Vizita.si
morje

Zdravje

Morje zdravi vse rane – mit ali resnica?

N.R.A.
23. 06. 2023 05.00
2

Verjetno ste že slišali za rek, da morska voda zdravi vse rane – metaforično in dobesedno. O tem obstajajo tudi številni verzi v različnih pesmih, bajke o tem pa krožijo že stoletja. Kaj je res in kaj ni, posebej, ko je govora o odprtih ranah in morski vodi?

Morska voda in rana
Morska voda in rana FOTO: Dreamstime

Večini od nas so v nekem obdobju življenja vsak enkrat rekli, da bo kopanje v morju pomagalo zaceliti rano ali ureznino. To je povsem logično, saj je morje slana voda, ta pa je odlična za čiščenje ran, kajne? Vendar pa primeri okužb po kopanju z odprto rano ovržejo staro prepričanje. Stvari niso tako preproste, pravi Bart Currie, strokovnjak za nalezljive bolezni in tropske okužbe iz bolnišnice Royal Darwin University v Flindersu v Avstraliji. 

Čeprav je res, da se slana voda že dolgo uporablja za čiščenje ali nego ran, je treba poudariti, da morska voda ni sterilna. 

''Če sem iskren, dokazi ne kažejo le v eno smer, različne študije pa niso popolnoma jasne, saj različne razmere v morju – denimo koncentracija soli, onesnaženost morja ali – nasprotno – čistost voda močno vplivajo na številne dejavnike,'' pravi profesor Currie. Preden se odločite za odhod na plažo z odprto rano, morate upoštevati nekaj stvari:

– stanje vašega imunskega sistema,

– stanje rane,

– stanje morja, v katerem plavate.

''V bistvu na kopanje v morju ne bi smeli gledati kot na način zdravljenja odprte rane – že zaradi preventive. Preprosto ne moremo biti prepričani,'' še pove profesor Currie

Vir: Adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650