Hranila, ki jih vsebujejo ta živila, lahko prav tako zmanjšajo tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen tipa 2 in nekatere vrste raka ter podhranjenost, če jih uživamo občasno. Britanska NHS priporoča, da odrasli moški ne uživajo več kot 30 gramov nasičenih maščob na dan, medtem ko zdrave ženske ne več kot 20 gramov nasičenih maščob na dan, kar je približno od šest do devet jajc na dan ali 5 čokoladnih tablic. Priporočila Svetovne zdravstvene organizacije pa svetujejo ljudem, da ne zaužijejo več kot 10 odstotkov dnevnega vnosa iz nasičenih maščob in naj namesto tega raje uživajo nenasičene maščobe.
Znanstveniki pravijo, da so te razprave nevarne zaradi izključevanja zgoraj naštetih živil, ki pa so tudi bogat vir vitaminov, mineralov, beljakovin, vlaknin, železa in cinka. Prav tako dr. Astrupova s svojimi kolegi poudarja, da je trud v preteklosti, naj zmanjšamo vnos nasičenih maščob privedel do tega, da je več živil narejenih iz transmaščob. Gre za predelana živila, pri katerih v rastlinska olja dodajajo hidrogen in so večinoma povezana s cvrtjem, za kar pa vemo, da je izjemno slabo za naše zdravje. ''Uživanje transmaščob je bilo povezano s 6 do 19 odstotki vseh koronarnih bolezni srca v ZDA v letu 2006 in je vzrok za okoli 2700 smrti letno v Veliki Britaniji,'' so opozorili strokovnjaki. Danska je transmaščobe prepovedala že leta 2004 in verjetno bo temu trendu kmalu sledila vsa Evropska unija.
Znanstveniki pravijo, da je izraz nasičene maščobe preprosto le nadpomenka in kar spada v to kategorijo je preveč raznoliko, da bi lahko priporočili zmanjšanje uživanja vseh nasičenih maščob. ''Napake v pripravi priporočil so vodile do številnih nepotrebnih smrti na globalni ravni in iz teh lekcij bi se morali nekaj naučiti. Več desetletji izkušenj kaže, da osredotočanje na izločanje vseh nasičenih maščob vodi do neželenih posledic in zavaja tako vlado, potrošnike in industrijo k temu, da se spodbuja uživanje izdelkov z nizko vrednostjo nasičenih maščob, tem izdelkom pa se dodaja več sladkorja.''
Professor Tim Chico iz Univerze Sheffield pa je za britanski Mail Online dejal: ''Sam ljudem svetujem tisto, kar danes dobro vemo. Naj uživajo prehrano bogato z zelenjavo, sadjem, oreščki, semeni in olivnim oljem. Izogibajo pa naj se predelani hrani, torticam, biskvitom, prigroizkom in podobno in naj imajo redno telesno aktivnost, če želijo zmanjšati tveganje za bolenzi srca in ožilja.''
Kritika priporočil Svetovne zdravstvene organizacije je bila objavljena v strokovni reviji British Medical Journal.
Kaj je nasičena maščoba in zakaj je slaba za nas?
Nasičena mašoba je naravna oblika maščobe, ki jo najdemo v mesu, mleku in siru. Od nenasičene maščobe se razlikuje v načinu, kako so verige maščobnih kislin združene skupaj. Uživanje veliko nasičenih maščob lahko poviša nivo holesterola in tako sčasoma poveča tveganhe za razvoj bolezni srca. Predvsem zato, ker se holesterol prične nabirati na stenah arterij, jih zoži in povzroči povečan pritisk na srce, medtem ko zmanjša pretok krvi in pretok kisika.
Živila z veliko nasičenih maščob so:
- Rdeče meso, kot je svinjina in govedina;
- maslo in proizvodi iz masla;
- torte in biskviti;
- sir, smetana in sladoled;
- čokolada.
Živila, ki vsebujejo veliko nenasičenih maščob so:
- Oreščki in semena;
- ribe;
- olivno olje;
- avokado;
- arašidovo maslo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV