Vizita.si
spanje

Zdravje

Najboljši in najslabši položaji za spanje za različne zdravstvene težave

N.R.A.
03. 06. 2022 05.00
0

Tudi vi zaradi bolečin iščete idealen položaj za spanje? Bodisi zaradi bolečin v mišicah in sklepih ali pa pri lajšanju težav z dihanjem, dejansko obstajajo položaji, ki so boljši in slabši za spanje.

Zelo verjetno je, da do zdaj niste razmišljali o tem, kateri položaj spanja je najboljši za vaše zdravje. Položaji, v katerih spite, imajo velik vpliv na kakovost spanca, predvsem pa na dihanje.

Katere so torej najboljše in najslabše poze za spanje?

Morda se sprašujete, kako spati, da bi si olajšali bolečine v vratu ali hrbtu? Strokovnjaki z verywellhealth so preučili najpogostejše položaje za spanje in našteli razloge, zakaj so dobra ali slaba izbira, ko gre za vaše zdravje.

Spanje na hrbtu

Ko človek leži na hrbtu, pravimo, da je v ležečem položaju. V tem položaju so noge običajno iztegnjene v nevtralnem položaju. Roke so lahko blizu telesa ali pokrite na prsih ali trebuhu. Roke so lahko postavljene tudi nad ramena v višini obraza, nad njim, lahko pa so v položaju pod glavo ali ob strani.

Poze, v katerih spite, imajo velik vpliv na kakovost spanca, predvsem pa na dihanje.
Poze, v katerih spite, imajo velik vpliv na kakovost spanca, predvsem pa na dihanje.FOTO: Adobe Stock

Zakaj je ta poza dobra?

Če lahko v tem položaju med spanjem enostavno dihate, je to pravzaprav najboljši položaj za spanje. Telo je dobro postavljeno na posteljo in če si pod kolena položite blazino, boste celo zmanjšali pritisk na hrbet in tako ublažili bolečine, ki jih lahko občutite v mišicah ali sklepih.

Če so vaša stopala nad srcem, bo ta položaj ublažil otekanje stopal ali gležnjev in zmanjšal možnost srčnega popuščanja. Ta položaj za spanje je primeren tudi za majhne otroke.

Zakaj ta poza ni dobra?

Tisti, ki imajo težave z dihanjem na splošno ali samo ponoči, morda ne bodo mogli spati v tem položaju. Da je stvar še hujša, lahko ta položaj povzroči močnejše ali pogostejše smrčanje in s tem dodatne težave z dihanjem.

Če je vaš nos zamašen in dihate skozi usta, se lahko čeljust in jezik povlečeta nazaj, pretok zraka pa je tako blokiran. To lahko v zelo skrajnih primerih povzroči apnejo.

Kaj pomeni trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?
Preberi še
Kaj pomeni trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?

Spanje na levi strani telesa

V tej pozi oseba leži na levi strani telesa v bočnem položaju. Roka je lahko pod telesom ali iztegnjena naprej z nekaj pritiska na levo ramo. Nogi sta lahko ena na drugi z levo nogo pod desno, v upognjenem položaju pa so noge pokrčene v kolenih, ki se nahajajo v bližini zgornjega dela telesa.

Zakaj je ta poza dobra?

Večina ljudi, ki spi v tem položaju, se izogiba težavam, ki jih povzroča spanje na hrbtu. Njihovo dihanje je na splošno boljše. Poza je dobra, če želite zmanjšati smrčanje ali spalno apnejo. Če vas boli desna rama ali bok, je ta poza še boljša. 

Za nosečnice v tem položaju bi bilo dobro, da si pod trebuh ali med kolena položijo blazino za lajšanje bolečin v hrbtu ali zaradi pritiska na mehur.

Zakaj ta poza ni dobra?

Spanje na levi strani telesa ni za vsakogar. Ko ste postavljeni na levi bok, se lahko vaši prsni organi premikajo zaradi vpliva gravitacije. Pljuča se lahko naslonijo na srce. Povečan pritisk na srce lahko vpliva na delovanje tega organa in prispeva k njegovemu dodatnemu stresu. Ledvice lahko zato povečajo svoje delo, kar bi lahko povzročilo pogostejše uriniranje ponoči.

Pritisk na živce v levi roki ali nogi lahko povzroči druge težave, zato lahko spanje v tem položaju prispeva k bolečinam v rami, križu in bokih.

Tako kot pri spanju na levem boku tudi ležanje na desni pomaga lajšati težave, ki se pojavijo pri spanju na hrbtu.
Tako kot pri spanju na levem boku tudi ležanje na desni pomaga lajšati težave, ki se pojavijo pri spanju na hrbtu. FOTO: Adobe Stock

Spanje na desni strani telesa

V tem bočnem položaju oseba leži naslonjena na desno stran telesa. Tudi v tem položaju lahko roko položimo pod telo ali jo iztegnemo pred njim, pritisk telesa pa gre na desno ramo. Noge so lahko tudi v enakem položaju kot pri spanju na levi strani, le da je zdaj vse obrnjeno v desno.

Zakaj je ta poza dobra?

Tako kot pri spanju na levem boku tudi ležanje na desni pomaga lajšati težave, ki se pojavijo pri spanju na hrbtu. Če čutite bolečino v levem kolku ali drugih sklepih na tej strani, bo spanje v tem položaju ublažilo nelagodje.

Zakaj ta poza ni dobra?

Ker gravitacija pritiska na notranje organe proti desni strani telesa, lahko desna stran pljuč občuti pritisk. To lahko zmanjša sposobnost pljuč, da se napolnijo z zrakom, manjši vnos zraka pa lahko povzroči težave. Zmanjšana raven kisika in obremenitev srčno-žilnega sistema lahko negativno vplivata na ljudi, ki imajo težave z zdravjem srca in ožilja. Pritisk na živce v desni roki ali nogi lahko povzroči kompresijske poškodbe ali nevropatijo. Dolgotrajen spanec na desni strani telesa lahko povzroči tudi bolečine v rami, križu in desnem kolku.

Spanje na trebuhu

Spanje v abdominalnem položaju je pravzaprav najredkejše. V tem položaju je obraz obrnjen na stran za lažje dihanje. Roke in dlani so lahko pod telesom, položene na eni strani ali iztegnjene na obeh straneh. Noge so večinoma iztegnjene.

Zakaj je ta poza dobra?

Ta poza preprečuje potiskanje notranjih organov v predelu prsnega koša. Poza ima tudi svoje prednosti v smislu udobja. Če je vzmetnica, na kateri ležite, nekoliko bolj neudobna, vam bodo ležanje na trebuhu in mehkejši deli telesa nadomestili nelagodje, ki ga občutite ob ležanju na hrbtu.

Če držite roke blizu telesa, lahko zagotovite psihološko zaščito in ohranite toploto. Pri nekaterih bolnikih lahko spanje na trebuhu lajša kronične bolečine v mišicah in sklepih.

Zakaj ta poza ni dobra?

Spanje na trebuhu lahko povzroči bolečine v vratu in pritisk ali obremenitev ramen ter mišic zgornjega dela hrbta. Dihanje v tem položaju je lahko težko, saj celotna teža telesa pritiska na pljuča, kar omejuje gibljivost prsnega koša in diafragme tik pod pljuči.

Ta poza preprečuje potiskanje notranjih organov v predelu prsnega koša.
Ta poza preprečuje potiskanje notranjih organov v predelu prsnega koša.FOTO: Adobe Stock

Spanje z dvignjenim vzglavnikom

V dvignjenem položaju lahko ležijo bolniki, ki spijo s podporno medicinsko blazino. Za namen spanja z dvignjenim vzglavnikom se uporabljajo tudi posebna ležišča, ki držijo glavo v dvignjenem položaju nad telesom. Takšno spanje je lahko pod različnimi koti glave, vendar bo večina ljudi, ki tako spi, občutila vse prednosti te poze, če bo ležala pod kotom med 20 in 30 stopinjami.

Zakaj je ta poza dobra?

Če spite z dvignjeno glavo, preprečite prekinitev dovoda zraka. V tem položaju boste manj smrčali in imeli boste manj težav s spalno apnejo. Če boste zavzeli pravi položaj, boste lahko omilili bolečino, ki jo čutite v telesu.

Zakaj ta poza ni dobra?

S to pozo je težko zamenjati položaje sredi noči med samim spanjem. Z dvignjeno glavo ni lahko spati na levi ali desni strani, niti na trebuhu. V tem položaju boste imeli tudi podobne težave kot pri spanju na hrbtu, še posebej če imate sicer težave z dihanjem.

Kako vemo, katera poza je idealna za nas?

Pri izbiri najboljšega položaja za spanje upoštevajte svoje potrebe, upoštevajte, v kolikšni meri imate bolečine v sklepih ali mišicah, apnejo pri spanju ali katero koli drugo zdravstveno težavo.

Bodite pozorni na glavo in vrat ter udobje, ki ga zagotavljajo razpoložljive poze za preostali del telesa. Na primer, spanje v rahlo iztegnjenem položaju vratu lahko izboljša kakovost dihanja.

Povsem normalno je, da se zbudite med spanjem, da spremenite svojo držo, četudi se je po jutranjem prebujanju ne spomnite. Za najboljše rezultate bodite prilagodljivi in ​​preizkusite, kateri položaj vam najbolj ustreza.

Če se vam zdi poza ponoči neprijetna, jo takoj spremenite. To bo na koncu omejilo pojav dolgotrajnih težav, ki bi vam jih lahko prinesli določeni položaji spanja.

Ne pozabite, da je spanje v udobnem položaju izjemno pomembno za vaše zdravje. Mnogi to pomembno dejstvo spregledajo. Toda iskanje idealnega položaja bo pomagalo pri lajšanju bolečin v mišicah ali sklepih in ublažilo morebitne težave z dihanjem.

Povzeto po adiva.hr, verywellhealth

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662