Do sedaj so znanstveniki že uspeli dokazati, da lahko kurkumin varuje očesne ganglijske celice pred odmiranjem, če ga jemljemo v obliki tablet. A ker se kurkumin težko absorbira in ima slabo topnost, to pomeni, da se le s težavo vključi v krvni obtok in potrebuje dolgo časa, da pride na mesto, kjer ga telo potrebuje. Pacienti bi tako morali vzeti 24 tablet kurkumina na dan, da bi imeli pozitivne učinke kurkumina na vid.
Nova študija britanskih strokovnjakov pa se je osredotočila na to, kako bi na drugačne načine uspeli pripeljati kurkumin do predelov, kjer bi ga telo lahko uporabil za obnovo celic.
Raziskovalci iz Univerze College London in Imperial College London so v klinični študiji preizkušali, kako bi lahko kurkumin do očesa pripeljali s pomočjo kapljiv, ki vsebujejo kurkumin. Rezultate študije so objavili v strokovni reviji Scientific Reports.
Kot pravijo, so njihova odkritja osnovana na človeških celicah in celicah podgan in tlakujejo pot do bolj zanesljivih metod, kako uvesti kurkumin na mesta, ki so za pacienta bolj ugodna. Očesne kapljice danes predstavljajo glaven način zdravljenja glavkoma. Delujejo tako, da zmanjšujejo pritisk, ki se nabira v pacientovem očesu.
Dovajanje kurkumina v obliki očesnih kapljic poveča faktor topnosti spojine za skoraj 400 000-krat in namesto, da kurkumin dovajajo v celotno telo, se ta skoncentrira na področje telesa. Prav zato tam prične delovati takoj.
Profesorica Francesca Cordeiro, ki vodi študijo, kurkumin opisuje kot obetavno snov in pojasnjuje, da so kapljice najprej uporabljali v laboratoriju na ganglijskih celicah, nato so jih testirali na očeh podgan, ki so jim kapljice dajali dvakrat na dan trii tedne zapored. Pokazalo se je zmanjšanje nivoja izgube ganglijskih celic brez stranskih učinkov. Pojavila se ni niti iritacija očesa ali vnetje očesa.
Profesorica Cordeiro je dejala: ''Življenjska doba ljudi se povečuje, zato bodo bolezni, kot sta glavkom in Alzheimerjeva bolezen v porastu. Menimo, da lahko naša odkritja močno prispevajo pri izboljšanju kvalitete življenja ljudi, ki se spopadajo s temi boleznimi.''
Kaj je glavkom? Glavkom je stanje, ki prizadene vid, navadno zaradi povečevanja pritiska v očesu. Prizadene obe očesi, vendar ne vedno v isti meri. Na enemu očesu se lahko glavkom razvije hitreje kot na drugemu. Oko vsebuje tekočino, ki jo nenehno proizvaja plast celic za šarenico in jo imenujemo prekatna vodica. Ko se v očesu nabere prekomerna količina tekočine, se ta odvede preko drenažnih kanalov. Glavkom pa se razvije, ko se tekočina ne more več odvesti normalno in se v očesu začne nabirati pritisk, ki mu rečemo očesni pritisk. Ta lahko poškoduje optični živec, ki povezuje oči z možgani in živčna vlakna iz mrežnice - na svetlobo občutljivo živčno tkivo na zadnjem delu očesa. Glavkom lahko zdravimo s kapljicami za oči, laserskimi metodami ali operacijo. A zgodnja diagnoza je pomembna, saj tako pride do manjših poškodb očesa, ki pa jih, če jih odkrijemo prepozno, ne moremo več obnoviti. Zdravljenje se tako osredotoča na nadzor stanja in zmanjševanje škode v prihodnosti. Če glavkoma ne zdravimo, lahko pride do poškodb vida in celo slepote. |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV