''Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Bolezen je imela včasih zelo visoko smrtnost, z uporabo antibiotikov se je ta precej zmanjšala, vendar je še vedno visoka (8–15 odstotkov),'' imajo zapisano na spletnih straneh NIJZ.
Bolezen predstavlja gnojno vnetje možganskih ovojnic, ki ga povzroča meningokok. Pri nekaterih zdravih ljudeh se ta nahaja v sluznici nosno-žrelnega predela. ''Poznamo več različnih skupin bakterije Neisseria meningitidis, skupine A, B in C povzročijo vsaj 90 odstotkov primerov bolezni. Epidemično se širijo zlasti meningokoki skupine A, pa tudi C, Y, W135.''
Kako se bolezen prenaša?
Bolezen se prenaša prek drobnih kapljic, ki se iz ust in nosu sproščajo ob kihanju, kašljanju, ko kapljice prepotujejo razdaljo do enega metra. Zato so za prenos najbolj nevarni zelo tesni, dolgo časa trajajoči stiki z bolnikom.
Bolj dovzetne za okužbo so osebe, ki so bile v stiku z izločki bolnikovih ust ali nosu – denimo ob uporabi jedilnega pribora, enakih posod, če so se z bolnikom poljubljale in podobno. Glavni vir okužb je običajno zdrav nosilec, ki po navadi sam ne zboli.
Kako dolgo časa traja, da se okužimo?
''Čas od okužbe do izbruha bolezni je od 2 do 10 dni, običajno 3 do 4 dni. V tem času prodrejo meningokoki v kri in krožijo po telesu. Tako se naselijo tudi v možganskih ovojnicah, kjer povzročajo gnojno vnetje. Bolezen običajno začne zelo naglo. Bolniku se lahko v nekaj urah stanje zelo poslabša,'' poudarjajo na NIJZ in dodajajo, da: ''Temperatura zelo naglo naraste do 39 stopinj Celzija in več, prisoten je močan glavobol, bruhanje, trd vrat in mrzlica. Včasih je bolnik že po nekaj urah nezavesten. Na koži se lahko pojavi izpuščaj v obliki drobnih podkožnih krvavitev. Posebno huda oblika je meningokokna sepsa, ki se začne zelo hitro, bolnikovo stanje se slabša iz ure v uro. Za okužbo so najbolj dovzetni majhni otroci in mladostniki.''
Kdo je dovzeten za okužbo?
Dovzetnost za bolezen je nizka in naj bi se zmanjševala s starostjo. Najbolj ogrožene so osebe s slabim imunskim sistemom.
''Obolenje je resno in zahteva hitro prepoznavo in ustrezno antibiotično zdravljenje. V večini primerov je potrebno bolnišnično zdravljenje. Proti bolezni (povzročeni z določenimi skupinami meningokoka) se lahko zaščitimo s cepljenjem,'' še povedo na NIJZ.
Vizita e-novice
Vir vseh podatkov: NIJZ
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV