Če gre verjeti študiji, ki je bila izvedena v Bostonu, lahko optimistični ljudje, za razliko od pesimistov, računajo, da bodo živeli 85 let in več. Seveda so rezultati odvisni od številnih drugih dejavnikov, kot so socialno-ekonomski status, zdravje, depresija, socializacija in določene navade, so pojasnili znanstveniki s Harvarda. A ti poudarjajo še eno pomembno stvar. Naše dojemanje, pozitivna naravnanost in sama miselnost naj bi imeli velik vpliv na vse našteto! Če ste mislili, da je eno ločeno od drugega, torej misli od zdravega življenja ali navad, ter seveda obratno, ste se zmotili.
"Koristi optimizma so znane že dolgo časa. Uspeli smo dokazati, da ljudje, ki so optimistične narave in so na splošno v življenju naravnani tako, da v vsem vidijo vsaj kanček dobrega, so tudi bolj zdravi, se bolj zdravo prehranjujejo in na splošno zdravo živijo. Korelacija enega in drugega ni zanemarljiva,'' poudarja psihiatrinja Lewina Lee, vodja študije.
Nekateri podatki niso ravno novost, saj so že v številnih preteklih študijah znanstveniki uspeli dokazati, da imajo optimistični ljudje manj možnosti za razvoj nekaterih bolezni, denimo za depresijo, bolezni srca in drugih kroničnih obolenj. Toda kako dejansko optimizem 'podaljšuje' življenje? Leejeva in njena ekipa so analizirali medicinske podatke iz dveh študij, v katerih so sodelovale medicinske sestre na eni strani, na drugi pa moški, ki so bili večinoma veterani.
Analizirana je bila raven optimizma ter splošne zdravstvene in življenjske navade, kot so prehrana, uporaba tobaka ali alkoholnih izdelkov. Udeleženci so bili pozvani, naj navedejo, ali se strinjajo s stališči, kot so: 'Pričakujem najboljše v negotovih časih' in 'Običajno pričakujem, da bom uspel v stvareh, ki jih počnem'. Rezultati so bili merjeni pri ženskah v obdobju 10 let in pri moških v obdobju 30 let, sklepali pa so, da najbolj optimistični med njimi živijo (11 do 15 odstotkov) dlje in imajo velike možnosti, da bodo doživeli svoj 85. rojstni dan.
Na žalost ta študija ne more oceniti, kako optimizem vpliva na dolgoživost, vsaj ne s strokovnega vidika, so pa znanstveniki predvidevali, da naj bi imeli optimistični ljudje več motivacije, posledično pa več volje za določene navade. "Ljudje, ki razmišljajo pozitivno, so še vedno nagnjeni k stresu, tako kot vsi drugi. Delujejo v naši družbi, v enih službah kot mi vsi, izpolnjujejo svoje obveznosti in so enako nagnjeni k izgorelosti. Tako imenovane 'negativne' stvari se dogajajo tudi njim. Razlika je le v načinu, kako se ti spopadajo s težavami v primerjavi z drugimi," še pove Leejeva.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV