Osnovne naloge dihal so dovajanje kisika v pljuča, prenos kisika v kri ter sprejemanje odpadne snovi ali ogljikovega dioksida iz nje. Dihanje je ponavadi samodejno in ga brez sodelovanja zavesti uravnava dihalno središče na možganski osnovnici. Med najpogostejšimi simptomi bolezni dihal so kašelj, kratka sapa, bolečine v prsih, piskanje, oster zvok med dihanjem, hemoptiza, cianoza ali modrikavost, pljučnica in dihalna odpoved. Na kakšne vse načine lahko okrepite zdravje svojih pljuč?
Poskrbite za manj sluzi v pljučih
Inhalacije z majaronom vam lahko pomagajo razredčiti sluz v pljučih. Z majaronovim oljem ali mazilom si namažemo nos, saj eterična olja v majaronu očistijo dražečo sluz v nosu. Ravno tako pa poskrbite za zadostno ptije vode, saj se bodo v nasprotnem primeru pljuča poskušala pred morebitno dehidracijo zaščititi tako, da bodo ustvarjala gosto sluz, ki pa je odlično gojišče za viruse respiratorne vrste.
Pomaga vam lahko tudi čebula
Vonjanje hlapov prerezane čebule odpravlja nahod in blaži astmo. Skuhana čebula in pomešana z medom pa lahko blaži simptome, kot je kašelj. Na masti prepraženo čebulo položite kot topli obkladek na prsi. Za več receptov s čebulnimi pripravki, kliknite tukaj.
Naredite si sveži sok iz paprike
Sveži sok iz paprike vam lahko pomaga zoper vnetje grla in žrela. Sok naredite tako, da v mešalniku zmeljete papriko, korenje in peteršilj, iztisnete ali precedite sok in ga pijete dvakrat na dan po pol deci.
Dobre maščobe krepijo vaša pljuča
Svoje celične ovojnice lahko zaščitite in okrepite s kakovostnimi nasičenimi maščobami omega 3. Uživajte torej kokosovo maslo, surovo maslo ali svinjsko mast.
Recept iz lanenih semen
Tri žlice lanenega semena in pet decilitrov vode dajte v lonček in kuhajte na zmerni temperaturi deset minut. Dodajte žličko suhega timijana, odstavite in pokrito pustite stati še dvajset minut. Nato precedite in napitek pijte po požirkih tekom dneva. Do večera spijte, naslednjega dne pa pripravite svežega.
Prezračujte notranje prostore
Zaprte prostore nujno prezračujte najmanj vsake dve do tri ure. Odprite okno za vsaj dve minuti in prevetrite prostor. Ravno tako pa poskrbite za zadostno vlago v prostoru, kar lahko storite z uporabo difuzorjev. Da boste dihali še boljši zrak pa lahko v difuzorjih uporabite eterična olja, ki pozitivno vplivajo na dihala, kot so arome limone, borovcev, janeža, evkaliptusa, vrtnice ipd.
Poskrbite za primerno prehrano
Izogibajte se sladkarijam, slanim prigrizkom, beli moki in pijačam z dodanimi sladkorji. Namesto tega v svoj jedilnik vključite čimveč sadja, začimb in zelenjave, ki vsebujejo vitamine, minerale in vlaknine. Več nasvetov najdete tudi na Okusno.je.
Ruski napitek
Zdravje svojih pljuč lahko okrepite tudi z napitkom, katerega recept izvira iz Rusije. In sicer za pripravo potrebujete le žlico naribanega hrena, žlico medu ter žlico zmletih nageljnovih žbic in vodo. Recept pa si preberite tukaj.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV