Ko je na mizi veliko okusne hrane in alkoholnih pijač, včasih kaj hitro pozabimo na težave, ki jih imamo z zgago. A pekoča bolečina nas hitro opomni. Zgaga je lahko nadvse moteča in nam prepreči tudi, da bi se ponoči dobro naspali. Ker se bomo v prazničnem času pri hrani in prijači zagotovo kdaj pregrešili, je dobro, da se na to pripravimo. Pri tem nam lahko pomagajo tudi zdravila, ki zmanjšajo izločanje želodčne kisline in lajšajo ali preprečijo zgago. Zdravila, kot je ranitidin, zavirajo povečano izločanje želodčne kisline in s tem odstranijo vzrok težav. Lahko pa tudi pomagajo ozdraviti že poškodovano želodčno sluznico.
Ranitidin ublaži zgago že v pol ure, kar vam bo pomagalo, da vam zgaga ne uniči vaše božične večerje ali rajanja s prijatelji. Preprečuje tudi, da bi se zgaga znova pojavila v naslednjih 12 urah, kar vam omogoča dober spanec in prepreči zbujanje sredi noči zaradi zgage. Ker ranitidin zmanjša izločanje želodčne kisline, želodčno sluznico varuje pred nastankom razjed in drugimi nevarnimi zapleti, ki se lahko sčasoma razvijejo.
Če boste v decembrskem času nekoliko grešili, ne bo težav, vprašanje pa je, kaj boste počeli preko celega leta. Poleg jemanja zdravil je treba prilagoditi tudi življenjski slog in poskrbeti, da s pravilno prehrano in drugimi ukrepi ublažite ali preprečite zgago. Zato je dobro, da razumete, kako pride do zgage.
Zakaj pride do zgage?
Vzroka za nastanek zgage sta lahko dva. Pojavi se lahko zaradi povečanega izločanja kisline v želodcu, kar se pokaže kot pekoča bolečina v predelu želodca. Drugi vzrok za nastanek zgage je oslabljena mišica, ki povezuje prehod med požiralnikom in želodcem, zaradi česar se kisla vsebina iz želodca vrača pogosteje nazaj v požiralnik, kar povzroči pekočo bolečino za prsnico, ki se širi proti grlu. Do povečanega izločanja želodčne kisline v želodcu prihaja zaradi različnih vzrokov: premastna in pekoča hrana, preveč sladkarij, prekomerno pitje alkohola, kajenje, kava, kisli napitki in drugi. Veliko prispeva tudi stres, ki preko živčevja direktno vpliva na izločanje kisline v želodcu.
Kako lahko preprečimo zgago?
Najbolje je, da se izogibamo hrani in pijačam, ki spodbujajo prekomerno izločanje želodčne kisline ali vplivajo na zapiranje mišice zapiralke na prehodu požiralnika v želodec. Izogibati se je treba živilom, ki vsebujejo veliko maščob, začimb, kot so feferoni, poper ali gorčica, sladkim jedem, čokoladi, citrusom, alkoholu, kavi in kajenju.
Uživajte več manjših obrokov na dan. Dobro je, da imate vsaj 3 do 5 obrokov dnevno, pomembno pa je, da hrano uživate počasi in da jo dobro prežvečite. Hrana naj bo primerne temperature, ne premrzla, ne prevzroča in naj ne draži. Posebno pozornost je potrebno posvetiti hrani in pijači, ki jo užijete na prazen želodec. Zaradi povečane možnosti zatekanja želodčne vsebine v požiralnik, pa se ljudem z zgago po obroku odsvetuje ležanje v vodoravnem položaju, delo v sklonjenem položaju, prepogibanje in dvigovanje težkih bremen, ker se pri tem napenjamo. Za spanje in počitek se priporoča, da je vzglavje postelje nekoliko dvignjeno, kar zmanjša zatekanje želodčne kisline v požiralnik. Da boste lažje odkrili, katera hrana vam ustreza in čemu se je bolje izogibati, se priporoča, da vodite dnevnik prehrane. V dnevniku si beležite, kaj vnašate v telo in kako hrana vpliva na vaše počutje. Dnevnik prehrane bo pomagal tudi zdravniku za lažjo postavitev diagnoze in ustrezno zdravljenje ali svetovanje.