Vizita.si
Petje

Alternativa

Zabavna alternativa meditaciji

N.R.A.
03. 06. 2022 05.00
0

Bi verjeli trditvi, da sproščeno petje v avtu, ko smo sami, zares pripomore k boljšemu zdravju? Po mnenju strokovnjakov se lahko celo primerja z meditacijo!

Meditacija
Meditacija FOTO: iStock

Skoraj vsem je poznan občutek, ko človek po težkem delovnem dnevu sedi v avtu, vklopi svojo najljubšo radijsko postajo ali pa zavrti svojo glasbo. Nekateri pojejo, drugi ne, a znanstveniki so sedaj prišli do zaključka: petje v avtu v resnici pripomore k boljšemu počutju, dolgoročno pa vpliva celo na naše fizično zdravje! 

Glasba lahko v našem telesu poveča število protiteles, ki krepijo imunost in ščitijo telo pred bakterijami. Strokovnjaki še navajajo, da petje med vožnjo dobro vpliva tudi na naše duševno zdravje, saj lajša stres ali simptome depresije.

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Preberi še
''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''

Petje nas razbremeni stresa

Tako je globalna študija iz leta 2017, izvedena na več kot 1700 članih zbora, pokazala, da skupinsko petje izboljšuje človekovo splošno zdravje, ker zagotavlja kognitivno stimulacijo in boljšo socialno kohezijo.

Koristno je tudi petje v avtu z družino, ker vas še bolj poveže in vožnjo spremeni v sproščujoče doživetje. Poleg tega ponuja zabavno alternativo za ljudi, ki ne marajo meditacije in drugih podobnih oblik lajšanja stresa. Petje je lahko vaša oblika meditacije, piše Huffington Post.

Ker ima lahko dolgotrajna vožnja tudi negativne učinke (nekatere raziskave so pokazale, da povečujejo tveganje za depresijo), lahko redno petje med vožnjo pomaga ublažiti nekatere od teh težav.

Glasba sprošča hormone, ki se sproščajo ob objemu ljubljene osebe.
Glasba sprošča hormone, ki se sproščajo ob objemu ljubljene osebe.FOTO: Dreamstime

Glasba sprošča hormone, ki se sproščajo ob objemu ljubljene osebe

Po besedah ​​Katie Zisking, družinske terapevtke v Connecticutu, ritmična glasba sprošča oksitocin, včasih imenovan tudi 'ljubezenski hormon'. Večina ljudi čuti učinke oksitocina med objemanjem ljubljene osebe ali pa takrat, ko so v zgodnji fazi ljubezni. Oksitocin spodbuja čustva, kot sta samozavest in občutek stabilnosti, ter celo pomirja! Raziskave so tudi pokazale, da lahko že samo razmišljanje o poslušanju najljubše pesmi, še preden začnemo peti, sproži sproščanje serotonina, druge 'senzorične' kemikalije v možganih, ki spodbuja dobro voljo in zmanjšuje tesnobo.

Petje sprosti napetost v preponi
Petje sprosti napetost v preponi FOTO: Shutterstock

Petje sprosti napetost v preponi

Kadar smo pod stresom, nam najpogosteje svetujejo globoko dihanje. A zanimivo je, da je petje najljubše pesmi lahko celo boljše od tega. Loretta G. Breuning, avtorica knjige Navade srečnih možganov, trdi, da petje resnično blaži napetost v preponi, ki se pojavi, ko se naše telo počuti ogroženo, četudi je edina nevarnost ta, da zamudimo v službo.

Petje pomaga pri potlačenih čustvih

Tudi če je pesem, ki jo poslušamo, žalostna, nam lahko pomaga, da čustva predelamo na zdrav način. Glede na razpoloženje lahko terapevtsko učinkujejo različne vrste glasbe. Ko namreč pojemo besedila, s katerimi se lahko poistovetimo, se počutimo manj osamljene. Zato glasbena terapija kaže obetavne rezultate pri ljudeh, ki se soočajo z določenimi duševnimi motnjami, piše Huffington Post.

Povzeto po Adiva.hr.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662