Odvečna maščoba je posledica dolgotrajnega neravnovesja oziroma vnosa več energije (kalorij), kot je porabimo. Nekateri ljudje se najprej zredijo v boke, drugi v noge, spet tretji pa naravnost v trebuh.
Maščobno tkivo v trebušnem delu oz. na trebuhu pa predstavlja veliko tveganje za zdravje – če ženskin obseg pasu presega 88 cm, obseg pasu moškega pa 102 cm, ne gre več za vprašanje estetike, ampak za vprašanje zdravja.
Ločimo namreč med podkožnim maščobnim tkivom in visceralnim maščobnim tkivom ali maščobo v notranjem delu trebuha, natančneje okoli vitalnih organov, kot so jetra. Večji ko je delež maščobe v notranjem delu trebuha, večje je tveganje za razvoj kroničnih bolezni, kot so hipertenzija, sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja in podobno. Ocenjuje se, da sta povečana telesna teža in povečan delež telesne maščobe povezana z več zdravstvenimi zapleti. Zmanjšanje vaše začetne teže za le 5–10 % to tveganje močno zmanjša!
Kako se torej znebimo nevarne odvečne maščobe okoli trebuha? Kot smo že omenili, je tukaj prej kot o lepoti in estetiki govor o zdravju, zato si poglejmo nekaj nasvetov, ki nam lahko pomagajo izgubiti maščobo okoli trebuha.
1. Globoko dihanje
Kdo bi si misli, da lahko zgolj z dihanjem naredimo ogromno za svoje zdravje, kajne? Stresni hormoni lahko povzročijo kopičenje maščobe v trebuhu, četudi morda nimate težav s težo. Globoko abdominalno dihanje je pravilno dihanje in ljudje bi bili bolj zdravi, če bi samodejno dihali globoko, počasi in pretežno trebušno. Kadar koli čutite napetost, poskusite dihati s trebuhom – vdihnite skozi nos, zadržite nekaj sekund in izdihnite.
2. Uživajte več zdravih proteinov
Uživanje zadostne količine beljakovin lahko spodbudi sproščanje leptina, hormona, zaradi katerega se počutimo site. Beljakovine lahko hkrati tudi pospešijo presnovo, nas nasitijo za dalj časa in tako apetit ohranjajo pod nadzorom!
3. Izogibajte se sladkorju
Sladkor vsebuje fruktozo, ki je ob prekomernem uživanju povezana s številnimi kroničnimi boleznimi. Študije kažejo povezavo med visokim vnosom sladkorja in nastajanjem maščobnih oblog na trebuhu. Ne gre samo za kristalni sladkor, ampak tudi za bolj zdrave sladkorje, kot je denimo med – seveda če z njimi pretiravamo.
Vizita e-novice
4. Sokove zamenjajte z vodo
Preprosti sladkorji v prehrani lahko povzročijo kopičenje trebušne maščobe in nihanje inzulina, a tukaj ni govor samo o hrani, temveč tudi o sladkih napitkih. Zamenjajte jih z navadno vodo, ki ji lahko dodate malo limete ali limone.
5. Sprehodi
Ne, vsekakor se vam ni treba vpisati na tečaj visokointenzivne vadbe ali pa postati vrhunski športnik. Za svoje zdravje in posledično tudi za zmanjšanje maščobe na trebuhu lahko ogromno naredite že s sprehodi. Kratkotrajna hitra hoja bo pomagala ohraniti primerno raven kortizola, študije pa kažejo, da lahko že kratkotrajna hitra hoja pomaga nadzorovati tudi krvni sladkor z uravnavanjem ravni inzulina, kar konec koncev preprečuje tudi kopičenje trebušne maščobe.
6. Izogibajte se ogljikovim hidratom
Zmanjšajte vnos omenjenih živil in lažje se boste znebili maščobe na trebuhu. Ni vam treba slediti dieti, pri kateri so popolnoma izključeni, lahko pa jih nadomestite z bolj zdravimi različicami.
Morda ne boste nikoli imeli popolnoma ravnega trebuha in verjemite, da ga nimajo niti manekenke – vsaj ne ves čas oziroma ves dan. Vsekakor je tukaj veliko odvisno od genetike, a malo maščobe na trebuhu nikakor ni enako prekomerni maščobi. Poskrbite za svoje zdravje s prej omenjenimi nasveti – resnično ogromno lahko naredimo s preventivo!
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV