Dr. Bruce Hruska prihaja s fakultete za javno zdravje na univerzi Syracuse. Na njihovi spletni strani so ga takole citirali: “Ugotovili smo, da so ljudje, ki so si v prejšnjih dvanajstih mesecih pogosteje vzeli dopust, imeli manjše tveganje za metabolni sindrom in njegove simptome.” Kaj je metabolni sindrom? Dr. Hruska pojasnjuje: “Metabolni sindrom je zbirka dejavnikov tveganja za pojav bolezni srca in ožilja. Več kot imate teh dejavnikov, večje je vaše tveganje.” Bolezni srca in ožilja pa so najpogostejši bolezenski vzrok za prezgodnjo smrt v razvitem svetu.
Metabolni sindrom imenujemo tudi presnovni sindrom. O njem govorimo, ko ima oseba povišan krvni tlak, sladkor, holesterol, trigliceride ter tudi prevelik obseg trebuha. To je še eden pomemben dejavnik tveganja. Pomeni nabiranje odvečne maščobe in prav v tem delu je ta presnovno najnevarnejša. Treba se je zavedati, da presnovni sindrom tudi vpliva na delovanje hormonov.
“Dejansko pa smo videli zmanjšanje tveganja za pojav bolezni srca in ožilja, več kot si je oseba vzela časa za počitnice. Na simptome metabolnega sindroma lahko vplivamo. Lahko jih spremenimo oziroma tudi odpravimo.”
Kako lahko vplivate na presnovni sindrom in njegove simptome?
- Začnite uživati zdravo, uravnoteženo in sezonsko prehrano. Poleti je na voljo ogromno sveže zelenjave in sadja, ne pozabite še na kakovostne beljakovine, zdrave maščobe in polnovredne ogljikove hidrate.
- Dovolj se gibajte ter imejte čim bolj aktiven življenjski slog. Nikar ne sedite predolgo časa skupaj. Če imate takšno službo, čim večkrat vstanite in se sprehodite, naredite še par raztezalnih vaj.
- Ne kadite in ne uživajte preveč alkohola.
- Poskrbite za počitek. Dovolj spite. Kot je pokazala ameriška študija, je pomembno tudi, da si vzamete dovolj dopusta. Poskrbite za odklop.
Vse to bo vplivalo na krvni tlak, holesterol, trigliceride, sladkor ter telesno težo in obseg trebuha. Posledično boste imeli manjše tveganje za pojav bolezni srca in ožilja, tudi za srčni infarkt in možgansko kap.
Dr. Hruska na spletni strani univerze še opozarja, da nikar ne podcenjujmo pomembnosti počitka. Zdi se mu ključno, da ljudje izkoristijo ves dopust, ki jim je na voljo. A ne vzemite s seboj dela in skrbi. Ta čas porabite, da se sprostite. Četudi imate občutek, da je to luksuz, ki si ga ne morete privoščiti, se zavedajte, da takšen odklop telo enostavno potrebuje tako kot gibanje in zdravo hrano. Dolgoročno boste bolje delali, če boste zdravi in se boste dobro počutili.
Ni treba, da se odpravite na drage počitnice v drugo državo. Pomembno je le, da na vsake toliko pozabite na vse obveznosti in skrbi.
V ameriški raziskavi je sodelovalo 63 delavcev, ki so imeli možnost, da izkoristijo plačan dopust. Povprečno so v dvanajstih mesecih pred začetkom študije na dopust odšli petkrat, in sicer vsega skupaj za štirinajst prostih delovnih dni. Pokazalo se je, da so imeli tisti, ki so si odmor privoščili večkrat, manjkrat metabolni sindrom. Med tistimi, ki so si vzeli dopust petkrat, jih je imelo 16 odstotkov metabolni sindrom oziroma njegove simptome. Med tistimi, ki si nikoli niso vzeli dopusta (čeprav bi si ga finančno lahko), pa skoraj polovica oziroma 46,7 odstotkov.
Vsekakor dopust zmanjšuje občutek stresa in to pripomore k zdravju srca. Prav tako pozitivno vpliva, da so ljudje ta čas pogosto preživeli z družino in prijatelji, saj tudi dobri odnosi vplivajo na naše psihično in fizično zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV