Vizita.si
Marsikaj lahko naredimo za bolj zdrave možgane.

Zdravje

Naredite eno stvar za bolj zdrave možgane

L. E.
21. 12. 2018 11.23
0

Še en dokaz, da nam uživanje zadostnih količin sadja in zelenjave še kako koristi. Študija univerze Harvard je pokazala, da so imeli moški srednjih let, če so se tako prehranjevali, v primerjavi s tistimi, ki se niso, občutno manjše tveganje za kognitivne težave, ko so se postarali. Uživanje sadja in zelenjave je nekaj, kar lahko vsi naredimo za bolj zdrave možgane.

Marsikaj lahko naredimo za bolj zdrave možgane.
Marsikaj lahko naredimo za bolj zdrave možgane.FOTO: Thinkstock

Raziskovalci na univerzi Harvard so dve desetletji spremljali skoraj 28 tisoč moških. Ob začetku so imeli povprečno 51 let. Vsaka štiri leta so morali izpolniti vprašalnik o tem, kako se prehranjujejo. Na začetku in po dvajsetih letih pa so jim opravili testiranje kognitivnih zmožnosti.

Tisti, ki so uživali veliko sadja, predvsem pa zelenjave, so imeli v primerjavi s tistimi, ki niso, ko so bili stari okoli 70 let, za 17 odstotkov manj možnosti za zmerne kognitivne težave, ter za 34 odstotkov manj možnosti za hujše.

Zelenjava je nujen del naše prehrane.
Zelenjava je nujen del naše prehrane. FOTO: iStock
“Dolgoročno uživanje zelenjave (na primer zelene listnate, oranžne in rdeče), sadja (na primer jagodičja) ter sadnega soka (denimo pomarančnega) se je izkazalo za blagodejno,” je povedal avtor študije Changzheng Yuan za Reuters.

Toda s pomarančnim sokom vseeno ni dobro pretiravati, je opozoril. Četudi je naraven, vsebuje, ker je v obliki soka in ne sadeža, veliko več kalorij. “Prednost njegovega pitja smo videli le pri najstarejših moških. Bolje je, da ne spijemo več kot manjši kozarec soka dnevno.”

Glede na to, koliko sadja in zelenjave so moški pojedli, so jih razdelili v pet skupin. Tisti, ki so pojedli največ zelenjave, so pojedli po šest porcij na dan. Tisti, ki so je pojedli najmanj, so pojedli po dve porciji na dan. Pri sadju je prva skupina pojedla po tri porcije na dan, zadnja polovico porcije. Porcija sadja pomeni skodelico sadja ali polovico skodelice soka. Porcija zelenjave pomeni skodelico surove zelenjave ali dve skodelici listnate.

To je 6 pravil  za čim dlje zdrave možgane.

1. Prehranjujmo se po mediteransko.

2. Dovolj se gibajmo.

3. Brez kajenja.

4. Čim manj alkohola.

5. Bodimo čim mirnejši, čim manj v stresu. Ta namreč prav uničuje možganske celice.

6. Dovolj spanja.

Ni res, da se, ko smo starejši, ne moremo naučiti novih veščin.
Ni res, da se, ko smo starejši, ne moremo naučiti novih veščin.FOTO: Thinkstock

V nekaterih stvareh so starejši lahko celo boljši

To nam je tukaj razložil nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.

Ne staramo se enako. Približno 20 odstotkov sedemdesetletnikov miselne naloge rešuje ravno tako uspešno kot dvajsetletniki. Poleg tega je znanost ugotovila, da obstajajo področja, kjer so starejši celo boljši od mlajših. "To so naloge, kjer je pomembna socialna kognicija. Naloge, kjer je treba skupaj dati različna dejstva, svoje znanje o družbi in družbenem okolju pa tudi čustva. Da moraš denimo biti toleranten, širok.” To je pomembno sporočilo za družbo.

Danes za povrh vemo, da v možganih tudi v poznih letih lahko nastajajo nove celice. Zato se tudi takrat lahko naučimo česa novega, če le vztrajamo in to vadimo. S starostjo izgubljamo povezave v možganih, a na ta način lahko nastajajo nove.

Tu je še 7 nasvetov za bolj kreativne možgane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662