Vizita.si
Napihnjenost

Zdravje

To je razlog, zakaj ste ves čas napihnjeni

N.R.A.
30. 10. 2020 05.30
0

Le redkim med nami se še ni zgodilo, da ne bi imeli občasnih in nenadnih vetrov ter se soočali z neprijetno napihnjenostjo. Pri nekaterih pa so napihnjenost in vetrovi stalni in vztrajni, tako da lahko govorimo že o mučni težavi. Zakaj prihaja do nje in kako si lahko pomagamo?

Trebuh
Trebuh FOTO: iStockphoto

Vetrovi se pojavljajo pri mnogih bolezni prebavil, predvsem pri prebavnih motnjah in sindromu razdražljivega črevesa, ki prizadene približno petino prebivalstva. Vendar se pri tem kažejo tudi drugi simptomi, na primer bolečine v trebuhu in obdobja zaprtja ali driske. Ti zahtevajo zdravniško obravnavo, saj so lahko znak hujših obolenj – diagnoze si nikar ne postavljajte sami. Z vetrovi se srečujemo tudi pri divertikulozi ali divertikulitisu, v nosečnosti in v menopavzi. 

Kako lahko omilimo težave?

K sreči si lahko pomagamo na veliko načinov. Vetrove najpogosteje povzročajo določena živila, zato pazite, kaj jeste. Izogibajte se ocvrti hrani, ki na splošno velja za nezdravo, poleg tega pa je pogost vzrok za vetrove. Te običajno pripisujemo uživanju fižola in graha, vendar jih lahko povzročajo tudi nekatera druga živila in pijače. Kako si lahko še pomagamo?

7 preverjenih načinov, kako zmanjšati napihnjenost
Preberi še
7 preverjenih načinov, kako zmanjšati napihnjenost

Namesto rdečega mesa jejte več rib in puste perutnine. Vzemite si čas in obrok pojejte v miru, saj je goltanje hrane in pijače pogosto vzrok za neprijetne vetrove. Pri osebah z laktozno intoleranco lahko vetrove sproži pitje mleka. Nadomestite ga z drugimi napitki. S staranjem se iz črevesne stene izbočijo drobni žepki, ki jim pravimo divertikli. V njih se razmnožujejo bakterije, ki povzročajo fermentacijo ogljikovih hidratov, ob tem pa nastaja veliko plinov. Živila, ki lahko vplivajo na fermentacijo, na primer kvas in sladkor, jejte dopoldne. Kruh nadomestite s krekerji, riževimi ploščicami ali pa nekvašenim kruhom. Tablete oglja, ki nase vežejo pline in ki jih lahko kupite brez recepta, takoj olajšajo simptome.

Napihnjenost ni nič ne običajnega.
Napihnjenost ni nič ne običajnega. FOTO: Thinkstock

Poskusite lahko tudi z naravnimi zdravili in začimbami, na primer z janežem, kamilico, koprom, peteršiljem, poprovo meto, rožmarinom ali zeleno meto, ki zmanjšujejo nastajanje vetrov. Tudi kdor med hranjenjem pogoltne veliko zraka, ima lahko pogosto vetrove. Pazite, kako jeste, pa boste imeli manj težav. Zelo pogost vzrok za vetrove je tudi stres. Če ste pod pritiskom, poskusite ugotoviti, zakaj. Kopičenje večjih količin zraka v črevesu lahko včasih preprečimo z okrepitvijo trebušnih mišic, poleg tega pa je telesna dejavnost izredno sproščujoča. Včasih nastanejo vetrovi zaradi čezmernega razraščanja nekaterih črevesnih bakterij. Poskusite zmanjšati količino sladkorja in kvasa v prehrani. 

Kako pa je z napihnjenostjo?

Velikokrat gre napihnjenost z roko v roki z vetrovi. Običajno je posledica kopičenja plinov, ki nastajajo v debelem črevesu ob fermentaciji hranil. Včasih stanje tako napreduje, da ostanki hrane, ki jih bakterije fermentirajo, prekrivajo večji del črevesne stene. Težava se veliko pogosteje pojavlja pri ženskah kot pri moških. Pogosto se ženske zjutraj zbudijo s ploskim trebuhom, zvečer pa ležejo spat z napihnjenim. 

Kaj pomeni, če boli desna stran trebuha?
Preberi še
Kaj pomeni, če boli desna stran trebuha?

To se zgodi, ker se ponoči zaradi pomanjkanja živil in sladkorja v črevesu fermentacija hrane prekine, po zajtrku pa se navadno spet pojavi. Poudarjamo: to je normalno. Nobeno telo ni takšno, kot ga lahko gledamo na družbenih omrežjih – popolno od jutra do večera, elegantno in plosko v vsej svoji lepoti. Vseeno pa poskusite uživati sladke in kvašene jedi le dopoldne. Morda bodo težave vsaj delno izzvenele. Normalno delovanje črevesa ohranjajte s hrano, bogato z vlakninami, pitjem veliko tekočine in redno telesno dejavnostjo. 

Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662