Pogosto se niti ne zavedamo, da smo preobremenjeni, posledice pa se zato začnejo kazati v našem telesu. Brecher deli ključne znake, na katere moramo biti pozorni, da bi pravočasno ukrepali. Kot navaja portal Express, je kortizol ključni stresni hormon, ki ima v telesu sicer številne življenjsko pomembne funkcije, vendar so lahko prekomerne količine škodljive. Prekomerno izločanje kortizola lahko vpliva na našo splošno počutje, delovanje organov in tudi na našo zunanjo podobo.

Brecher poudarja, da lahko visoke ravni kortizola sprožijo različne simptome, ki se razlikujejo glede na vzrok povišanja kortizola in našo osebno konstitucijo. Zato je pomembno, da smo pozorni na signale svojega telesa. Vsem nam svetuje, da smo pozorni na pet najpogostejših znakov, ki lahko nakazujejo na problem s kortizolom:
1. Pridobivanje telesne teže, predvsem v predelu trebuha, obraza in zgornjega dela hrbta. Zaradi povečanih zalog maščob v teh predelih se lahko telo prične oblikovati drugače, kot smo navajeni.

2. Zaobljen obraz, ki je lahko obenem tudi rdečkast, z morebitno prisotnostjo razpokanih kapilar ali drobnih krvnih žilic. Posledica je lahko vidna sprememba tena in videza kože.
3. Huda utrujenost in povečana razdražljivost. Težave s spanjem, pomanjkanje energije čez dan, oteženo zavedanje svojih čustev in pretiran odziv na drobne stvari so pogosti sopotniki visokega kortizola. Lahko opazite tudi težave s koncentracijo, pojavijo se glavoboli ali občutljivost na zvok.

4. Visok krvni tlak. Stalno zvišan krvni tlak lahko nakazuje na kronično obremenitev telesa, med drugim tudi s stresom in povečanimi vrednostmi kortizola.
5. Stanjšanje kože, zaradi katerega se lažje pojavijo modrice že pri rahlih udarcih, v skrajnih primerih pa lahko povzroči tudi mišično oslabelost. Spremembe v strukturi kože in mišičnih vlaknih so namreč znane kot posledica povečanega kortizola.

Kot poroča Express, Brecher poudarja, da se "simptomi lahko zelo razlikujejo in jih včasih morda sploh ne čutite ali opazite". Pomembno je, da smo pozorni na svoje telo in znake, ki nam jih sporoča. V kolikor opazimo kakršne koli od zgoraj omenjenih simptomov ali sumimo na njihovo prisotnost, je ključno, da se posvetujemo z zdravnikom in se o tem pogovorimo. Občasno lahko opazimo le posamezen simptom, kombinacija več simptomov pa je že resen alarm za preverbo zdravja.

Testiranje povišanega kortizola običajno poteka v ordinaciji zdravnika, kjer lahko opravijo testiranje vzorca krvi, sline ali urina, ki natančno določa koncentracijo kortizola v telesu. Na podlagi rezultatov zdravnik predlaga nadaljnje korake in zdravljenje, če je to potrebno. Vzroki za povišan kortizol so lahko različni dejavniki, kot so stres, nezdrava prehrana, pomanjkanje spanja in genetski dejavniki, zato je ključno, da ugotovimo koren problema.

Kaj pa lahko storimo sami?
Poleg obiska zdravnika, lahko vplivamo na znižanje kortizola z vključitvijo različnih strategij v svoj vsakdan. Priporočljivo je: dovolj spanca (7-8 ur na noč), redna telesna aktivnost (hoja, tek, joga), tehnike sproščanja (meditacija, dihalne vaje), zdrava prehrana (omejitev predelane hrane, dodajanje sadja, zelenjave, vlaknin), omejitev vnosa kofeina in alkohola, uravnavanje stresa (sprehod v naravi, druženje s prijatelji) in postavljanje zdravih meja na delovnem mestu. S sprejetjem teh sprememb v življenju bomo znižali raven kortizola in se počutili bolj zdravi in polni energije.
Vizita e-novice
Vir: index.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV