Kaj se zgodi, če premalo spite? Hitro opazite, da imate manj energije in se slabše počutite. Toda to nista edini posledici. Med drugim pomanjkanje spanca poveča željo po nezdravi sladki hrani. Namesto da bi za malico pojedli jabolko, si želite čokolado. Ko greste v kavarno na kavo, se ne morete upreti torti.
Ameriški raziskovalci so ugotovili, da pomanjkanje spanja aktivira del možganov, ki je dejaven, ko si želimo sladko hrano.
To je tudi del možganov, ki izloča hormon stresa kortizol. Če je tega več v krvi, je rezultat spet – nezaustavljiva želja po sladkem.
Lahko si predstavljate, zakaj je tako. Stres je odziv telesa, ki nam pride prav, če ne traja predolgo. Pred nami je naloga in s stresnim odzivom nam telo da več energije, da jo čim bolje opravimo. Ker je tudi sladkor vir energije, si ga zaželimo.
Nezdravo je, če stresa kar ni konec, mi pa med drugim ves čas posegamo po sladkorju.
V študiji je sodelovalo 51 ljudi, ki so bili izbrani na podlagi tega, da nimajo težav s spanjem. Ko so spali v laboratoriju, se je pokazalo – manj kot so spali oziroma manj kot je bil kakovosten njihov spanec, bolj so si naslednji dan želeli sladkorja.
Treba se je zavedati, da ne moremo spati na zalogo. Vedno spimo, da bi se naslednji dan dobro počutili, da bi naslednji dan lahko dobro delovali.
Kaj sploh pomeni kakovosten spanec? To pomeni, da imamo dovolj globokega spanca. Da to dosežemo, se je treba držati pravil za tako imenovano higieno spanja.
Najbolje je, če se odpravimo spat vsak dan ob približno isti uri. To bo pomenilo, da se bo telo začelo samo zbujati naslednji dan ob približno isti uri. Budilke niti ne boste več potrebovali. Telo si želi življenja v ritmu, zato se bo nanj hitro navadilo, ko ga boste enkrat vzpostavili.
Spalnica naj bo temna in tiha. Raziskave so pokazale, da hrup slišimo, četudi zaspimo. Povzroči, da telo nikoli ne potone v globok sen. Tako se nikoli zares ne naspite, četudi ste lahko v postelji vsako noč po osem ur ali celo več.
Pred spanjem ne pijte pijač, ki vsebujejo kofein, ter ne kadite. Izogibajte se alkoholu in marihuani. Mit je, da nam ti dve substanci lahko pomagata do boljšega spanja. Medtem ko bomo zaradi njiju morda res lažje zaspali, bo sam spanec slab. Preden zaspite, se še izogibajte modri svetlobi, počnite res nekaj sproščujočega, nekaj, kar vas bo zazibalo v spanec.
Po dobrem spancu se boste lažje držali zdravega načina prehranjevanja. Vse več študij kaže, da naše telo za normalno delovanje enostavno potrebuje dovolj spanja. Če vam ga primanjkuje, lahko to sčasoma postane dejavnik, ki vodi v bolezen. Na spodnji povezavi si preberite, s katerimi boleznimi in težavami so zdravniki že povezali pomanjkanje spanca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV