Kako sladkor hrani rakave celice?
Rakave celice privzemajo sladkor 10 do 12-krat hitreje kot zdrave celice, saj jih je sprva malo in potrebujejo veliko energije za razrast. Leta 1931 je Nobelov nagrajenec za medicino, nemški znanstvenik Otto Warburg, razvil hipotezo, da imajo rakave celice drugačno presnovo v primerjavi z zdravimi celicami. Odkril je, da rakave celice potrebujejo več sladkorja in privzemajo več sladkorja kot zdrave celice, saj maligni tumorji kažejo povečano glikolizo v primerjavi z zdravilnimi človeškimi celicami.
Kako sladkor proizvede rakave celice?
Strokovna revija Journal of Clinic Investigation je leta 2013 objavila izsledke in vitro študije, ki je analizirala povezavo povečanega vnosa sladkorja in nastanka raka. Pokazalo se je, da je imela povečana absorpcija glukoze neposredno pozitivno povezavo z zgodnjimi fazami proizvodnje rakavih celic.
Eden ključnih mehanizmov, preko katerih rak porablja sladkor, je mitohondrijska disfunkcija. Sladkor se namreč pokuri drugače kot maščoba in ustvarja proste radikale. Ko prosti radikali poškodujejo mitohondrijske celice, s tem poškodujejo tudi jedrsko DNK in celično membrano, kar vodi do poškodbe beljakovin. Rak je v glavnem posledica replikacije gensko spremenjenih celic. Preko mitoze pa se celice delijo in spodbujajo rast tkiva. Ko se začne proces odmirjanja celic (apoptoze), se pojavi rak.
Debelost in kronično prenajedanje tako vplivata na nastanek in razrast rakavih celic. Debelost lahko povzroči tudi hormonske spremembe, kot so spremembe spolnih hormonov ali inzulina, kar poveča tveganje za razvoj raka dojke, debelega črevesa in maternice.
Ne odpovejte se sadju!
Študije so opazovale tudi razliko med rafiniranimi sladkorji in naravnimi sladkorji, kot je sladkor v sadju – fruktoza. Ranifirani sladkorji, vključno z namiznim belim sladkorjem in visokofruktoznimi koruznimi sirupi, so tisti sladkorji, ki jih telo absorbira, ko uživamo predelano hrano, sladke gazirane pijače, pečene sladice in vsa druga živila, ki jim dodamo sladkor. Naravni sladkor pa je sladkor, ki je manj škodljiv in ga vsebuje sadje, ne glede na njegov glikemični indeks. Kljub temu pa velja, da na dan zaužijmo več zelenjave kot sadja.
Še več, študija, ki je bila opravljena leta 1985 in je opazovala povezavo med uživanjem sladkorja in rakom debelega črevesa, je pokazala, da so imeli ljudje, ki so zaužili več sladkorja, večje tveganje za razvoj te oblike raka kot ljudje, ki so zaužili manj sladkorja. Študija, objavljena leta 2006, je pokazala, da uživanje velike količine sladkorja in sladkih živil povečuje tveganje za raka trebušne slinavke. Podobna študija je pokazala tudi, da povečuje tveganje za raka dojke.
Kaj naj naredimo?
Uživanje sladkorja je povezano s številnimi zdravstvenimi težavami, vključno s povečanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni, bolezni srca in ožilja, kap, visok krvni pritisk, povišane trigliceride in še bi lahko naštevali. Zato je ključnega pomena, da prenehamo uživati rafiniran sladkor, ki je v sladkih pijačah in predelani hrani. Za vnos 25 gramov sladkorja (6 žlic sladkorja), kot je priporočeno, lahko poskrbite z uživanjem sadja. Pazite, da vsak dan zaužijete tudi dovolj zelenjave, ki bo pomagala povečati vnos vlaknin, vitaminov in mineralov. Če se težko znebite sladke razvade, poskrbite, da niste lačni, in sicer tako, da uživate pet uravnoteženih obrokov na dan in da zaužijete tudi dovolj beljakovin, ki bodo pomagale podaljšati občutek sitosti (meso, jajca, skuta ...). Ne pijte sadnih sokov, saj jim dodajajo rafiniran sladkor, izogibajte pa se tudi sladicam. Ko pride čas praznovanj in praznikov, si kakšno sladico lahko privoščite, a bodite zmerni. Nikar ne zaužijte prevelikih količin. Posladkajte se z eno tablico čokolade, nato preostanek čokolade zavijte in pospravite nazaj v hladilnik ali jo razdelite med druge.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV