Življenjske navade, ki našim možganom odvzamejo potrebna hranila ali hitro ubijejo možganske celice, lahko vodijo v duševne težave, kot sta depresija ali tesnoba, pa tudi bolezni, kot so Alzheimerjeva bolezen, možganska kap, epilepsija in celo rak.
Katere navade nam lahko škodijo?
1. Preskočite zajtrk
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva. Preskakovanje zajtrka pa lahko privede do nizkega krvnega sladkorja, kar je zelo škodljivo za možgane, še posebej če to počnete pogosto. Možgani porabijo veliko več energije kot kateri koli drug organ in na dan zavzamejo do 20 odstotkov celotne glukoze v telesu.
Redno odrekanje hrane možganom povzroča pomanjkanje zalog energije. Približno dve tretjini energije, ki je na voljo možganom, se namreč porabita za pomoč nevronom pri prenosu signalov na druge dele telesa. Preostala tretjina pa je namenjena vzdrževanju in negi celic. Če vaše možganske celice ne bodo dobile oskrbe, ki jo potrebujejo za delovanje, bodo zelo hitro umrle.
2. Slab spanec
Verjetno ste seznanjeni z dejstvom, da boste po neprespani noči počasni in pozabljivi. Razlog je v tem, da nezadosten spanec odvzame vašim nevronom sposobnost pravilnega delovanja. To pa lahko vpliva na službo in odnose. Še huje je, da so vaši čuti in refleksi počasni, ker se poveča možnost, da doživite resno nesrečo.
Zaradi kronične nespečnosti so ti učinki lahko trajni. Ko boste naslednjič pomislili, da ste prezaposleni, da bi se dovolj naspali, ne pozabite, da ne boste mogli najbolje delovati, dokler ne postavite spanja v ospredje. Vzemite si čas za dober spanec.
3. Prenajedanje
Raziskave so pokazale presenetljivo povezavo med debelostjo in demenco. Razlogi so nejasni, toda raziskovalci domnevajo, da se debelost pojavi, ko hrana, ki jo jemo, ne vsebuje dovolj hranilnih snovi, zaradi česar se prenajedamo, da bi zadovoljili potrebe telesa po vitaminih in mineralih. Torej, tudi če jeste veliko, lahko še vedno stradate možgane.
Če pogledamo nekatere podatke, lahko vidimo, da je bilo leta 2015 število bolnikov z diagnozo demence skoraj 45 milijonov, kar je dvakrat več kot leta 1990. Hkrati je debelost v ZDA skočila z 11,1 na 30,6 odstotka. Seveda je potrebnih več raziskav za potrditev povezave med debelostjo in demenco, vendar je jasno, da obstaja nekakšna povezava.
4. Kajenje
Kar zadeva škodljive učinke tobaka na naše zdravje, so pokazale že številne raziskave. Kajenje poškoduje celično membrano in živčne sposobnosti v delih možganov, ki so odgovorni za ravnotežje, koordinacijo in motorične sposobnosti. Prav tako razredči skorjo, v kateri potekajo procesi, ki vključujejo spomin, jezik in zaznavanje.
Prenehanje kajenja je pomembno za vaše splošno zdravje, pomaga pa tudi vašim možganom. Določena škoda je že bila storjena. Nekdanji kadilci, ki so veliko kadili in potem več kot 25 let niso prižgali cigarete, imajo še vedno tanjšo skorjo kot tisti, ki nikoli niso kadili. Toda raziskovalci so ugotovili, da prenehanje kajenja vseeno nekoliko pomaga pri obnovitvi možganske skorje.
5. Dehidracija
Naša telesa so 70 odstotkov sestavljena iz vode, zato je dehidracija lahko kritična za vse funkcije našega telesa, vključno z možganskimi funkcijami. Vpliv dehidracije na vaše možgane se zgodi zelo hitro in raziskovalci so ugotovili, da lahko le dve uri naporne vadbe brez vode povzroči upad kognitivnih sposobnosti. Študije so pokazale, da dehidracija najbolj vpliva na funkcije, kot so reševanje zapletenih težav, koordinacija in pozornost.
6. Preveč sladkorja
Naše telo in možgani, da lahko delujejo, potrebujejo sladkor, vendar sodobna prehrana vključuje preveč sladkorja. Če redno jeste preveč sladkorja, so vaše celice, vključno z možgani, v kroničnem vnetju.
To vpliva na sposobnost vašega telesa, da absorbira pomembna hranila iz hrane in prikrajša možgane tega, kar potrebuje. Tukaj je tudi večje tveganje za demenco in manjši hipokampus, del možganov, ki upravlja s spominom.
7. Stres
Kronični stres negativno vpliva na vaše telo. Stres je v določenih situacijah dober, ker telo pripravi na boj, beg ali soočanje z nevarnostjo. Če pa vaš življenjski slog vključuje kronični stres, se hormon kortizol nabira v možganih in povzroča več škode.
Stres ne samo da ubija možganske celice, ampak tudi povzroči, da se možgani krčijo. To krčenje pa vpliva na prefrontalno skorjo, zato je vaša sposobnost učenja in spomina manjša.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV