Moški srednjih let, ki so v raziskavi Univerze Harvard, naredili več kot 40 sklec zapored, so imeli za 95 manjše tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja kot moški, ki so lahko naredili le manj kot deset sklec. Tisti, ki so lahko naredili več kot deset sklec zapored, so prav tako imeli manjše tveganje za razvoj bolezni srca, srčni infarkt in kap v primerjavi s tistimi, ki niso mogli narediti deset sklec.
Bolezni srca in ožilja še vedno veljajo za najpogostejšega ubijalca tako pri nas kot v preostalem zahodnem svetu. Če so do sedaj strokovnjaki za določanje tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja opravljali predvsem teste na tekalnih stezah, so odkrili, da je veliko bolj natančen indikator preprost test, kjer osebnemu zdravniku pokažete, koliko sklec lahko naredite.
Vodja raziskave dr. Justin Yang je za britanski Mail Online pojasnil: ''Naša odkritja dokazujejo, da so lahko sklece povsem preprosta in poceni metoda, s katero lahko odkrijemo tveganje za pojav srčno-žilnih bolezni v skoraj katerem koli okolju. Na naše presenečenje, so bile sklece boljši indikator kot rezultati submaksimalnih testov na tekalni stezi.''
Profesor Stefanos Kales, ki je prav tako sodeloval pri raziskavi je dodal: ''Najpogosteje uporabljena ocena fizične pripravljenosti pri pacientih je trenutno tista, ki jo pacient poda sam na podlagi vprašalnika, ki mu zastavlja vprašanja o njegovem življenjskem stilu in zdravju. A v realnosti so objektivne meritve naše fizične aktivnosti veliko nižje kot tisto, kar rečemo, da so. Danes imamo na voljo različne objektivne merilce naše telesne pripravljenosti in povezave s srčno-žilnimi boleznimi, a so ti pregledi izjemno dragi, vzamejo veliko časa in zahtevajo sodelovanje profesionalnih ustanov in usposobljenega osebja. Uporaba teh metod je torej omejena na določeno targetirano populacijo, ki to nujno potrebujejo in ni na voljo za široko uporabo. Do sedaj še nobena študija ni natančno preučila povezave med sposobnostjo izvajanja sklec in srčno-žilnimi boleznimi, vsaj ne da bi mi vedeli zanjo. To je povsem preprost, poceni test, ki ga lahko izvede vsak.''
Študija je vključevala 1104 prostovoljcev, starih v povprečju 39,6 let s povprečnim indeksom telesne mase 28,7. Študijo so izvajali deset let od leta 2000 do 2010. Začelo se je z zdravniškim pregledom in preučevanjem njihovih fizičnih sposobnosti, vključno s sposobnostjo izvajanja sklec. Moškim so sledili deset let in odkrili, da je 37 prostovoljcev razvilo srčno-žilne bolezni. A niti eden moški, ki je lahko izvedel 40 sklec zapored, ni zbolel za srčno-žilnimi boleznimi. ''Naša študija daje vpogled v fizično sposobnost, še posebej, kako moč mišic vpliva na povezavo s srčno-žilnimi boleznimi. Ta študija kaže na pomembnost fizične pripravljenosti na naše zdravje in zakaj bi morali osebni zdravniki upoštevati tudi fizično pripravljenost, ko ocenjujejo tveganje za bolezni srca in ožilja.'' študija je bila objavljena v strokovni reviji JAMA Network Open.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV