Vizita.si
Avstralci so pregledali do sedaj opravljene in objavljene študije, ki so raziskovale, kako pomagati ljudem, ki jih muči nespečnost.

Duševne motnje

Tudi to bi bila lahko mogoča rešitev za nespečnost

L. E.
19. 05. 2017 13.38
1

Tistim, ki jih muči nespečnost, bi najprej lahko poskušali pomagati s placebom, je pokazala avstralska študija. Ta morda pomaga že zato, ker sprosti nekaj anksioznosti, zaradi katere tisti, ki imajo težave s spanjem, zaspijo še težje.

Avstralci so pregledali do sedaj opravljene in objavljene študije, ki so raziskovale, kako pomagati ljudem, ki jih muči nespečnost.
Avstralci so pregledali do sedaj opravljene in objavljene študije, ki so raziskovale, kako pomagati ljudem, ki jih muči nespečnost.FOTO: iStock

Najprej so pogledali študije, ki so primerjale ljudi, ki so jim pomagali z zdravilom, in ljudi, ki so jim pomagali s placebom. Pokazale so, da je imel tudi placebo učinek. A kot razlaga avtor študije dr. Ben Colagiuri z univerze Sydney v Avstraliji, se je potem pojavilo vprašanje, ali ni bil morda tudi pri placebu opažen učinek že samo zaradi tega, ker so ljudje vedeli, da sodelujejo v študiji in so že zaradi tega občutili izboljšanje simptomov. 

Zaradi tega so s sodelavci preverili še 13 študij, ki so primerjale ljudi, ki so dobili placebo, in ljudi, ki niso dobili niti zdravila niti placeba. V primerjavi s slednjimi so tisti, ki so jemali placebo, poročali o večjem izboljšanju pri tem, kako zaspijo, koliko časa spijo, kakšna je njihova kakovost spanca.

"Primerjava s tistimi, ki niso prejeli zdravljenja, pomeni, da smo lahko prepričani, da gre za izboljšanje izključno zaradi placeba, ne pa kot posledica tega, da je bil nekdo del študije," pravi Colagiuri. "Gre za nov dokaz, da bi placebo lahko bil eden od načinov, kako pomagati tistim, ki trpijo zaradi nespečnosti."

Ne vemo, zakaj točno pomaga, a najverjetneje zaradi tega, ker je nespečnost tudi težava, ki nastane zaradi naše percepcije. Lahko spimo štiri ure na noč, a če smo prepričani, da je to povsem dovolj, ne bomo niti pomislili, da bi nas lahko mučila nespečnost. Lahko pa spimo po sedem ur na noč, a če čutimo, da bi potrebovali več ur, lahko mislimo, da imamo težave s spanjem.

Colagiuri dodaja, da se podoben učinek placeba kaže v raziskavah, kako pomagati tistim, ki jih mučijo kronične bolečine ali migrena.

Skupaj je v vseh študijih, ki so jih s sodelavci pregledali, sodelovalo 566 ljudi, ki so obiskali zdravnika zaradi nespečnosti. A raziskovalci opozarjajo, da bi bilo treba narediti še več študij z več udeleženci, če bi želeli nespečnost bolje razumeti.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587