Nizek krvni tlak ali hipotenzija je, ko je sila krvi, ki se giblje skozi vaše arterije (krvne žile), nižja od normalne. Nekateri ljudje imajo naravno nizek krvni tlak, ki običajno ne povzroča simptomov. Pri drugih pa lahko nizek krvni tlak povzročijo osnovne zdravstvene težave, nekatera zdravila, nosečnost in dehidracija.
Nenadni padci krvnega tlaka, ki se lahko pojavijo po zaužitju obroka ali prehitrem vstajanju, lahko povzročijo omotico in omedlevico. Če pogosto doživljate te epizode, lahko nekatere spremembe življenjskega sloga pomagajo zvišati vaš krvni tlak in ga ohranjati v optimalnem območju.
Pijte več vode
Vaša kri je sestavljena iz približno 90 % vode, zato se, ko ste dehidrirani, zmanjša celoten volumen krvi (ali količina krvi, ki teče ali kroži po krvnih žilah). Zmanjšan volumen krvi lahko prispeva k nizkemu krvnemu tlaku. Ohranjanje primerne hidracije s pitjem veliko tekočine pomaga preprečiti dehidracijo in izboljša krvni tlak.
Povečajte vnos soli
Natrij (sol) ima vlogo pri uravnavanju krvnega tlaka. Uživanje nekoliko večjih količin soli lahko vašemu telesu pomaga zadrževati vodo in poveča količino krvi, kar vodi do dviga ravni krvnega tlaka.
Omeniti velja, da lahko pretirano uživanje soli negativno vpliva na krvni tlak in poveča tveganje za bolezni srca, zato natrij uživajte zmerno in se odločite za bolj zdravo hrano, ki vsebuje natrij.
Zaužijte kofein
Kofein je stimulans, ki zoži krvne žile in povzroči začasno zvišanje krvnega tlaka. Kava in druge kofeinske pijače (kot je zeleni čaj) lahko začasno povišajo krvni tlak v 30 minutah po zaužitju. Učinki kofeina običajno izzvenijo v štirih urah. Medtem ko je kofein v nekaterih primerih lahko koristen, lahko prevelike količine povzročijo tremo, tesnobo in težave s spanjem, zato je zmernost ključna.
Nosite kompresijske nogavice
Kompresijske nogavice so raztegljive, tesno prilegajoče nogavice, ki pritiskajo na noge, pomagajo izboljšati pretok krvi in preprečujejo nabiranje krvi v nogah. Nošenje kompresijskih nogavic do kolen ali stegen izboljša pretok krvi od nog do srca in lahko pomaga zvišati krvni tlak.
Jejte majhne, pogoste obroke
Nenaden padec krvnega tlaka po obroku (medicinsko znan kot postprandialna hipotenzija) je pogost pri starejših odraslih in ljudeh z določenimi zdravstvenimi težavami in se običajno pojavi 15 minut do dve uri po jedi.
Postprandialna hipotenzija povzroča omotico in slabost. Če doživite te epizode po jedi, lahko prehod s treh dnevnih obrokov na več manjših obrokov čez dan pomaga vzdrževati stabilno raven krvnega tlaka.
V svojo prehrano vključite več vitamina B12
Vitamin B12 je bistven za vaš avtonomni živčni sistem, ki je zadolžen za uravnavanje več telesnih funkcij, vključno z nadzorom krvnega tlaka. Raziskave kažejo, da lahko pomanjkanje vitamina B12 povzroči ortostatsko hipotenzijo, kar je nenaden padec krvnega tlaka, ko stojite.
Omejite uživanje alkohola
Pitje alkohola lahko prispeva k dehidraciji in poslabša nizek krvni tlak. Raziskave kažejo, da zmerno do veliko uživanje alkohola sprva zniža krvni tlak in poveča srčni utrip za do 12 ur. Čeprav ena alkoholna pijača verjetno ne bo pomembno vplivala na vaš krvni tlak, je najbolje, da omejite vnos, da zaščitite zdravje srca.
Vizita e-novice
Vir: health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV