Naravna zdravila za razdražen želodec

ZDRAVJE

Naravna zdravila za razdražen želodec

L. E.
03.04.2020, 11:27
0

Vsi imamo kdaj razdražen želodec, težave s prebavo, dispepsijo. Slednje je ime za različne simptome – slabost, napenjanje, spahovanje, občutek, da ne moremo pojesti veliko ... Kadar se to pojavi le občasno, ni treba takoj k zdravniku. Pomagalo bo že nekaj naslednjih naravnih zdravil.

1. Pitje vode

Telo potrebuje vodo, da bi prebavilo in absorbiralo hranila, ki jih dobi iz hrane. Kadar je dehidrirano, to počne veliko težje in tudi zato lahko pride do razdraženega želodca. Ko imate to težavo, vašemu telesu veliko krat enostavno primanjkuje vode.

2. Raje ne lezite

Če imate razdražen želodec, vsaj nekaj ur raje ne lezite. Najbolje bi bilo, da, preden ležete, počakate, da simptomi povsem izzvenijo. Sicer lahko namreč kislina iz želodca uide navzgor po požiralniku in povzroči nove težave. Če pa res morate leči, podprite zgornji del z blazinami, da ne ležite povsem horizontalno.

Fige pomagajo pri prebavi in tudi pri zaprtju. Ne bi pa jih smeli uživati, ko nas muči driska.
Fige pomagajo pri prebavi in tudi pri zaprtju. Ne bi pa jih smeli uživati, ko nas muči driska. / FOTO: Profimedia

3. Ingver

Ingver vsebuje snovi, ki pomagajo želodcu pri prebavi. V pomoč je lahko, ker se simptomi razdraženega želodca pogosto pojavijo prav zaradi hrane, ki se jo ta muči prebaviti. Ingver poleg tega pomaga zmanjšati občutek slabosti. Po njem pa posezite tudi, če vas muči driska. Najlažje ga boste zaužili kot čaj. Za boljši okus pa tudi učinek mu dodajte sok limete ali limone. 

4. Topla kopel

Toplota bo sprostila telo in to bo pomagalo pri prebavi. Če nimate možnosti kopeli, pa si na trebuh položite termofor ali toplo brisačo, in to vsaj za dvajset minut.

5. Ne kadite in ne uživajte alkohola

Če vas mučijo simptomi razdraženega želodca, v tem času raje pustite cigarete in alkohol pri miru, saj boste sicer imeli le še večje težave. Kajenje draži tkiva žrela, kar lahko poslabša simptome. Kot lahko preberete na dnu članka, lahko vpliva celo na sluznico črevesja. Alkohol pa je tako in tako težko prebavljiv.

6. Ne uživajte težko prebavljive hrane

Raje se odrecite tudi ocvrti hrani z veliko slabimi maščobami. Ne uživajte preveč kremastih jedi niti preveč slanih in začinjenih.

7. Voda in limona ali limeta ter soda bikarbona

V kozarec vode iztisnite malo limoninega ali limetinega soka ter dodajte ščepec sode bikarbone. To je odlično naravno zdravilo za prebavo, ki še posebej pomaga, če imate težave zaradi slabih maščob in alkohola.  

8. Cimet

Vsebuje snovi, ki pomagajo pri prebavi. Zmanjšujejo tudi razdraženost prebavnih poti, napihnjenost, krče in vetrove. Priporočljivo je uživati cimet tudi, če vas pogosto muči zgaga. Potresete ga lahko po ovsenih kosmičih, kavi, jogurtu, sadju …

9. Fige

Tudi to sadje pomaga pri prebavi. Če vas muči razdražen želodec, je priporočljivo pojesti po kakšno figo večkrat na dan, dokler se simptomi ne umirijo. Poleg tega bi morali po tem sadežu poseči tudi, kadar vas muči zaprtje. Ne pa, kadar imate drisko!

10. Bazilika

To zelišče izboljša prebavo, zmanjšuje krče in vetrove, povečuje tudi občutek apetita. Bazilika še posebej pomaga, če vas muči preveč kisline v želodcu. Ker nima močnega okusa, jo je mogoče v kuhinji enostavno dodati k vrsti obrokov.

Kaj jesti, ko imate težave z želodcem? Najboljši odgovor je riž.
Kaj jesti, ko imate težave z želodcem? Najboljši odgovor je riž. / FOTO: iStock

Pijte ingverjev čaj, ki mu lahko dodate tudi limetin ali limonin sok.
Pijte ingverjev čaj, ki mu lahko dodate tudi limetin ali limonin sok. / FOTO: Thinkstock

11. Riž

Kaj jesti, ko imate težave z želodcem? Najbolje si je pripraviti riž. Telo ga lažje prebavi. Ker vsebuje magnezij in kalij, pomaga protibolečinsko in lajša krče. Riž je priporočljivo jesti tudi, če bruhate ali imate drisko. Takrat ga jejte zelo počasi. Počakajte pa s tem obrokom najmanj pol ure, če ste ravno bruhali. Če imate drisko, jejte riž tudi vsaj še dan ali dva po tem, ko ta preneha.

12. Banane

Banane vsebujejo vitamin B6, kalij in folate. To so hranila, ki pomagajo, če imate krče in bolečine. Banane pomagajo tudi, če imate drisko.

Kajenje vpliva tudi na črevesje

Kajenje draži žrelo. Raziskovalci iz Južne Koreje pa so ugotovili, da se tu ne konča njegov vpliv. Menijo, da lahko vpliva celo na črevesje, saj so ugotovili, da je lahko dejavnik tveganja za pojav Crohnove bolezni. To je huda avtoimunska bolezen, ki prizadene črevesje in povzroča vrsto težav, kot so bolečine, slabost, krči v trebuhu, driska, izgubljanje telesne mase ...

Raziskovalci z z univerze Kyung Hee v Seoulu so ugotovili, da lahko cigaretni dim povzroči vnetja v črevesju, to pa nato poveča tveganje, da se pojavi Crohnova bolezen. Kajenje je res škodljiva navada, ki so jo že prej študije povezale z večjim tveganjem za pojav kardiovaskularnih bolezni in raka na pljučih. Profesor Hyunsu Bae je o tem povedal: "Dihalne poti in črevesje imajo veliko skupnega. Zanimivo je, da v to že dolgo verjamejo v korejski ljudski medicini. Crohnova bolezen se pogosteje pojavi pri ljudeh, ki imajo bolezni dihalnih poti, kar nakazuje, da so vnetja v pljučih lahko povezana z vnetji v črevesju. Zaenkrat naša študija nakazuje, da kajenje aktivira določene bele krvne celice v pljučih, ki se lahko kasneje preselijo v črevesje, kar povzroči vnetje v črevesju. Kadilcem, sploh tistim, ki že imajo težave s črevesjem, priporočamo, da opustijo kajenje," je tako zaključil profesor.

Preberite si še: To naredi kajenje vašim mišicam