A odločil se je, da bo sodeloval v poskusnem zdravljenju, kjer bi marsikaj seveda lahko šlo tudi narobe. ''Želim si, da bi bil poznan kot nekdo, ki je pomagal nekomu drugemu na poti odkrivanja zdravila za Alzheimerjevo bolezen,'' je povedal za spletno stran sunnybrook.ca.
Postal je prvi pacient z Alzheimerjevo boleznijo, ki je sodeloval v študiji, ki jo je izvedel raziskovalni center Sunnybrook iz Univerze Toronto in ki lahko za vedno spremeni zdravljenje te bolezni. Uporablja tehnologijo imenovano fokusiran ultrazvok, s katero gredo skozi neprehodno krvno-možgansko pregrado. Ta je podobna plastičnemu ovoju, ki ovija nekatere predele možganov in jo imamo, ker ščiti centralni živčni sistem pred tujimi snovmi. A ko pride do nevroloških bolezni, je problematična, ker je dostava zdravnilnih učinkovin preko krvno-možganske pregrade izjemno težavna. Zato le malo številno učinkovin lahko deluje na osrednje živčevje.
Če bi jo uspeli odpreti, bi zdravniki lahko tudi v te predele možganov dostavili zdravila, ki so potrebna za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni. To je trenutno nemogoče, zato se trudijo odkriti načine, kako bi prešli preko krvno-možganske pregrade.
V zadnjem poskusu z ultrazvočnim delovanjem so tako Ricku na glavo namestili posebno napravo, ki je podobna čeladi in ga opazovali z MRI napravo. Tam so mu vbrizgali mikroskopsko majhne mehurčke zraka imenovane mikromehurčke, ki so šli v njegov krvni obtok. Z MRI-jem so strokovnjaki uspeli ultrazvočne valove voditi do natančno določenih delov možganov, kjer je krvno-možganska pregrada in tam delovati z ultrazvokom. Ultrazvok je pričel premikati mikromehurčke na tem predelu, ki so počasi uspeli odpreti zaprte predele možganov. ''Temu rečemo študija v prvi fazi, ki je osredotočena predvsem na varnost pacienta. Opazovali smo, kakšni so učinki začasnega odpiranja krvno-možganske prehrade možganih in pri Ricku je poskus odpiranja teh predelov šel natanko tako kot smo upali,'' je pojasnil vodja raziskave dr. Nir Lipsman iz Sunnybrook raziskovalnega centra.
V študiji je sodelovala tudi raziskovalka dr. Sandra Black, ki je povedala, da je to velik dosežek: ''Uporabili smo dve ultrazvočni zdravljenji, da smo pokazali, da je krvno-možgansko pregrado mogoče odpreti. To je velika stvar, sama sem precej emocionalna ob tem trenutku, saj to odpira celo paleto novih možnosti za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni. A moramo iti korak za korakom, moramo biti prepričani, da je metoda varna.''
Ricka so natančno opazovali s rednim slikanjem možganov in kliničnimi testi. Po mesecu dni so postopek znova ponovili na večjem predelu možganov. Znova je delovalo. ''Šlo je natanko tako, kot smo si želeli,'' je dejal eden od raziskovalcev.
Poskus so naredili leta 2015 in Sunnybrook raziskovalni center se je za vedno zapisal v zgodovino kot prvi raziskovalni center, ki je uspel uspešno odpreti krvno-možgansko pregrado pri človeku, in to neinvazivno. Rick pa je prvi pacient na svetu z Alzheimerjevo boleznijo, ki je prestal ta poseg. Nadalje so podobno metodo izvedli še na pet drugih pacientih z Alzheimerjevo boleznijo. Kasneje so razvili posebno fokusirano ultrazvočno napravo, s katero bodo lažje opravljali te posege.
Dr. Kullervo Hynynen, ki je sodeloval pri preiskavi, je povedal: ''Zadovoljni smo, da smo prišli do sem, a še vedno je veliko pred nami. Dolga leta eksperimentiranja bodo še potrebna, preden bi lahko metodo uporabili za širšo uporabo pri pacientih.''
Po svetu je vsake tri sekunde nova oseba diagnosticirana z Alzheimerjevo boleznijo. Bolezen je v porastu, saj se življenjska doba ljudi podaljšuje: ''Zato potrebujemo nove načine, kako se lotevamo stvari in fokusiran ultrazvok je zelo revolucionaren način, s katerim lahko omogočimo, da ljudje dobijo pomembna zdravila v možgane,'' še pove raziskovalka dr. Sandra Black.
To pa bodo omogočile tudi nadaljne raziskave, tudi po zaslugi pacientov, kot je Rick: ''Časa ne moreš ustaviti. Delaš po svojih najboljših močeh in živiš življenje čim bolje, kot lahko. Če lahko na svoji poti pomagam še komu ... Bil bi zelo sebična oseba, če tega ne bi naredil.''
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV