Za paciente s težavami v ramenskem sklepu artroskopija odpira vrata do hitrejšega okrevanja in boljše kakovosti življenja. Toda kaj pričakovati v obdobju okrevanja po posegu?
Operacija rame je kompleksen medicinski postopek, ki se izvaja zaradi različnih stanj, kot so poškodbe rotatorne manšete, labruma, nestabilnosti, občutka preskakovanja ali kronične bolečine.
V tem članku bomo podrobneje raziskali, kaj lahko bolniki pričakujejo med operacijo rame in kako poteka celoten proces rehabilitacije po posegu. Kako vas v kliniki Medicofit vodimo od operacije rame do življenja brez bolečin, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Kdaj je potrebna operacija rame?
Operacija rame se običajno uporablja kot terapevtska možnost, kadar konservativne metode zdravljenja niso učinkovita ali primerna možnost za pacienta.
- Poškodbe rotatorne manšete: Če pride do resne poškodbe rotatorne manšete, ki vključuje večje raztrganine tetiv ali mišic, je artroskopija običajno nujno potrebna.
- Nestabilnost ramenskega sklepa: O ramenski nestabilnosti govorimo, kadar glavica nadlahtnice zdrsne iz ramenskega sklepa že pri preprostih gibih oz. nizki obremenitvi. Med posegom se izvede artroskopska stabilizacija ramenskega sklepa.
- Prosta telesa v sklepu: V sklepu se lahko zaradi degeneracije ali poškodbe pojavijo prosta telesa – delci kosti ali hrustanca, ki dražijo ramenski sklep. Prosta telesa lahko s posebnimi instrumenti artroskopsko odstranimo.
- Diagnostika bolečine v ramenu: V primeru, ko vzrok bolečine v ramenu ni jasen, lahko artroskopija služi kot diagnostično orodje za ugotavljanje in obravnavo morebitnih težav znotraj sklepa.
Odločitev za operacijo se vedno sprejme posamezno, ob upoštevanju klinične resnosti stanja, zdravstvenega stanja pacienta in odziva na druge metode zdravljenja – veliko poškodb ramenskega sklepa ne zahteva kirurškega posega, saj jih uspešno zdravimo s sodobno fizioterapijo.
Kako poteka artroskopija rame?
Artroskopija rame je minimalno invaziven kirurški postopek, ki omogoča dober pregled v notranjost in zdravljenje ramenskega sklepa. Postopek vključuje vstavitev majhnega instrumenta, imenovanega artroskop, skozi majhen rez na koži ramena.
S pomočjo kamere na artroskopu zdravnik pregleda notranjost sklepa, diagnosticira težave in po potrebi izvaja številne kirurške posege – odstranitev prostih fragmentov, šivanje poškodovanih struktur, popravilo hrustančnih poškodb.
Po končani artroskopski operaciji rame bodo namenili še nekaj ur opazovanja, saj boste v večini primerov še isti dan (z opornico) odpuščeni domov. Okrevanje po operaciji je odvisno od vrste opravljenega posega in običajno vključuje fizioterapijo za obnovitev funkcije in polne gibljivosti rame.
Artroskopija rame vam omogoča hitrejše okrevanje in prinaša manjše tveganje za zaplete v primerjavi s tradicionalnimi kirurškimi metodami, vendar kot vsi posegi zahteva dolgotrajno in sistematično rehabilitacijo.
Kako poteka rehabilitacija po operaciji rame?
Obdobje popolnega okrevanja ramenskega sklepa po operaciji lahko traja od nekaj tednov do mesecev. Pričakovati je nekaj bolečin in nelagodja, zlasti po obsežnejših posegih.
Za lajšanje bolečin in zmanjšanje otekline lahko uporabite led, poleg tega vam zdravnik lahko predpiše zdravila za bolečino, ki jih je treba jemati le v skladu z zdravniškimi navodili.
Ključno vlogo pri vrnitvi k vsakodnevnim aktivnostim igra rehabilitacija. Prilagojen program vadbe bo pomagal obnoviti moč in gibljivost ramena.
V kliniki Medicofit za vsakega pacienta pripravimo individualni rehabilitacijski program, ki je prilagojen vrsti opravljenega posega. Pred začetkom zdravljenja izvedemo temeljit diagnostični pregled, ki služi kot osnova za oblikovanje vašega osebnega rehabilitacijskega načrta.
Akutna fizioterapija
Fizioterapevtski pristop po operaciji rame je v kliniki Medicofit prilagojen vrsti opravljenega kirurškega posega. Splošni cilji fizioterapije vključujejo postopno izboljševanje gibljivosti ramena ob hkratnem varovanju izvedenega kirurškega popravila.
Prva faza rehabilitacije po operaciji rame se osredotoča na nadzor bolečine, zmanjšanje otekline ter preprečevanje morebitnih zapletov. V tem obdobju so terapevtske vaje usmerjene v izboljšanje mobilnosti v sosednjih sklepih ter postopno uvajanje preprostih vaj za krepitev mišic okoli rame.
Po obdobju počitka je pomembno izvajati raztezanje in krepitev mišic, saj dolgotrajna imobilizacija pogosto privede do atrofije in zatrditve mišic okoli sklepa. Fizioterapevtski pristop vključuje uporabo tehnik manualne terapije za povečanje pasivnega obsega gibanja ter napredovanje k aktivnemu obsegu gibanja.
V nadaljevanju rehabilitacije se poudarek postavlja na postopno povečevanje obsega gibov in krepitev mišic. To vključuje specifične vaje, ki ciljajo na območje ramenskega sklepa, pri čemer se pazljivo prilagaja intenzivnost glede na posameznikovo stanje.
V kliniki Medicofit v zdravljenje vključujemo tudi najsodobnejšo instrumentalno terapijo, ki spodbuja procese celjenja in regeneracije tkiva po operaciji. Sodobna terapija ima tudi protivnetne in protibolečinske učinke, kar dodatno prispeva k hitrejšemu okrevanju. Med uporabljenimi napravami so TECAR terapija, Summus LASER, diamagnetoterapija PERISO ter elektrostimulacija HiTop.
Postakutna kineziologija
Po dosegu popolnega obsega gibanja in zmanjšanju bolečin po operaciji prehajamo v kineziološko fazo okrevanja. Kineziologi začnejo vadbeni program s preprostimi vajami, ki vključujejo krepitev prijemalne moči, moči v komolcu ter moči lopatice.
V kineziološki fazi rehabilitacije se poudarek preusmeri na funkcionalno okrevanje, kjer se izvajajo kompleksne vaje, simulirajo vsakdanje aktivnosti in postopoma uvajajo športne dejavnosti. To vključuje vaje, ki omogočajo izolacijo in stabilizacijo določenih mišic za doseganje želenih gibalnih vzorcev.
S terapevtsko vadbo stremimo k doseganju optimalnega stanja, ki je bilo prisotno pred operacijo rame – sposobnost izvajanja vsakodnevnih opravil in vrnitev k športu.
Vrnitev k normalnim dejavnostim po operaciji rame je lahko dolgotrajen in včasih precej zahteven proces, vendar je ključen za popolno okrevanje.
Preventivna kinezioterapija
Po operaciji rame je preventivna vadba ključnega pomena za popolno okrevanje in preprečevanje morebitnih ponovnih poškodb. Redna vadba ohranja mišično moč, gibljivost in stabilnost ramenskega sklepa, s čimer zmanjšuje obremenitve na samem sklepu. To prispeva k izboljšanju funkcionalnosti in ravnotežja, hkrati pa zmanjšuje tveganje za ponovne poškodbe.
Poseben poudarek je na krepitvi rotatorne manšete in izboljšanju biomehanike ramenskega sklepa. Vadba pomaga premagovati morebitne strahove pred gibanjem in ohranja ali izboljšuje funkcionalnost ramenskega sklepa za izvajanje vsakodnevnih aktivnosti.
Pri kliniki Medicofit uporabljamo individualiziran pristop, ki zagotavlja varno in učinkovito vadbo, prilagojeno vrsti operacije in posameznikovim ciljem okrevanja.
VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!
Viri in literatura:
Kirurgija (p. XXXVI, 1588). (2014). Grafika Gracer.
van der Meijden OA, Westgard P, Chandler Z, Gaskill TR, Kokmeyer D, Millett PJ. Rehabilitation after arthroscopic rotator cuff repair: current concepts review and evidence-based guidelines. Int J Sports Phys Ther. 2012 Apr;7(2):197-218. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3325631/
Mariborsko ortopedsko srečanje 11. Rama v ortopediji: zbornik vabljenih predavanj. V Univerzitetni klinični center;2015 https://www.ortopedija-mb.si/Zbornik_2015.pdf
Orthoinfo: Shoulder Arthroscopy https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/shoulder-arthroscopy/
Bunker T. (1989). Shoulder arthroscopy. Annals of the Royal College of Surgeons of England, 71(4), 213–217.
Naročnik oglasa je Medicofit, d. o. o.