Osebe s sladkorno boleznijo s to diagnozo živijo vse življenje in vsak dan skrbijo za to, da uravnavajo koncentracijo sladkorja v krvi. Obstaja več tipov sladkornih bolezni, med njimi so tip 1 in tip 2 ter sladkorna bolezen v nosečnosti. Največ oseb ima sladkorno bolezen tipa 2. Povzroči jo zapleteno medsebojno delovanje genov in okolja, nanjo pa vpliva tudi življenjski slog, v katerega spadata prehrana in gibanje. Pri tem tipu sladkorne bolezni pride do sočasne okvare trebušne slinavke, ki izloča premalo inzulina, in oslabljenega učinka inzulina na telesna tkiva. Zaradi tega pride do povišanja koncentracije krvnega sladkorja oziroma glukoze, kot ga tudi poimenujemo.
Pri sladkorni bolezni tipa 1 pa gre za avtoimunsko stanje, pri katerem pride do naglega propada celic trebušne slinavke, ki izločajo inzulin. V nosečnosti se sladkorna bolezen pojavi takrat, ko trebušna slinavka ne uspe izdelati dovolj inzulina za potrebe telesa. Ne glede na tip sladkorne bolezni je za zdravljenje potrebno prilagoditi življenjski slog: vse od prehrane do gibanja. Pri tipu 2 se zdravljenje stopnjuje in vključuje tudi zdravila (inzulin), pri sladkorni bolezni tipa 1 pa je zdravljenje z inzulinom treba začeti takoj in nadaljevati celo življenje.
Redne meritve krvnega sladkorja
Za uspešno obvladovanje sladkorne bolezni in brezskrbno uživanje vsak dan si morajo bolniki s to diagnozo redno meriti krvni sladkor. Hrana, ki jo dnevno zaužijejo, gibanje, stres in količina inzulina (če se bolnik zdravi z njim) vsak trenutek vplivajo na zdravje. Načina za merjenje krvnega sladkorja oziroma glukoze sta dva: lahko uporabljajo merilec krvnega sladkorja, pri katerem se je treba zbosti, saj za meritev potrebuje kapljico krvi. Druga možnost, pri kateri se ni treba zbadati, pa je kontinuirana meritev, ki s čitalnikom na daljavo odčita višino krvnega sladkorja.
Dejstvo, da sladkorni bolniki večkrat na dan pomislijo na svojo bolezen, drži tudi zaradi nujnih meritev krvnega sladkorja. Zjutraj, ko vstanejo, z meritvijo ugotovijo raven in si pripravijo načrt, ki vključuje, kaj in koliko bodo jedli, kdaj bodo fizično aktivni in koliko inzulina bodo potrebovali. Naslednje meritve so pred kosilom in pred večerjo, služijo pa določitvi, koliko in kaj morajo pojesti, dajo pa tudi pomembno informacijo za zdravljenje z inzulinom. Vsak bolnik glede na svoj način življenja in po posvetovanju z zdravnikom meritve prilagodi svojim potrebam.
Odčitavanje in ne zbadanje
Zakaj bi se zbadali, če lahko preprosto in v vsakem trenutku vrednosti odčitate sami? Sistem za nadzor glukoze FreeStyle Libre za bolnike predstavlja preprostejši način spremljanja krvnega sladkorja. Sestavljen je iz ročnega čitalnika in senzorja, ki ga bolnik nosi na zadnji strani nadlahti. Senzor uporablja tanek in upogljiv filament, ki si ga vstavite plitko pod kožo, in vsako minuto izmeri raven glukoze v medcelični tekočini. Ročni čitalnik približate senzorju na roki in v le nekaj sekundah preverite raven glukoze, ne da bi se zbodli v blazinico prsta. Senzor FreeStyle Libre je majhen in zasnovan za nošenje do 14 dni. A brez skrbi, to ne pomeni, da boste morali vedno obiskati zdravnika, saj si ga lahko preprosto namestite kar sami.
Preprost nadzor nad sladkorno boleznijo kar z mobilnim telefonom
S senzorjem FreeStyle Libre 2 boste lahko na svoj mobilni telefon prejeli opozorila o nizki ali visoki ravni glukoze in izgubi signala. Za odčitavanje lahko uporabite kar svoj mobilni telefon, na katerega morate naložiti le aplikacijo FreeStyle LibreLink, ki ponuja številna orodja za lajšanje življenja sladkornemu bolniku.
Aplikacija skupaj s telefonom omogoča, da odčitate svoj senzor FreeStyle Libre 2 in prejmete podatke o glukozi v telefon. Z digitalnim orodjem Libre LinkUp lahko svoje podatke o glukozi delite z do 20 prijatelji, družinskimi člani in skrbniki. Življenje družine bolnika s sladkorno boleznijo je zelo stresno, sploh če družina nima stalnega vpogleda v raven sladkorja, da bi se lahko ob ekstremnih spremembah hitro odzvala. Tukaj rešitev ponuja aplikacija FreeStyle Libre, saj družinskim članom omogoča dostop do ravni glukoze, kar pomeni, da lahko ob previsokih ali prenizkih vrednostih hitro priskočijo na pomoč. Na voljo je tudi LibreView, sistem za obvladovanje sladkorne bolezni v oblaku, ki podatke pošilja zdravstveni ekipi, s čimer lahko podatke in analize delite tudi s svojim zdravnikom.
Sistem za stalno spremljanje glukoze (CGM) je na voljo za odrasle in otroke od četrtega leta dalje s sladkorno boleznijo. Olajšajte si življenje in si zagotovite merjenje sladkorja v krvi brez zbadanja prstov. Z enostavnim odčitavanjem in prikazom na pametnem telefonu ter dodatnimi alarmi za nizko/visoko raven glukoze bo vaše življenje in življenje vaših bližnjih mirnejše in bolj kakovostno.
Sponzorirana vsebina
Ohišje senzorja, FreeStyle, Libre in sorodne blagovne znamke so znamke podjetja Abbott.
ADC-75578 v 1.0