Cigaretni dim, potem ko ga kadilec izdihne, ostane v laseh, oblačilih, zidovih, pohištvu, avtu ... Ti toksini se zažrejo v te površine in lahko zastrupljajo okolico tudi več let.
Ameriški raziskovalci so ugotovili, da izpostavljenost takšnim toksinom lahko pripomore k nastanku sladkorne bolezni tipa 2 in poškodb jeter in pljuč. Spremembe so opazili tudi v možganih. |
Na univerzi v Kaliforniji so poskušali ugotoviti tudi, kakšen je minimalen čas, da pride do fizioloških sprememb. Vodja študije Manuela Martins Green pravi: "Ugotovili smo, da se je po enem mesecu izpostavljenosti pokazala poškodba jeter. Po dveh mesecih so bile vidne molekularne poškodbe, po daljši izpostavljenosti se je pojavila inzulinska rezistenca. Čeprav naša raziskava ni bila opravljena na ljudeh, se moramo začeti zavedati, da površine, zraven katerih se kadi, nato absorbirajo toksine, ki lahko vplivajo na nas."
Te toksini se nato lahko absorbirajo skozi kožo ali z dihanjem. Na površinah pa ostanejo več let in to kljub čiščenju z močnimi čistili. Z leti se tudi kopičijo in postanejo kancerogeni. Še posebej so nevarni za otroke. To je vidik škodljivosti kajenja, ki smo se ga šele dobro začeli zavedati.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV