Zaradi onesnaženosti je leta 2015 po svetu umrlo 9 milijonov ljudi. Samo zaradi onesnežanega zraka - 6,5 milijonov. Največ v državah, ki se še industrializirajo - v Indiji, Pakistanu, Kitajski, Bangladešu, Madagaskarju, Keniji. V teh državah je kar četrtina prezgodnjih smrti posledica onesnaženosti. A četudi bivamo v delu sveta, kjer so z zakoni že pred časom začeli omejevati onesnaževanje, še vedno nismo tam, kjer bi morali biti, opozarja skupina več kot 40 mednarodnih strokovnjakov, ki so v dveh letih izvedli največjo študijo o vplivu onesnaževanja na zdravje do sedaj.
Njihova želja je, da bi se kaj spremenilo
Da bi se kaj spremenilo, je eden najbolj priznanih medicinskih zbornikov na svetu The Lancet (tudi najstarejši zbornik - ustanovljen je bil leta 1823) zbral skupino mednarodno priznanih strokovnjakov, ki so prvič na enem mestu zbrali vse podatke o vplivu onesnaževanja na zdravje in počutje ter jih analizirali. Osredotočili so se na leto 2015.
Ugotovili so, da največ smrti zaradi onesnaženosti povzročajo kemikalije v zraku, in to tako doma kot zunaj. Zunaj onesnaženost predvsem povzročajo promet in industrijski izpusti, znotraj pa kurjenje lesa in oglja.
Za onesnaženim zrakom je bila drugi največji ubijalec onesnažena voda (1,8 milijonov smrti), na tretjem mestu je bilo onesnaženo delovno okolje (0,8 milijonov smrti). Tu največ ljudi umira zaradi bolezni pljuč.
Kako je pri nas? V Sloveniji naj bi bilo 7,94 odstotkov prezgodnjih smrti povezanih z onesnaževanjem. Kaj to pomeni, če se primerjamo s sosedi? Hrvaška: 10,38 % Avstrija: 6.63 % Italija: 8,35 % Madžarska: 9.72 %
Poglejmo še širše: Indija: 24.45 % Kitajska: 19.50 % Makedonija: 14.49 % Nemčija: 6.61 % Nova Zelandija: 4.99 % Švedska: 3.88 % |
Onesnaženost močno vpliva na zdravje in počutje
"Onesnaženost je več kot okoljski izziv," pove profesor Philip Landrigan z newyorške medicinske fakultete Icahn, eden od avtorjev študije. "To je grožnja, ki vpliva tudi na zdravje in počutje ljudi. Zasluži si polno pozornost svetovnih voditeljev, civilne družbe, zdravnikov in splošne populacije po vsem svetu. Čeprav dolgoročno vpliva na zdravje, ekonomijo in okolje, onesnaženost še vedno poskušamo ignorirati. Strategije, ki bi lahko pomagale, pa dobijo veliko premalo podpore."
Študija zbornika The Lancet je sicer uporabila podatke Svetovne zdravstvene organizacije in ameriškega Inštituta za zdravstvene meritve in njihovo ovrednotenje (The Institute for Health Metrics and Evaluation).
Tukaj pa si lahko preberete o zeleni turistični strategiji Slovenije - če jo bomo upoštevali, bo to pomenilo boljše življenje za vse nas.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV