Zadnja raziskava Ameriškega centra za preprečevanje in nadzor bolezni je pokazala, da so vaje za moč ključnega pomena za zdravje srca. Pokazalo se je, da lahko že manj kot ura vaj za moč na teden zmanjša tveganje za srčni infarkt in kap od 40 do 70 odstotkov. Pokazalo se je, da so ti rezultati neodvisni od tega, ali je posameznik poleg vaj za moč izvajal tudi aerobno vaje ali ne.
Profesor kineziologije in eden od avtorjev študije Duck-chul Lee je pojasnil: ''Ljudje mislijo, da morajo preživeti veliko časa v telovadnici in dvigovati uteži, a že samo dva sklopa vaj za roke z utežmi, ki trajata manj kot pet minut, lahko pozitivno učinkujeta na zdravje srca ... Rezultati študije so bili spodbudni, vendar je vprašanje, če bodo ljudje dvigovanje uteži vključili v svoj vsakdan. Bodo to počeli in se tega držali? To je vprašanje za milijon dolarjev.''
Zmanjšuje tveganje za presnovni sindrom
Strokovnjaki so prav tako analizirali odnos med dvigovanjem uteži in presnovnim sindromom – skupkom dejavnikov tveganja za sladkorno bolezen tipa 2, bolezni srca, kap – in visokim holesterolom. Znova se je pokazalo, da manj kot ura vaj za moč na teden lahko zmanjša tveganje za metabolni sindrom za 29 odstotkov in za visok holesterol za 32 odstotkov. Tudi v tem primeru so bili rezultati neodvisni od druge aerobne vadbe. ''Mišice so tiste, ki kurijo kalorije. Ko izgradimo mišično maso, pomagamo svojim sklepom in kostem, a pozitivne učinke prejme tudi presnova. Mislim, da to premalo poudarjamo. Če imamo izgrajeno mišično maso, lahko kljub temu, da ne izvajamo aerobne vadbe, pokurimo več energije, zato ker imamo več mišic. To prav tako pomaga preprečevati debelost in prinaša dolgotrajne pozitivne učinke na naše zdravje.''
Pozitivni učinki na možgane
Vaje za moč pozitivno vplivajo tudi na naše možgane. Pokazala se je močna povezava med močjo mišic, še posebej močjo nog, in kognitivnim zdravjem. Ta zanimiva povezava se je pokazala v zadnji študiji, ki je bila objavljena v strokovni reviji Frontiers in Neuroscience, ki je pokazala, da je nevrološko zdravje ravno toliko odvisno od signalov, ki prihajajo iz velikih mišic nog do možganov kot od signalov, ki potujejo iz možganov do mišic v telesu. Z drugimi besedami povedano, gre za dvosmerno cesto in nobena od poti ni bolj pomembna od druge. Kot so avtorji študije zapisali v sporočilu za javnost, so njihova odkritja dala nove odgovore na vprašanja zdravnikov, zakaj nekateri pacienti z boleznijo motoričnega nevrona, multiplo sklerozo, spinalno mišično atrofijo in drugimi nevrološkimi boleznimi tako hitro izgubljajo kognitivne sposobnosti, ko je njihovo gibanje telesa omejeno.
Kot so pojasnili, vsakič, ko nismo več sposobni opravljati vaj za moč, ne izgubljamo le mišične mase ali nam mišice atrofirajo, a se kemija v telesu tako spremeni, da prične upadati tudi živčni sistem in možgani. Tudi številne druge študije so potrdile povezavo med mišicami in možgani. Prav tako študija v letu 2011, ki je pokazala, da lahko hoja pri starejših ljudeh (30 do 45 minut, trikrat na teden, leto dni) poveča volumen njihovega hipokampusa za 2 odstotka. Študija leta 2016, ki je bila objavljena v žurnalu Gerontology, je pokazala, da lahko vaje za mišice nog izboljšajo naše kognitivne funkcije v starosti. Že preprosta hoja lahko ohranja zdravje možganov v starosti.
Poleg izboljševanja zdravja srca in možganov, vaje za moč povečajo odpornost na inzulin, zmanjšajo tveganje za metabolni sindrom, zmanjšajo vnetja v telesu, zmanjšajo tveganje za sarkopenijo, osteoporozo, izboljšajo gibljivost in zmanjšajo tveganje za nevarne padce, izboljšujejo presnovo, preprečujejo okvare sklepov in zmanjšajo simptome perimenopavze pri ženskah.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV