Dr. Alja Stvarnik se ukvarja z relacijsko družinsko terapijo. Doktorirala je iz psihološkega spremljanja in pomoči neplodnim parom. Pogosto se srečuje s pari, ki so že seznanjeni z diagnozo neplodnosti ter morebiti že v postopku zdravljenja ali pa se zanj šele odločajo. "Pogosto pridejo k meni v zelo pozni fazi, ko so že v zelo veliki krizi, ko je med njima že zelo hudo," nam pove ter doda, da pogosto pokličejo moški, z besedami: "Zmanjkalo mi je vseh orodij, zmanjkalo mi je vseh idej," ali pa: "Sam sem že brez moči in ne vem, kako ji še lahko pomagam. Kaj lahko naredim? Nimam besed. Preveč je vsega".
"Subjektivno doživljanje je nekaj, kar ostane zunaj ordinacij"
Prvi šok, ki ga par doživi, pravi Stvarnikova, je, ko dobi diagnozo: "Na kartoteki ti piše: ''neploden''. To je ena taka huda etiketa, ki človeka posrka v drugo realnost." Sledi obdobje diagnostike, preiskav in zdravljenja, tako moškega kot ženske. A kljub izjemno napredni in dobri medicinski obravnavi, ki so je pari pri nas deležni, opozarja družinska terapevtka: "Pa je ves ta vzporedni svet, ki se paru dogaja – to subjektivno doživljanje – nekaj, kar v bistvu nikogar prav res ne zanima. To je nekaj, kar ostane zunaj ordinacij in s čimer se mora par ukvarjati sam."
Bom kdaj mama? Bom kdaj oče?
Ob soočanju z izzivi neplodnosti se partnerja soočata tudi z več strahovi. Alja Stvarnik nam zaupa, kateri so tisti najpogostejši: "Pogosto se zgodi, da se par socialno izolira in osami, skrijeta se drug pred drugim. To se zgodi zaradi različnih dejavnikov, se pa povezuje z vprašanji o lastni vrednosti, smislu življenja, strahu pred neuspehom, izgubo, zavrnitvami. Ali sem jaz dovolj dober/dobra? Gre tudi za izgubo lastnih sanj, vizije prihodnosti. Bom kdaj mama? Bom kdaj oče?" To so strahovi in vprašanja, ki načnejo tako posameznika kot tudi par: "Ali bo to vplivalo na najin partnerski odnos? Ali bova midva zdržala? So te sanje (ali pa želja po otroku) večje, kot je najina ljubezen?"
Preživljanje težke preizkušnje je za par velik izziv. "Simptomi depresije in anksioznosti niso redkost," pove Stvarnikova in razloži, da se kažejo "v občutkih ničvrednosti, brezupa, nemoči, motnjah spanja, razpoloženja, prekomernem razmišljanju, obsesivnih mislih in miselnih izkrivljanjih" in takrat "je dobro imeti neke strategije, da se spomniš, kako nazaj, kako ven iz tega".
Kako prestati ta "ultramaraton neplodnosti"?
Pravi, da so za obvladovanje stresa ter ob pojavljanju simptomov depresije in anksioznosti zelo učinkovite strategije čuječnosti, ki se jih lahko naučimo in s katerimi lahko uspešno obvladujemo stres, ki je ob doživljanju izkušnje neplodnosti neizogiben.
Zakonska terapija parom omogoča tudi, da se spomnijo, kaj so bili, preden so začeli teči v krogih neplodnosti, in da najdejo sebe, svoje želje ter kdo so bili, preden so začeli teči ta ultramaraton neplodnosti.
In kaj še lahko naredite, da vam bo v tem težavnem in zahtevnem obdobju lažje?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV