Različne študije dokazale, da ima kava sposobnost, da zmanjšuje določena vnetja v našem telesu, na mentalni ravni pa ima lastnost, ki je seveda pivcem kave dobro poznana – povečevala naj bi koncentracijo. O takšnih in drugih pozitivnih učinkih kave na človekovo telo smo pisali že tukaj.
Kofein naj bi zniževal pritisk okoli spodnjega požiralnika sfinktra, ki se nahaja med požiralnikom in želodcem, zato se simptomi refluksa lahko povečajo. Vendarle pa gre omeniti, da so številne raziskave pokazale, da kava sama po sebi ni vedno povezana s povečanimi simptomi GERB. Najbolj problematična iz vidika prebavnega trakta naj bi bila kombinacija vroče kave in mrzlega mleka, ki naj bi ustvarjala še dodatno kislost.
In četudi ni nič narobe, če se odločamo svoj dan začeti s kavo, vendarle svoj dan tako začne veliko ljudi, bi morali biti posamezniki, ki imajo refluks, gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB) ali sindrom razdražljivega črevesja, pozorni na količino popite kave, dodatno pa na dejstvo, da nikoli in nikdar dneva ne začnejo s kavo na prazen želodec.
Pred pitjem kave se svetuje uživanje hrane, ki ustvari določeno 'zaščito' v želodcu, da sama kava ne gre neposredno na sluznico črevesja. Ne le, da razdraži želodec, temveč na dolgi rok lahko povzroči tudi težave z zgago, vnetje želodčne sluznice ter napihnjenost ali vnetje črevesja. Več o tem si lahko preberete tukaj.
Vizita e-novice
Povzeto po TheHealthy
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV