Magnezij sodeluje, poleg zgoraj omenjenega, tudi pri mineralizaciji kosti in je ključen za zdravje in vitalnost našega telesa. Menopavza pa je faza, ki se pojavi v življenju vsake ženske okoli 50. leta starosti, seveda lahko tudi prej. Zanjo je značilna izguba menstruacije, spremljajo pa jo tudi drugi splošni in običajni simptomi, kot so potenje, težave s spanjem, povečanje telesne teže in izguba kostne in mišične mase. Seveda pride tudi do sprememb in nihanja hormonov, predvsem estrogena in progesterona. Za varovanje zdravja kosti in mišic je zato pomembno skrbeti za vnos mineralov.
Kako nam lahko pri tem pomaga magnezij?
Približno 60 odstotkov magnezija je shranjenega v kosteh in ima pomembno vlogo pri preprečevanju razvoja osteoporoze, ki jo opredeljuje slaba kostna gostota. Prizadene približno 20 odstotkov žensk prav v menopavzi. Med menopavzo raven estrogena pade, kar vpliva tudi na trdnost kosti. Pomanjkanje magnezija v telesu je povezano z osteoporozo, kar navsezadnje vpliva na to, kako močne bodo kosti in kako si bodo opomogle po denimo zlomu.
Magnezij lahko pomaga pri ohranjanju kakovosti spanca in vpliva na razpoloženje
Veliko število žensk, kar 60 odstotkov, ima v menopavzi težave z nespečnostjo. Najpogostejši vzroki za to so vročinski udari, potenje, tesnoba in depresija. Magnezij bi lahko v tem primeru pomagal vplivati na sproščanje mišic, posledično pa naj bi imel vpliv tudi na bolj kakovosten spanec.
V obdobju pred menopavzo in v sami menopavzi je blaga depresija skoraj običajen pojav, zato lahko, čeprav je le ta povezana s številnimi dejavniki, jemanje magnezija ublaži njene simptome. Ker ima magnezij ključno vlogo pri delovanju možganov, uravnavanju razpoloženja in našem odzivu na stres, bi lahko pomagal tudi v tem primeru. Do danes objavljene študije so namreč dokazale, da je pomanjkanje magnezija povezano prav z depresijo, pa tudi anksioznimi stanji. A četudi je to morda res, je pri tem treba poudariti, da študije menda niso zajemale dovolj velikega vzorca, hkrati pa se raziskovalci niso poglabljali v korelacijo med depresivnim stanjem in jemanjem magnezija, zato omenjeno ni v celoti potrjeno.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV