Vizita.si
Nepravilno sedenje lahko povzroči nepopravljivo škodo vaši hrbtenici.

Zdravje

Nepravilno sedenje na kavču škoduje zdravju vaše hrbtenice

S.B.
24. 06. 2020 10.00
0

Človeško telo je v osnovi zasnovano za gibanje, zato dolgotrajen sedeč položaj pomeni prisilno držo, ki pa vsekakor vpliva na naše zdravje. Pri nekaterih lahko dolgotrajno sedenje povzroči nelagodno počutje in bolečine v križu.

V preteklosti so ljudje zaradi načina življenja večinoma svoj čas preživljali stoje. Z dobo tehnologije, v kateri smo dobili televizijske zaslone, mobilnike, računalnike in prenosnike pa sta se skoraj vso naše delo in prosti čas fokusirala na sedeč položaj. V današnjem času človek povprečno presedi kar 9,3 ur na dan, kar je celo več kot pa čas, ki ga povprečno porabimo za spanje, to je 7,7 ur na dan. Zato je izjemnega pomena, da poskusite izkoristiti vsako priložnost za sprehod, pa čeprav je to le do stranišča v službi ali pa kratek sprehod med prostim časom v bližnjem mestnem parku. Poleg tega je pomembno, da poskrbite za kakovostno ležišče in miren počitek med spanjem.

Nepravilno sedenje lahko povzroči nepopravljivo škodo vaši hrbtenici.
Nepravilno sedenje lahko povzroči nepopravljivo škodo vaši hrbtenici. FOTO: Shutterstock
Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?
Preberi še
Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?

Če delo od vas zahteva, da presedite večji del dneva, bo to zagotovo vplivalo na vašo hrbtenico. Povzroči lahko tudi bolezen hrbtenice in napetost v mišicah, zato se poskusite vsake pol ure malo pretegniti ali zamenjati položaj sedenja. Kako pa je s sedenjem na kavču?

Mnogo ljudi tudi doma večino časa presedi v dnevni sobi na kavču. Če to izvajajo napačno, pa lahko povzročijo veliko škode lastnemu zdravju. Težava izvira iz dejstva da pri sedenju na kavču ponavadi sedimo na svoji trtici, namesto na sednicah, oz. se radi zvijemo v polklopčič. Ta položaj povzroča tveganje za pojav bolečine v hrbtenici, ravno tako pa poveča tudi tveganje za težave z organi trebušne votline. Pri sedenju na kavču moramo biti vedno pozorni, da medenica ni nižje kot noge, saj se po določenem času slabega sedenja lahko pojavi hiperkifoza ali ukrivljenost hrbta in hiperlordoza ali ukrivljenost ledvenega dela hrbtenice naprej, ki lahko povzročita stalne in neizogibne težave s hrbtenico.

Bodite pozorni pri izbiri primerne sedežne garniture.
Bodite pozorni pri izbiri primerne sedežne garniture.FOTO: Shutterstock
Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu
Preberi še
Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu

Zato je pomembno, da si pri sedenju na kavču pomagate z blazinami in hrbtenico dobro podprete in na ta način raztegnete. Pravi položaj je tisti, ki omogoča, da je naša hrbtenica v naravnem položaju, torej da upošteva njeno naravno zakrivljenost. Vratni in ledveni predel sta upognjena nekoliko naprej, prsni predel pa nazaj. Ravno tako je pomembna dobra opora vratu. Takšen položaj namreč podpira naše zdravje in pomaga do sprostitve. Izogibajte pa se tudi sedenju s prekrižanimi nogami, saj so mnoge študije pokazale, da lahko dolgotrajno sedenje s prekrižanimi nogami povzroča težave s povišanim krvnim tlakom. S tem, ko se boste izogibali sedenju s prekrižanimi nogami, boste svojemu telesu omogočili boljši cirkulacijo ali prekrvavitev.

Ravno tako bodite pozorni ob nakupu sedežne garniture ali kavča, ki naj ne bo premehka in preveč udobna, saj to lahko povzroči težave pri vzdrževanju pravilnega sedečega položaja. Tudi velikost in položaj naslonjala igra pomembno vlogo, saj je lahko ta nameščen previsoko ali prenizko in nam pri sedenju ne nudi primerne podpore, ki bi omogočala pravilen položaj in počitek našega vratu in glave.

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje
Preberi še
Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602