Nova raziskava Univerze Irvine Kalifornija in Univerze Tsukaba na Japonskem je pokazala, da ima celo lahka vadba neverjetne učinke na možgane in povzroči, da možgani pričnejo bolje shranjevati in organizirati spomine. Čeprav smo že dolgo vedeli, da je vadba dobra za naše možgane, ta študija kaže takojšnje pozitivne učinke že po nekaj minutah vadbe.
Preberite še: Joga proti bolečinam v hrbtu
Kako je potekala raziskava?
V majhni študiji je sodelovalo 36 zdravih odraslih v zgodnjih 20 letih. V prvem delu študije so jim predpisali 10 minut lahke vadbe na dan in po tem njihove možgane opazovali z MRI posnetki. V naslednjem delu študije so ponovili test, a brez lahke vadbe.
Po podatkih študije, ki je bila objavljena v strokovni reviji Proceedings of the National Academy of Science, se je pokazala jasna izboljšava povezav v predelih možganov, ki nadzorujejo predelovanje spominov - hipokampalni dentatni girus in kortikalno področje. Zaradi izboljšanja povezave med temi področji možganov so si udeleženci raziskave lažje zapomnili določene stvari, ki so jih počeli dan pred tem.
''Hipokampus je ključnega pomena za ustvarjanje novih spominov, a je hkrati tudi eden prvih predelov možganov, ki prične upadati, ko se staramo. Najhitreje ob Alzheimerjevi bolezni,'' je dejal sovodja projekta Michael Yassa, profesor nevrobiologije in vodja centra za nevrobiologijo učenja in pomnenja na Univerzi Irvine v Kaliforniji. ''Izboljševanje delovanja hipokampusa nam lahko pomaga izboljšati spomin v vsakodnevnem življenju.''
Prej ni bilo znano, da lahko telovadba na možgane vpliva tako hitro. Vedeli smo, da lahko vadba spodbudi proizvodnjo novih možganskih celic, a da za to potrebujemo čas. Kot pojasnjuje dr. Yassa, študija ne nasprotuje temu, kar smo vedeli do sedaj, a to dopolnjuje.
''Ne nasprotujemo verjetnosti, da nastajajo nove celice, a da ta proces traja nekoliko dlje časa. Kar smo mi opazovali, so 10-minutne periode vadb, ki so se pokazale za izjemno učinkovite, saj prinašajo takojšnje rezultate. Spodbudno je, ko vidimo, da vse več ljudi zavestno v svoj vsakdan vključuje vadbo. Na primer, ko štejejo korake, ki so jih naredili. Celo kratki odmori za sprehod preko dneva lahko močno izboljšajo spomin in delovanje možganov.''
Preberite še: Joga za dobro jutro
V prihodnje pa namerava dr. Yassa s svojimi kolegi bolj podrobno preučiti starejše odrasle, ki imajo večje tveganje za upad kognitivnih funkcij povezanih s staranjem in določitev, kakšna količina telovadbe in kako pogosto ima največji vpliv na njihove možgane. ''Vse bolj jasno je, kako velik vpliv na možgane ima predpisovanje vadbe, ki najbolje deluje za starejše. Prav zato bi radi odkrili najbolj primerno količino vadbe, da lahko pripravimo najboljša priporočila za zmanjševanje kognitivnega upada v starosti.''
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV