Parodontalna bolezen je vnetje in okužba vaših dlesni in kosti, ki podpira vaše zobe. Lahko je posledica slabe higiene, vendar so nekateri ljudje bolj nagnjeni k tej vrsti okužbe. Simptomi lahko vključujejo slab zadah, majave zobe in krvavenje ter otekle dlesni. Na voljo je veliko načinov zdravljenja, ki pa so odvisne od resnosti bolezni.
Kaj je parodontalna bolezen?
Parodontalna bolezen, imenovana tudi bolezen dlesni, se nanaša na vnetje in okužbo tkiv, ki podpirajo vaše zobe. Slaba ustna higiena lahko povzroči bolezni dlesni. Toda nekateri ljudje so bolj nagnjeni k temu stanju kot drugi, tudi ob pravilnem ščetkanju in nitkanju.
Kakšni so simptomi parodontalne bolezni?
Simptomi parodontalne bolezni lahko vključujejo:
- Rdečkaste ali škrlatne dlesni.
- Krvavitev.
- Bolečina.
- Slab zadah (halitoza).
- Neprijeten okus.
- Bolečina pri žvečenju.
- Recesija dlesni (dlesni, ki se odmikajo od zob).
- Majhni zobje.
- Sprememba načina prileganja zob skupaj.
Faze parodontalne bolezni
Zdrave dlesni so čvrste na dotik. Ne krvavijo in ne nabreknejo. Toda parodontalna bolezen lahko povzroči razbarvanje (rdečkasto ali škrlatno), oteklost, krvavenje dlesni. Če bolezni dlesni ne zdravite, lahko povzroči uničenje spodnje čeljustne kosti, kar vodi do možne izgube zob.
Razgradnja tkiv okoli vaših zob se zgodi postopoma. Pravzaprav večina ljudi ne občuti bolečine pri bolezni dlesni, zlasti v zgodnjih fazah. Zato je pomembno poznati opozorilne znake.
Obstajajo štiri stopnje bolezni dlesni:
- Vnetje dlesni. To je najzgodnejša stopnja bolezni dlesni. Začne se z rdečimi, zabuhlimi dlesnimi, ki lahko krvavijo med ščetkanjem ali uporabo z nitko. Na tej stopnji ni izgube kosti. Posledično je gingivitis s pravilnim zdravljenjem popolnoma reverzibilen.
- Blaga parodontoza. Bakterije so prodrle pod dlesni in prizadele nosilno kost. Vaše dlesni se lahko odmaknejo od zob in okoli njih ustvarijo žepe. Zobne obloge in bakterije se radi skrivajo v teh žepih, kamor vaša zobna ščetka in nitka ne dosežeta.
- Zmerno parodontitis. Če jih ne zdravimo, začnejo bakterije razjedati vezi, mehka tkiva in kosti, ki držijo vaše zobe na mestu. Morda boste opazili slab zadah in gnoj (okužbo) okoli linije dlesni. Nekateri ljudje na tej stopnji razvijejo bolečino.
- Napredovala parodontoza. Ko se parodontalna bolezen poslabša, se izguba kostnine nadaljuje. To lahko povzroči, da se vaši zobje majajo in sčasoma izpadejo.
Ob dovolj zgodnjem zdravljenju je bolezen dlesni reverzibilna. Če pa ste zaradi okužbe že izgubili kost okoli zob, je bolezen preveč napredovala, da bi jo lahko pozdravili. Vendar pa ga lahko obvladate s pravilnim zdravljenjem in dosledno, vestno ustno higieno.
Kaj povzroča parodontalno bolezen?
Nabiranje zobnih oblog je vzrok številka 1 za parodontalno bolezen. Zobne obloge vsebujejo veliko različnih vrst bakterij, ki lahko okužijo vaše dlesni. Zato je večja verjetnost, da boste zboleli za dlesni, če imate slabo ustno higieno. Pri nekaterih ljudeh imajo geni vlogo pri boleznih dlesni, tako da spremenijo način, kako se njihov imunski sistem odziva na bakterije.
Dejavniki tveganja za bolezni dlesni
Dejavnik tveganja je nekaj, kar poveča vaše možnosti za nastanek bolezni ali stanja. Možni dejavniki tveganja za parodontalno bolezen vključujejo:
- Kajenje ali druga uporaba tobaka.
- Slaba ustna higiena.
- Sladkorna bolezen.
- Avtoimunske bolezni, vključno z lupusom, sklerodermo in Crohnovo boleznijo.
- Hormonske spremembe, zlasti med puberteto, nosečnostjo in menopavzo.
- Stres.
- Genetika (večja je verjetnost, da boste zboleli za dlesni, če jo imajo vaši starši, stari starši ali bratje in sestre).
- Bolezni srca.
Ali je parodontalna bolezen nalezljiva?
Bakterije, ki povzročajo bolezni dlesni, se lahko prenašajo s človeka na človeka. Medtem ko bolezni dlesni ne morete okužiti s kratkim priložnostnim stikom, lahko ponavljajoči se in dolgotrajni stiki s slino (kot je poljub) povečajo tveganje za parodontalno bolezen.
Kakšni so zapleti parodontalne bolezni?
Če ne dobite zdravljenja, se bo bolezen dlesni še naprej slabšala in povzročala opustošenje vašemu ustnemu zdravju. Vodi v začaran krog okužbe, ki se lahko konča z izgubo zob.
Raziskave so tudi dokazale, da bolezni dlesni neposredno vplivajo na vaše splošno zdravje in dobro počutje. Obstaja povezava med boleznijo dlesni in drugimi zdravstvenimi težavami, kot so bolezni srca, možganska kap in sladkorna bolezen.
Kako zobozdravniki diagnosticirajo parodontalno bolezen?
Zobozdravnik vam lahko med rutinskim pregledom pove, ali imate bolezen dlesni. Iskali bodo nabiranje zobnih oblog na vaših zobeh in vas povprašali o simptomih. Morda vas bodo napotili k parodontologu (specialistu za dlesni) za nadaljnjo oceno in zdravljenje.
Zobozdravnik ali parodontolog bo izmeril žepke okoli vaših zob z instrumentom, imenovanim parodontalna sonda. To jim pove, koliko kosti ste izgubili okoli zob. Globlje kot so žepi, hujšo bolezen dlesni imate. Parodontolog bo preveril vaš ugriz, majavost vaših zob in koliko se dlesni odmikajo od zob.
Poleg tega bodo opravili rentgenske posnetke zob. Te slike podrobno prikazujejo področja izgube kosti. Ogledajo si lahko tudi starejše rentgenske posnetke, da vidijo, kako se je vaša kost spreminjala skozi čas.
Ali je parodontalna bolezen ozdravljiva?
Bolezen dlesni ni ozdravljiva, vendar je obvladljiva z ustreznim zdravljenjem. Ne morete ga pozdraviti, ker ko enkrat izgubite strukturno podporo okoli zob, je običajno ne dobite vse nazaj. Vendar pa parodontalno zdravljenje lahko zmanjša okužbo in do neke mere obnovi vašo kost in tkivo.
Drugi dejavnik je genetika. Obstaja veliko različnih vrst ustnih bakterij. Nekateri ljudje so preprosto bolj nagnjeni k bolezni, ki povzroča bolezni dlesni.
Ena stopnja bolezni dlesni je popolnoma reverzibilna, gingivitis (zelo zgodnja parodontalna bolezen). Če gingivitis odkrijete dovolj zgodaj, ga lahko odpravite z rednim čiščenjem zob in vestno ustno higieno.
Kako se zdravi parodontalna bolezen?
Na voljo je več parodontalnih zdravljenj. Tisti, ki je pravi za vas, je odvisen od resnosti vašega stanja in številnih drugih dejavnikov, vključno z:
- Vaše zdravje.
- Ne glede na to, ali kadite.
- Kakšno zdravljenje ste imeli v preteklosti.
Čiščenje zob in izboljšana ustna higiena
Ljudje, ki imajo zelo zgodnjo parodontalno bolezen (gingivitis), lahko stanje obrnejo z rutinskim čiščenjem zob in izboljšano ustno higieno. Ker še ni izgube kosti, se s tem konzervativnim pristopom znebite škodljivih bakterij v ustih, preden ima bolezen možnost napredovanja. Ustrezna ustna higiena vključuje ščetkanje dvakrat do trikrat na dan, vsakodnevno uporabo zobne nitke in redne preglede in čiščenja zobozdravnika.
Ali lahko preprečim parodontalno bolezen?
Da, v večini primerov lahko preprečite bolezni dlesni z dosledno in pravilno ustno higieno. Nekateri ljudje so bolj nagnjeni k boleznim dlesni zaradi genetike ali drugih zdravstvenih težav. V teh primerih boste morda potrebovali pogostejše čiščenje pri svojem zobnem higieniku.
Kako lahko zmanjšam tveganje za parodontalno bolezen?
Da zmanjšate tveganje za bolezni dlesni:
- Vsak dan si umivajte zobe dvakrat do trikrat.
- Dnevno nitkajte med zobmi.
- Uporabite antibakterijsko ustno vodico.
- Izogibajte se kajenju in uporabi drugega tobaka.
- Obiščite svojega zobozdravnika za redna čiščenja in preglede.
Parodontalna bolezen je običajno neboleča, zlasti v zgodnjih fazah. Pomembno je, da poznate opozorilne znake, da lahko dobite ustrezno zdravljenje, preden se bolezen poslabša. Če bolezni dlesni ne zdravite, lahko vpliva na vaše ustno in splošno zdravje. Če imate otekle, občutljive ali krvaveče dlesni, obvestite svojega zobozdravnika. Lahko vam pomagajo znebiti se okužbe in se vrniti na zdrave zobe in dlesni.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV