Vizita.si
vnetje ušesa

Zdravje

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

S.B.
29. 07. 2019 07.57
0

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

»Vnetje zunanjega ušesa nastane samo po sebi, ko se v sluhovodu namnožijo bakterije in ali glivice. Sluh v začetku ni slabši, lahko pa boli, in to zelo. Vročine običajno ni. Večkrat je povezava s kopanjem v bazenih, potenjem, vročo klimo. Srednje uho se vname običajno v sklopu prehlada, rinitisa, slabše slišimo, imamo občutek polnega ušesa, običajno boli. Ločiti, ali gre za zunanje uho ali srednje, je laiku težko. Potreben je pregled pri splošnem zdravniku, včasih pri ORL specialistu,« je povedal Štefan Spudič, dr. med.

Ušesa si redno čistimo le do vhoda v sluhovod.
Ušesa si redno čistimo le do vhoda v sluhovod. FOTO: Profimedia

Simptomi vnetja zunanjega ušesa:

- srbečica v ušesni votlini, ki je lahko videti rahlo rdeča ali roza,
- občutek bolečega ušesa,
- tekočina in gnojni izcedek,
- zvišana telesna temperatura,
- otečene bezgavke,
- močne bolečine v vratu, obrazu in pri strani glave.

Kakšna je preventiva?

- po plavanju temeljito posušite ušesa,
- pri čiščenju ne uporabljajte vatiranih paličic,
- med plavanjem uporabljajte plavalno kapo ali zamaške za ušesa,
- izogibajte se onesnaženim vodam.

Kako zdraviti vneto uho?

Žal vnetja zunanjega ušesa ni priporočljivo zdraviti doma. Uporaba domačih zvarkov in tradicionalnih babičinih nasvetov ne bo pripomogla k ozdravitvi okužbe. Ravno nasprotno. S tem lahko stanje ušesa še poslabšate in razširite okužbo še na srednje uho. Zdravnik vam bo po pregledu predpisal antibiotične kapljice, ki jih je časovno treba uporabljati po njegovih navodilih. V primeru neučinkovitosti zdravljenja s kapljicami lahko zdravnik predpiše oralni antibiotik, v redkih primerih je potrebno zdravljenje v bolnišnici.

Kako pravilno očistiti ušesa?

Ušesa si redno čistimo le do vhoda v sluhovod. Notranjosti sluhovoda ne smemo čistiti ter vanj potiskati vatiranih paličic ali robov brisač, sploh pa ne ostrih predmetov. Tako ušesno maslo le potisnemo globlje do bobniča. Če vaše žleze proizvajajo več ušesnega masla kot običajno in se to strdi, se sluhovod utegne zamašiti. V takem primeru se oglasite pri osebnem zdravniku, ki vam bo sluhovod (če je zdrav in nepoškodovan) izpral.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650