Preberite še: To je edini pravi način, da shujšate in ostanete vitki!
Raziskovalci so dejali, da ne vedo natanko, zakaj ima ravno zajtrk tako pomemben vpliv na telesno težo, a kot kažejo raziskave, je temu tako. Prav zato svetujejo ljudem, naj si zjutraj vzamejo čas in si privoščijo zdrav zajtrk, ki naj bo sestavljen tako iz beljakovin kot ogljikovih hidratov.
Nova študija je bila predstavljena na vsakoletnem srečanju strokovnjakov, imenovanem Experimental Biology annual meeting, ki je potekal v San Diegu.
Več podrobnosti o raziskavi
Raziskava je preučevala navade prehranjevanja in povezavo s tveganjem za razvoj debelosti. Vodja raziskave kardiolog dr. Virend Somers iz Klinike Mayo je spremljal 347 zdravih odraslih, od česar jih je 100 dejalo, da nikoli ne jedo zajtrka ali da ga preskočijo vsaj ena do štirikrat na teden. Pokazalo se je, da so bili tisti odrasli, ki so dejali, da zajtrk jedo vsaj petkrat na teden, bolj zdravi.
Samo 11 odstotkov ljudi v raziskavi, ki so jedli zajtrk, je bilo debelih, medtem ko je bilo v skupini ljudi, ki niso jedli zajtrka debelih 27 odstotkov. V naslednjih 12 letih, ko je potekala raziskava, je razlika postala še bolj očitna.
V povprečju so ljudje, ki so jedli zajtrk pridobili v naslednjem desetletju le en kilogram, tisti, ki so občasno izputili zajtrk, so pridobili od dva do tri kilograme, tisti, ki niso nikoli jedli zajtrka, pa so v povprečju pridobili dodatne 4 kilograme.
Najbolj zaskrbljujoči so bili tisti, ki so vedno preskočili zajtrk, je dejal dr. Somers in pojasnil, da so prav ti najpogosteje pridobivali tudi maščobo okoli trebuha - tisto maščobo, ki velja za najbolj nevarno za naše zdravje. ''Gre za maščobo, ki tudi proizvaja toksine, ki nato povzročajo okvaro krvnih žil,'' je še dodal za CBS.
Študija ni vključevala podatka o tem, kdaj natanko naj bi jedli in kaj naj bi jedli, a dr. Somers je dodal, da zdrav zajtrk vključuje tudi uživanje sadja in zelenjave ter polnozrnate žitarice.
Zadnja študija sledi predhodnji študiji, ki so jo izvedli raziskovalci iz Univerze Bath in Univerze Nottingham, ki je pokazala, da je izpuščanje zajtrka povezano tudi s sladkorno boleznijo. Odkrili so, da lahko z uživanjem zajtrka lažje uravnavamo hormon inzulin, ki nadzoruje nivo krvnega sladkorja in preprečuje, da bi telo proizvajalo prekomerno maščobo, ki sčasoma sproži sladkorno bolezen in bolezni srca in ožilja.
Vzrok za to je, da je krvni sladkor običajno zjutraj zelo nizek, zajtrk pa je prvi obrok, ki ga pomaga dvigniti in prekine post, ki je potekal ponoči. Ljudje, ki zjutraj ne dobijo goriva iz zdrave hrane v obliki zajtrka, lahko kasneje čez dan pojedo prekomerno količino hrane iz nezdravih virov ali imajo nizko raven energije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV