Pred takimi simptomi se je bolje zaščititi z ustreznim shranjevanjem živil. Kot so opozorili znanstveniki z univerze na Mauritiusu, pa je pomembno tudi, da redno menjamo in peremo kuhinjske krpe. Pazimo, da jih po vsaki uporabi postavimo na mesto, kjer se bodo lahko čim hitreje dobro posušile. Če imamo večjo družino in otroke, bolnike ali ostarele, jih raje menjajmo večkrat kot manjkrat. Še lažje je, če uporabljamo papirnate krpe za enkratno rabo.
Znanstveniki z univerze na Mauritiusu so sicer naredili eksperiment, v katerem so pregledali 100 krp. Bakterije so našli v polovici. V tretjini so bile koliformne bakterije. To je vrsta bakterij, kamor spada tudi E.coli. V tretjini so našli enterokoke. V 14 odstotkih vzorcev pa stafilokoke.
Prej je bila bakterija E.coli v krpah, ki so dolgo stale vlažne. Koliformne bakterije in pa bakterija MRSA so bile pogosteje v krpah gospodinjstev, ki niso bila vegetarijanska.
Pogosteje so bile bakterije v krpah večjih družin.
Koliformne bakterije lahko povzročijo zgoraj opisane simptome okužbe s hrano pa tudi pljučnico in bolezni dihal.
Stafilokoki so mnogo nevarnejši. Lahko povzročajo meningitis, bakteriemijo in sindrom toksičnega šoka.
Poletje je nevarnejše!
Mikroorganizmi imajo radi vroče in vlažno okolje, poletje je zato zanje najlepši letni čas. Pazite torej na higieno tako kuhinje kot živil.
"Največjo nevarnost predstavljajo surova živila, ki jih pred uživanjem ni treba termično obdelati," nam je tukaj pojasnil Pavel Pollak z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Če meso dobro spečemo, mikroorganizme uničimo. "Zato so bolj nevarna živila, kot so tatarski biftek, carpaccio, surove ribe in školjke, recimo ostrige, tudi vsi mlečni izdelki, ki so iz nepasteriziranega mleka," kar spet pomeni, da niso toplotno obdelani. Pri surovem mleku tako Pollak priporoča, da ga pred uživanjem prekuhamo.
Res pazite tudi, da surova hrana nikoli ne pride v stik z že pripravljeno za uživanje. Niti v nakupovalni vrečki, niti v hladilniku, niti med pripravljanjem kosila. "Ker s surovim živilom, recimo s surovim piščancem, lahko onesnažimo recimo kremno rezino, ki jo pred uživanjem ne bomo toplotno obdelali. Bakterije iz surovega mesa preidejo na rezino; ker so temperature visoke, se hitreje razmnožijo in tako pride do zastrupitve, ki je pri mesu ne bi bilo, ker bi jih uničili, ko bi ga spekli," pojasni Pollak. Potem ko ste se dotikali surove hrane, si tudi obvezno umijte roke, preden nadaljujete drugo delo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV