Za boljše razpoloženje
Z eteričnimi olji si lahko pomagamo pri lažjih oblikah sezonske depresije, pravi aromaterapevtka Nina Medved. "Eterična olja so koncentrirane substance, ki jih s postopkom destilacije ali stiskanja pridobimo iz aromatičnih rastlin. Hlapljive snovi nastanejo v rastlini v procesu fotosinteze, zato lahko metaforično rečemo, da v sebi nosijo veliko sonca."
V tem primeru bo najbolj pomagala inhalacija. "Pri vdihovanju arom namreč vplivamo na različne možganske centre, ki so povezani z endokrinim, imunskim in živčnim sistemom. Sezonska depresija je povezana z znižano stopnjo serotonina, tako imenovanega hormona sreče. Raziskave potrjujejo, da številna eterična olja stimulirajo njegovo tvorbo. Prav tako je z napravo EEG pri vdihavanju arom mogoče zaznati spremembe v možganskih valovih."
Ko izbiramo eterična olja, da bi izboljšali svoje razpoloženje v tem zimskem času, pa je treba upoštevati še, ali delujejo poživljajoče ali pomirjujoče. "Stimulativna eterična olja uporabimo za ljudi, ki so brez energije, apatični in brez volje do življenja. Pomirjujoča pa za ljudi, ki so napeti, raztreseni in razdražljivi."
Katera eterična olja pomirjajo?
Aromaterapevtka svetuje bergamotko, pravo sivko, neroli ali muškatno kaduljo. "Bergamotka je kot žarek sonca, ki posveti v zimsko jutro," opisuje. "Deluje antidepresivno in znižuje tesnobnost. Raziskave so pokazale, da znižuje stopnjo stresnega hormona kortizola kot tudi utrip srca in pritisk."
Zelo priljubljeno eterično olje je prava sivka, ki zmanjšuje stres, razdražljivost in frustriranost. "Pripomore k boljšemu spancu in uravnava živčni sistem. Raziskave so pokazale, da ugodno vpliva na možganske valove in inducira alfa valove, ki pomenijo popolno sprostitev v budnem stanju."
Kaj nam je še aromaterapevtka zaupala o sivki, si preberite tukaj.
Neroli je po besedah Nine Medved prva izbira, če smo tesnobni. "Idealen je tudi za ljudi, ki so razdraženi in prestrašeni pa tudi jezni. Priporoča se še pri depresijah, ki so posledica stanja šoka."
Muškatna kadulja pa pomaga, ker naj bi lahko zviševala stopnjo serotonina in dopamina, dveh hormonov, ki jih potrebujemo za boljše počutje.
Katera eterična olja poživljajo?
Limona, rožmarin kemotip cineol in jasmin. "Eterično olje limone je bilo že predmet številnih raziskav, ki so potrdile njegovo antidepresivno in anksiolitično delovanje. Limona osveži, zbistri misli, obenem preganja skrbi."
Po rožmarinu posezite, če imate občutek, da se ne morete osredotočiti. "Deluje poživljajoče, spodbuja vitalnost, preganja apatičnost. Prav tako zvišuje proizvodnjo serotonina." Izberete pa lahko tudi vonj jasmina, ki hkrati poživlja in pomirja ter razveseljuje.
Kako uporabiti eterično olje?
V zimskih dneh aromaterapevtka še posebej svetuje uporabo difuzorja. "Najbolje je, da je prižgan 30 do 60 minut, dvakrat ali trikrat dnevno. Glede na velikost prostora uporabimo pet do največ petnajst kapljic eteričnih olj."
Če se odločimo za inhalator, svetuje, da na vložek kapnemo pet do osem kapljic in ga uporabimo večkrat dnevno po potrebi.
Sicer pa lahko združimo pozitivne učinke masaže in eteričnih olj. Lahko si takšno masažno olje tudi nanesemo le na pulzne točke, to so točke, kjer čutimo utrip (denimo zapestje).
Preberite si več o tem, kako eterična olja pomagajo pri sprostitvi.
Nina Medved nam je zaupala še dva uporabna recepta.
Roll-on za pomiritev
10 ml olja jojobe
2 kapljici prave sivke
2 kapljici bergamotke
Roll-on za dvig energije
10 ml olja jojobe
1 kapljica absoluta jasmina
3 kapljice limone
Eterična olja kapnemo v stekleničko z roll-onom, v katero nato prilijemo olje jojobe. Dobro pretresemo. Nanesemo na pulzne točke ter vdihnemo vonj.
A kot še dodaja aromaterapevtka, ni nič nenavadnega, če smo pozimi bolj utrujeni in si želimo več počitka. Če sledimo letnim časom, smo poleti bolj aktivni, pozimi pa manj in s tem ni nič narobe. "Težava nastopi, ko se občasna utrujenost in občutki melanholije sprevržejo v depresijo." Sezonska ali zimska depresija obstaja. Pomagalo bo, če izkoristite vsak sončni žarek, ki se kdaj pojavi. Zdravi se tudi s svetlobno terapijo z lučko, ki oddaja spekter, ki je podoben sončni svetlobi. V vsakem primeru pa se je ob takih občutkih dobro posvetovati z zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV