Vizita.si
Pri tistih, ki so premalo spali, so raziskovalci pogosteje opazili aterosklerozo oziroma takšno zožanje žil zaradi kopičenja holesterola.

Zdravje

Pogosta navada, ki za 35 odstotkov poveča tveganje za bolezen srca

L. E.
15. 01. 2019 14.38
1

Ste med tistimi, ki spite manj kot šest ur na dan? Pomanjkanje spanja naj bi za kar 35 odstotkov povečalo tveganje za bolezen srca in ožilja, tudi kap, je pokazala študija Španskega nacionalnega centra za kardiovaskularne raziskave. Vse bolj odkrivamo, da je spanje res pomembno in ga ne smemo podcenjevati. Telo ga potrebuje.

Pri tistih, ki so premalo spali, so raziskovalci pogosteje opazili aterosklerozo oziroma takšno zožanje žil zaradi kopičenja holesterola.
Pri tistih, ki so premalo spali, so raziskovalci pogosteje opazili aterosklerozo oziroma takšno zožanje žil zaradi kopičenja holesterola.FOTO: iStock

Težko je reči, koliko spanja točno potrebujemo. Vendar ga večina potrebuje več kot šest ur. Vaše telo vam bo povedalo, koliko spanja mu zadostuje. Če ga ima premalo, pa si lahko dolgoročno škodite.

Pomanjkanje spanja poveča tveganje za aterosklerozo, so odkrili raziskovalci. To je stanje, ko se zaradi nabiranja holesterola žile zožijo, pretok krvi je slabši. Žile se lahko tudi zamašijo, kar vodi v kap. 

V študiji je sodelovalo štiri tisoč bančnih uslužbencev v Španiji. Povprečno so imeli 46 let in še nobene zgodovine težav s srcem.

Opremili so jih s posebno napravo, ki je raziskovalcem sporočala, koliko spijo. Na podlagi tega so jih razdelili v štiri skupine:

- tisti, ki spijo manj kot šest ur na noč,

- tisti, ki spijo šest do sedem ur,

- tisti, ki spijo sedem do osem ur,

- tisti, ki spijo osem ur ali več.

Natančno so pregledali, v kakšnem stanju je njihovo srce in ožilje. Ocenili pa so lahko na podlagi naprave tudi kakovost spanja. In sicer na podlagi tega, koliko krat se je nekdo ponoči zbudil, koliko krat premaknil …

Tisti, ki so spali manj kot šest ur, so imeli za 27 odstotkov večjo možnost, da so pri njih odkrili aterosklerozo, kot tisti, ki so spali sedem do osem ur.

Tisti, ki so imeli slabšo kakovost spanca so imeli za 34 odstotke večje tveganje kot  tisti, ki so imeli dobro kakovost spanca.

Ni pa bilo pozitivno niti pretiravanje. Opazili so, da imajo večje tveganje za aterosklerozo tudi tisti, ki spijo več kot osem ur na dan.

Strokovnjaki so dodali, da je krajši spanec, če je kakovosten, lahko boljši od daljšega, če je ta nekakovosten.

Preberite si še pogovor s slovensko strokovnjakinjo za spanje.

Kava, če ste med tistimi, ki jo počasneje presnavljate, vpliva na kakovost spanca.
Kava, če ste med tistimi, ki jo počasneje presnavljate, vpliva na kakovost spanca.FOTO: iStock

Kaj lahko vpliva na kakovost spanca?

Tudi nekaj teh podatkov so dobili raziskovalci. Potrdili so slab vpliv alkohola in kofeina. Mnogi mislijo, da jim alkohol pomaga zaspati, je povedal dr. Jose Ordovas, vodja študije. Toda naprava je pokazala, da obstaja povezava med uživanjem alkohola in slabšim spancem. Ljudje se večkrat zbudijo in težje zaspijo nazaj.

Vpliv kave na spanje pa je odvisen tudi od genetike, in sicer od tega, kako hitro jo presnavljate. Če ste med tistimi, ki jo presnavljate hitro, ne bo nič narobe, če boste skodelico spili popoldne, ko do časa odhoda v posteljo ni več veliko. Po drugi strani bo kava vplivala na kakovost spanca, če jo presnavljate počasi. To pa bo povečalo tveganje za bolezni srca in ožilja.

Kam spadate, morate ugotoviti sami pri sebi. Vsekakor se izplača potruditi, da čim bolje spite.

Kako pa je z uživanjem sadja zvečer? Odgovarja nutricistka. 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587