Obožujete jutranji vonj po sveži kavi? Si ne znate predstavljati začetka vašega dne brez skodelice kave? Vsekakor gre za eno najljubših poživil, ki lahko na naše zdravje deluje tudi blagodejno, če le to uživamo v pravi meri. Kaj pa je primerna mera?
Tri do štiri skodelice kave na dan imajo pozitivne učinke na zdravje. Novembra 2017 je bila v reviji British Medical Journal objavljena obsežna metaanaliza o učinkih pitja kave na naše zdravje. Glede na rezultate pa naj bi bilo pitje kave večkrat povezano s pozitivnimi učinki kot negativnimi.
In sicer zmerno pitje kave pri tistih, ki pijejo tri do štiri skodelice dnevno, zmanjša možnost za nastanek kardiovaskularnih obolenj, koronarnih srčnih obolenj in srčne kapi, v primerjavi s tistimi, ki sploh ne pijejo kave.
Prav tako imajo tisti, ki pijejo več kave, v primerjavi s tistimi, ki je pijejo manj, manjše tveganje za nastanek raka prostate, melanoma, levkemije in raka na jetrih. Zmanjša se tudi tveganje za zamaščena jetra in cirozo. Po drugi strani pa uživanje večjih količin kave povzroča težave med nosečnostjo in poveča možnost za zlome kosti, predvsem pri ženskah, ki imajo težave z nižjo kostno gostoto.
Kava lahko tudi povečuje naše fizične sposobnosti, saj se mišice po pitju kave počasneje utrudijo. Kofein je namreč nasprotnik telesne snovi – adenozina, ki zavira celično proizvodnjo energije.
Znanstveniki še niso prepričani, katere so najpomembnejše komponente, a največ dokazov kaže na povezavo med kofeinom in antioksidanti. Absorpcija in s tem učinek le teh na organizem, pa je odvisen od genov in mikrobiote tistega, ki kavo uživa.
Vendar učinki zaužitega napitka na naše zdravje niso pogojeni le z bioaktivnimi komponentami kave, temveč tudi s sestavinami, ki jih kavi dodamo. Previdno predvsem pri sladkanju ter dodatku različnih sirupov in okusov. Predpakirane kavne izdelke pa si privoščite le redko.
Velika mera antioksidantov
Kava naj bi k daljšemu življenju pripomogla s svojimi antioksidanti, ki dobro ščitijo organe našega telesa, med njimi so bistvenega pomena polifenoli, ki odlično ščitijo notranje organe prav tako kot zunanje, kot je denimo koža. Vendar moramo biti pri pitju kave zmerni, saj pretirano pitje kave povzroči izsuševanje telesa zaradi prevelike doze niacina. Zato je priporočljivo ob kavi spiti še kozarec vode.
Preprečevanje nastanka rakavih celic
Kava s svojimi antioksidanti lovi proste radikale in preprečuje nastanek rakavih celic. Poleg tega je bila poraba kave povezana z zmanjšanjem raka v ustni votlini in raka kože. Kava zagotavlja vse zdravilne lastnosti, če jo uživate brez dodanega sladkorja.
Pomoč pri zaščiti jeter
Jetra so izjemno vitalen in hitro regenerativen organ, ki potrebuje veliko antioksidantov in kakovostnih beljakovin. Kava lahko zmanjša tveganje za nastanek raka jeter in cirozo jeter. Vendar pa je kava lahko še bolj pomembna za preprečevanje in odpravo maščob, ki se nalagajo v jetrih.
Izboljšanje miselnih funkcij
Kava pomaga k boljši prekrvavljenosti možganov, kar povzroči hitrejše razmišljanje in boljšo osredotočenost na določeno stvar.
Izboljševanje dnevnega razpoloženja
Kava v neki meri preprečuje depresijo, saj kofein onemogoča delovanje adenozina. Pri raziskavi, ki so jo opravili v študiji na Harvardu, so ugotovili, da so ženske, ki so uživale več skodelickave dnevno imele 20% manjšo tveganje za nastanek depresije. Študija je bila opravljena na prostovoljkah, ki so pile kofeinsko kavo.
Slaba absorpcija kalcija in železa
Če imate težave s kostmi in zobmi, opustite uživanje kave, saj kava moti absorpcijo številnih pomembnih mineralov za zdravo rast kostnine. Ob uživanju kave se naše telo zakisa, še posebej če ob tem hkrati vnesemo sladkor. Ker telo ne more uporabiti kalcija, ga osteoklasti začno jemati iz kosti, kar povzroča njihovo krhkost.
Slabo spanje
Pretirano pitje kave lahko povzroči nezaželeno čuječnost. Pri kavi ne pretiravajte, ena skodelica kave bo dovolj.
Visok pritisk
Kava dviguje krvni tlak, zato naj bi se kavi izogibali predvsem tisti z diabetesom in boleznimi ožilja. Če pa imate težave z nizkim krvnim tlakom, bo pa kava še kako dobro učinkovala na njegov dvig in boljše počutje.
Negativni učinek na produktivnost dela
Kava naj bi kljub večji osredotočenosti, povzročala večje napake pri delu.
Negativni učinki kave v času nosečnosti
Kofein preprečuje pravilno delovanje kalcija tudi na zarodek, kar lahko povzroči slabši razvoj otrokovega okostja. Če se kavi ne morete popolnoma odpovedati, jo zamenjajte za brezkofeinsko varianto.
Kava ima tako pozitivne kot negativne lastnosti. Da bi v kavi uživali nadvse zdravo, si jo naredite čimbolj naravno brez dodanih sladkorjev in ojačevalcev okusa. Predvsem pa je pomembno, da pitje kave omejite na zmerne količine.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV