Vizita.si
Pri koronarni srčni bolezni po koronarnih žilah v srce več ne pride dovolj krvi.

Zdravje

Hrana, ki se ji raje izognite za zdravo srce

L. E.
09. 07. 2019 10.31
1

Kako pogosto uživate ocvrto hrano? Ameriška študija je pokazala, da ta lahko poveča tveganje za pojav koronarne srčne bolezni. Do te pride, ko srce ne dobiva dovolj krvi, kar je lahko posledica delne zamašitve žil, ki jo dovajajo in se imenujejo koronarne.

V študijo je bilo vključenih več kot 150 tisoč ljudi, povečini moških, ki so sicer sami poročali, kako pogosto uživajo ocvrto hrano. Pokazalo se je, da je bilo tveganje za bolezen večje, več kot so je uživali, piše v medicinski reviji Clinical Nutrition.

Študijo so izvedli v bolnišnici VA Boston Healtcare System, ki je namenjena vojnim veteranom in deluje pod okriljem ameriškega ministrstva, ki je zanje pristojno. Da preizkusijo hipotezo, da sta uživanje ocvrte hrane in nastanek koronarne srčne bolezni povezana, so se odločili, ker je ta bolezen pri njihovih bolnikih zelo pogosta.

Kot so zapisali v svojem članku, so študije že pred njimi povezale ocvrto hrano z večjim tveganjem za sladkorno bolezen tipa dva, hipertenzijo, debelost in odpoved srca. Po drugi strani rezultati študij, ki so raziskovale povezavo s koronarno srčno boleznijo, niso bili konsistentni. Kot primer navajajo špansko študijo, ki je imela vzorec 40.757 ljudi in ni našla povečanega tveganja za koronarno srčno bolezen ob uživanju ocvrte hrane. Ameriški raziskovalci menijo, da bi do take razlike med njihovimi in španskimi rezultati lahko prišlo zaradi kakovosti olja, ki so ga za takšno pripravo v mediteranski državi uporabljali udeleženci.

Škodljivost ocvrte hrane je odvisna tudi od kakovosti olja, ki ga uporabimo, trajanja cvrtja ter same hrane, ki jo tako pripravimo.  

So lahko prebavljive in polne izredno zdravih hranil
Preberi še
So lahko prebavljive in polne izredno zdravih hranil
Ocvrta hrana vsebuje škodljive trans maščobe pa tudi druge snovi, ki nastanejo pri segrevanju olja na visoko temperaturo.
Ocvrta hrana vsebuje škodljive trans maščobe pa tudi druge snovi, ki nastanejo pri segrevanju olja na visoko temperaturo.FOTO: Shutterstock

Cvrtje sicer v nobenem primeru ni ravno najbolj priporočljiv način priprave, saj ocvrta hrana vsebuje slabe trans maščobne kisline. Kot zapišejo na strani Inštituta za nutricionistiko: “Trans maščobne kisline so oblika maščob, ki jih telo dejansko ne potrebuje in imajo le škodljive učinke." Prekomerno uživanje maščob v takšni obliki vpliva na srce pa tudi možgane. "Trans maščobe so povezane z nastankom srčno-žilnih bolezni, saj rušijo razmerje med dobrim (HDL) in slabim (LDL) holesterolom v krvi in dokazano dvigujejo raven LDL holesterola. Poleg tega so v analizah in testiranjih pomnjenja ter delovanja možganov pri starostnikih odkrili, da so imeli tisti z višjim deležem trans maščobnih kislin v telesu težave s pomnjenjem in normalnim delovanjem možganov, kar lahko vodi do Alzheimerjeve bolezni. Bistveno boljše rezultate delovanja možganov so imeli tisti, pri katerih so ugotovili višje koncentracije zaščitnih faktorjev, kot so vitamini B, C, D, E in omega-3- maščobne kisline." Slednje so maščobe, ki so zdrave in jih najdemo denimo v mastnih ribah.

Segrevanje maščobe na visoko temperaturo poleg tega lahko povzroči nastanek še nekaterih škodljivih snovi, kot so aldehidi, ki niso zdravi za srce.

Ker je ocvrta hrana običajno energijsko zelo bogata, toda hranilno slaba, lahko vpliva na povečanje telesne teže. Ta je zopet dejavnik tveganja za bolezni srca in ožilja.

Pomembno je še, koliko je soli v takšni hrani. Sploh v restavracijah jo je lahko veliko preveč. Nekaj soli ljudje potrebujemo, a če jo uživamo v prekomernih količinah, to povečuje naše tveganje za zvišan krvni tlak, kar je pravzaprav ena najpogostejših kroničnih bolezni pri nas.

V raziskavi ameriške bolnišnice je sodelovalo 154.663 moških in žensk. 90 odstotkov je bilo moških, povprečna starost vseh je bila 64 let. 45 odstotkov jih je ocvrto hrano uživalo manj kot enkrat tedensko, 5 odstotkov pa praktično vsak dan. Vse podatke so raziskovalci pridobili iz druge večje študije, ki se imenuje Million Veteran Program. Njen cilj je osvetliti vpliv genov na zdravje, veterani se vanjo vključujejo prostovoljno. Ker zbira veliko podatkov, je dober vir še za druge študije.

Tihi ubijalec, ki lahko vodi tudi v kap
Preberi še
Tihi ubijalec, ki lahko vodi tudi v kap
Pri koronarni srčni bolezni po koronarnih žilah v srce več ne pride dovolj krvi.
Pri koronarni srčni bolezni po koronarnih žilah v srce več ne pride dovolj krvi.FOTO: Shutterstock

V treh letih, kolikor so raziskovalci spremljali udeležence, se je zgodilo 6.725 dogodkov, ki so bili posledica koronarne srčne bolezni, vendar se niso končali s prezgodnjo smrtjo, ter 6.953 dogodkov, ki pa so se.

Raziskovalci so ugotovili, da je bila občutno večja možnost, da je do dogodka ali prezgodnje smrti prišlo, pri veteranih, ki so ocvrto hrano uživali vsaj enkrat tedensko.

Za vsakih 1000 veteranov, ki so uživali ocvrto hrano enkrat do trikrat tedensko, jih je sicer 16,57 odstotkov razvilo koronarno srčno bolezen. Ta odstotek se je povečal na 18,28, če so takšno hrano uživali vsak dan.

V večji nevarnosti so bili tudi tisti, ki so bili ob začetku študije prekomerno težki ali debeli (indeks telesne mase od 25 do 30 pomeni prekomerno težo, če je indeks nad 30, to pomeni debelost). 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650