Raziskovalci so ugotovili, da so imele ženske, ki so se na teden redno gibale vsaj 150 minut, v primerjavi s tistimi, ki se v obdobju študije niso dovolj gibale oziroma so se gibale neredno, za 38 odstotkov manjše tveganje za kap. Tveganje se je zmanjšalo tudi pri ženskah, ki se na začetku študije niso dovolj gibale, so se pa začele dovolj gibati kasneje. Pri njih je bilo tveganje za 35 odstotkov manjše. Odstotek tveganja je bil enak pri ženskah, ki so se gibale zmerno ali intenzivno. Prav tako je bil odstotek tveganja enak pri ženskah, ki se niso dovolj gibale in pri ženskah, ki so se na začetku študije gibale dovolj, kasneje pa ne.
“Ljudje se skozi življenje različno gibamo. Nekateri so zelo aktivni, dokler so mladi, nato pa s tem ne nadaljujejo, ko se postarajo,” pove avtor študije dr. Joshua Willey z univerzitetnega kliničnega centra Columbia v New Yorku. “V naši študiji smo ugotovili, da redno gibanje skozi celo življenje močno zmanjša tveganje za kap. In četudi nismo bili aktivni, dokler smo bili mladi, nam pomaga, ko se kadar koli v življenju pričnemo redno gibati. Ne bo pa tveganje manjše, če smo bili aktivni kot mladi, sedaj pa se ne gibamo več redno.” |
Zdravniki še dodajajo, da je priporočljivo poiskati gibanje, v katerem uživamo, saj ga bomo potem raje in lažje vključevali v svoj vsakdan.
Če se ne gibamo, pa bo to pustilo posledice na našem zdravju. Takrat namreč naše ožilje postane trše (ni več prožno), redimo se, ne uporabljamo polne kapacitete pljuč, naše mišice se zmanjšajo in oslabijo. Vse to vodi v različne tegobe in bolezni, ne le kap.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV