S to težavo se sooča veliko ljudi. Včasih je razlog intoleranca ali alergija na določeno hrano, spet drugič pa je problem zgolj v napačnem prehranjevanju, glede na naše telo.
Napenjanje je stanje, ki se pojavi, ko trebuh zadržuje tekočino, zadržuje pline ali je videti otekel. Stanje pogosto spremlja bolečina ali nelagodje. Napihnjenost je ena najpogostejših težav s prebavo.
Sprožilci za to stanje so zaprtje in prenajedanje, sindrom razdražljivega črevesja in navada požiranja zraka pri prehitrem pitju ali prehranjevanju – vse to prispeva k napihnjenosti. ''Uživanje hrane, ki vsebuje določene sestavine, kot so laktoza ali dodana vlaknina, kot je korenina cikorije, ki jo nekateri ljudje težko prebavijo, lahko povzroči napenjanje,'' pravi športna dietetičarka Marni Sumbal.
Na srečo se lahko proti tej težavi, če se v ozadju ne skriva kakšna bolezen, borimo s pravilno prehrano. Tukaj so po mnenju omenjene dietetičarke najboljša živila, ki vam lahko pomagajo proti napihnjenosti.
KEFIR
Probiotiki lahko v nekaterih fermentiranih živilih, kot je kefir, pomagajo vzpostaviti ravnovesje bakterij v črevesju. Verjetno veste, da je jogurt zanesljiv vir probiotikov, vendar se morda ne zavedate, da vse bolj priljubljen kefir dejansko vsebuje do trikrat več koristnih snovi kot običajni jogurt.
AVOKADO
Avokado je dobra izbira za vsak obrok (zajtrk, kosilo in večerjo) in vsebuje zdrave maščobe, zaradi katerih se počutimo siti, dodatno pa vsebuje veliko natrija!
INGVER
Eno najstarejših domačih zdravil za skoraj vse tegobe, od bolečin v mišicah do vnetja grla, je ingver, ki lahko dela tudi 'čudeže', ko se po obilnem obroku počutite napihnjeno. Spojine v ingverju lahko spodbudijo telesne sokove v črevesju, ki pomagajo pri prebavi in pomagajo zmanjšati napenjanje, ki povzroča prebavne motnje.
ŠPARGLJI
Zaradi špargljev ima naš urin specifičen vonj, vendar deluje kot diuretik, poleg tega pa lahko povzroči potrebo po uriniranju in s tem pomaga pri izločanju odvečne vode iz sistema in ublaži nelagodje, ki ga povzroča napenjanje zaradi zadrževanja vode. Šparglji vsebujejo tudi prebiotične vlaknine, ki za razliko od probiotikov, ki so žive bakterije, ki jih najdemo v hrani in prehranskih dopolnilih, pomagajo hraniti dobre bakterije v črevesju za nemoteno delovanje prebavnega trakta.
FIŽOL
Morda se sliši kontradiktorno, saj se, če jeste hrano, kot je fižol, počutite še bolj napihnjene, kajne? No, omenjena dietetičarka pravi, da lahko pogostejše uživanje fižola povzroči, da se ga naučimo lažje prebavljati, tovrstna hrana pa naj bi blagodejno vplivala na naše črevesje.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV