Vedno večje vremenske spremembe, ki smo jim priča, s seboj prinašajo tudi drastične spremembe v počutju. Ne čudi torej, da se ob nenadnih padcih ali naraščanju temperatur iz danes na jutri, vedno več ljudi počuti slabo.
Meteoropatija ne velja več za popularen mit, temveč za novo bolezen, ki pomembno vpliva na vsakdanje življenje, še posebej pri ljudeh, ki imajo duševne bolezni, bolezni srca in ožilja ter težave z dihali. Vendar pa je o tem stanju zelo malo podatkov. Znano je, da meteoropatija, ki velja tudi za sindrom ali novo bolezen, vpliva na psihološko in fiziološko zdravje.
Raziskave kažejo, da ima skoraj 30 odstotkov svetovnega prebivalstva kakšno meteoropatijo. Med njimi so predvsem ženske v menopavzi, ki so bolj nagnjene k meteoropatiji kot moški. Poleg tega se povečuje razširjenost meteoropatije, kar pripisujejo težavam, s katerimi se posamezniki soočajo pri prilagajanju vremenskim spremembam, piše net.hr.
Koga prizadene meteoropatija?
Obstaja razlika med meteoropatijo in meteo občutljivostjo. Prva se nanaša na posameznike, pri katerih se zaradi vremenskih sprememb pojavijo nove bolezni ali poslabšanje obstoječih simptomov, druga pa posameznike, ki so fizično in psihično občutljivi na vremenske spremembe. Vsi ljudje z občutljivostjo ne morejo razviti simptomov meteoropatije.
Poznamo dve vrsti meteoropatije, primarno in sekundarno. Primarna oblika prizadene zdrave ljudi, ki tožijo o bolečinah v mišicah in sklepih, nihanju razpoloženja in telesni oslabelosti. Ti simptomi izginejo takoj, ko se vreme stabilizira. Po drugi strani pa sekundarna oblika prizadene bolnike s kroničnimi boleznimi, kot sta srčno-žilna in obstruktivna pljučna bolezen.
Simptomi meteoropatije
Na primer, meteoropati pogosto kažejo povišane ravni adrenokortikotropnega hormona, ki ga proizvaja hipofiza, kar vodi do simptomov, kot so palpitacije, tesnoba in razdražljivost. Nasprotno pa se endorfini, znani kot 'hormoni sreče', zmanjšajo in znižajo prag bolečine.
Druga hipoteza nakazuje, da ima vagusni živec vlogo pri meteoropatiji. Nedavna Libellova raziskava je pokazala, da avrikularna akupunktura zmanjša simptome, ki jih povzroča vreme pri ljudeh. Ko ni znakov nevihte, ki bi lahko bila na tisoče kilometrov stran, jo lahko ljudje z meteoropatijo zaznajo prek elektromagnetnega polja.
Najpogostejši simptomi so:
- Glavobol.
- Bolečine v sklepih.
- Bolečine v kosteh.
- Omotica.
- Slabost.
- Nespečnost.
- Nihanje razpoloženja ali nenadne spremembe razpoloženja.
- Povečana kronična in revmatična bolečina.
- bolečine v predelu starih poškodb.
Simptomi se običajno zmanjšajo, ko se vreme spremeni, in se lahko vrnejo z različno intenzivnostjo med nadaljnjimi spremembami. Intenzivnost simptomov se poveča pred ali po spremembi vremena, ne med samo spremembo.
Zdravljenje meteoropatije
Terapija z vadbo, kot je raztezanje, krepitev in vzdržljivost mišic, lahko pomaga zmanjšati bolečino pri meteorologih, ki običajno trpijo zaradi bolečin v glavi, vratu in ramenih. Intenzivnost in čas vadbe naj določi fizioterapevt glede na prag bolečine.
Sprejemanje zdravega načina življenja, vključno s telesno aktivnostjo, uravnoteženo prehrano, bogato s svežim sadjem in zelenjavo, dodatki, ki vsebujejo magnezij in vitamine B-kompleksa, poraba vode, normalen cirkadiani ritem in svetlobna terapija lahko pomagajo preprečiti bolečino. Izogibati se je treba maščobam in sintetičnim sladilom, ker pospešujejo prekrvavitev prebavnega trakta.
Kar zadeva farmakološko zdravljenje, posebnega zdravljenja meteoropatije ni. Prisotnost sočasnih bolezni lahko vpliva na zdravljenje. Nesteroidna protivnetna zdravila in zdravila proti vrtoglavici, vzeta vnaprej, so se izkazala za učinkovita.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV