Nomofobija je skrajšana oblika angleške besede ’no-mobile-phone phobia’, ki opisuje fobijo, ko telefona nimamo ob sebi. To ne vključuje le možnosti, da bi telefon pozabili doma, da bi ga izgubili, poškodovali ali da bi nam ga ukradli, temveč opisuje tudi neprijeten občutek, ko nismo v stiku s svojim telefonom (torej, ko ga nimamo ob sebi ali v rokah). Vse bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da je ’biti vedno na voljo in v stiku’ postala nova normalnost. Nekateri ljudje postanejo izrazito tesnobni in pod stresom, ko se jim denimo izprazni baterija na telefonu, ko so na območju brez signala, ko založijo telefon; vse to nekatere privede celo do močnega strahu in panike. Morda se sliši pretirano, a žal je sodobna tehnologija prinesla s seboj tudi problematične učinke uporabe, ki škodljivo vplivajo na počutje in duševno zdravje. To lahko vključuje celo vedenjsko odvisnost ali poslabšanje obstoječih težav z duševnim zdravjem.
Kako se kaže?
Fobija je vrsta anksiozne motnje, za katero je značilen iracionalen strah pred nekim predmetom ali situacijo. Kot smo že omenili, je v tem primeru v ospredju strah pred biti nedosegljiv oziroma biti brez telefona. Čeprav nomofobija ni klinična diagnoza, pa nekateri simptomi vključujejo: nezmožnost izklopa telefona; nenehno preverjanje zgrešenih sporočil, klicev in obvestil na družbenih omrežjih; potreba po nenehnem polnjenju baterije; jemanje telefona v kopalnico; obsesivno preverjanje, kje je telefon; stres zaradi odklopa od spletne prisotnosti; preskakovanje obveznosti, da bi preživeli več časa na telefonu, težave s spalno rutino, težave v odnosih ...
Poleg čustvenih in kognitivnih simptomov imajo nekateri tudi fizične simptome, ki se kažejo kot hitro dihanje, pospešen utrip, potenje, tresenje, nemir. Lahko se začnejo počutiti šibke in omotične, v skrajnih primerih vse skupaj prerase v napad panike.
Raziskovalci tega področja so opredelili ključne dimenzije te fobije:
- nezmožnost komunikacije z drugimi,
- občutek nepovezanosti in odklopljenosti;
- nezmožnost dostopa do informacij in
- odpoved udobju.
Raziskovalci menijo, da stalna uporaba mobilnih telefonov predstavlja paradoks tehnologije. Pametni telefoni nas lahko sproščajo in hkrati onemogočajo. Ljudje lahko komunicirajo, zbirajo informacije in se družijo, obenem pa lahko uporaba mobilnega telefona vodi v odvisnost, ki omejuje in povzroča stres.
Zakaj pride do nomofobije?
Strokovnjaki še niso odkrili točno določenega dejavnika za razvoj nomofobije. Prepričani pa so, da k temu prispeva več različnih. Zelo pomemben je strah pred izolacijo in osamljenostjo, zlasti v primerih, ko je telefon glavni način za stik z drugimi. Drug strah je strah pred nedosegljivostjo, če bi nas slučajno doletel pomemben klic ali sporočilo, kar lahko hitro postane navada, ki jo je težko odpraviti. Tveganje za razvoj nomofobije se poveča, če imate ožjega člana družine, ki ima fobijo ali drugo vrsto tesnobe. Prav tako lahko življenje s tesnobo poveča tveganje za razvoj nomofobije.
Zdravljenje oziroma odvajanje od prekomerne uporabe
Čeprav za nomofobijo ni specifičnega zdravljenja, pa strokovnjaki za duševno zdravje svetujejo terapevtske metode, predvsem terapijo z izpostavljenostjo in kognitivno-vedenjsko terapijo, v težjih primerih tudi zdravila za odpravo simptomov tesnobe in depresije.
Če tudi sami menite, da imate težave s prekomerno uporabo telefona, lahko naredite nekaj ključnih stvari:
→ postavite meje: vzpostavite pravila za uporabo telefona, kar pomeni, da se mu izogibate v določenem času dneva (npr. zjutraj in zvečer, med obroki, med delom);
→ poiščite ravnovesje: namesto na virtualni svet se raje osredotočite na osebno interakcijo z ljudmi;
→ začnite počasi: težko je nenadoma prekiniti s prekomerno uporabo telefona, vendar lahko z majhnimi koraki naredite veliko – začnete lahko že tako, da puščate telefon izven vašega vidnega polja, npr. v drugi sobi, torbi …
- poiščite bolj konstruktivne načine za izkoristek časa: če telefon uporabljate iz dolgčasa, poskusite poiskati druge dejavnosti, ki vas bodo odvrnile od naprave – berite knjige, se ukvarjajte s športom ali drugimi hobiji, v katerih se sprostite.
Zanimive raziskave
Izraz nomofobija so prvič skovali v angleški študiji leta 2008, pri kateri so v vzorcu več kot 2100 odraslih odkrili, da je imelo kar 53 odstotkov udeležencev nomofobijo. Študija je tudi pokazala, da je strah lahko tako močan, da veliko ljudi ne izklopi telefona niti v nočnem času. Na vprašanje, zakaj ga ne izklopijo, so navedli potrebo po ohranjanju stika z družino in prijatelji. 10 odstotkov jih je odgovorilo, da morajo priti vedno prisotni zaradi službenih razlogov, 9 odstotkov pa jih je poročalo, da so zaradi izklopa telefona zaskrbljeni in tesnobni. Študija, ki je vključevala indijske študente pa je pokazala, da je več kot 22 odstotkov udeležencev pokazalo znake hude nomofobije. Približno 60 odstotkov sodelujočih pa je imelo zmerne znake tega pojava.
Vizita e-novice
Viri: HealthLine / VeryWellMind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV