"Če več energije zaužijemo bolj zgodaj v dnevu, naredimo veliko za zdravje svojega srca in ožilja," je povedal avtor študije dr. Valentín Fuster iz newyorške bolnišnice Mount Sinai.
Že prej so študije pokazale, da ima izpuščanje zajtrka posledice – in sicer poveča tveganje za prekomerno težo in sladkorno bolezen.
Nova študija pa je potekala tako, da so raziskovalci preučili podatke, ki so jih z vprašalnikom dobili od 4.052 odraslih brez zgodovine težav s srcem. Tisti, ki so izpuščali zajtrk, so bili pogosteje moški, kadilci in tisti, ki so bili na dietah in so večino energije zaužili okrog kosila.
Razlika je bila tudi med tistimi, ki so se za zajtrk dobro najedli, in tistimi, ki so pojedli nekaj lahkega. Slednji so imeli za 21 odstotkov večjo možnost za težave z arterijami.
Tisti, ki so zajtrk izpuščali, pa niso imeli le večjega tveganja za aterosklerozo, ampak tudi za večji obseg pasu in indeks telesne mase ter za povišan krvni tlak, holesterol in sladkor.
To je lahko povezano tudi s tem, da so imeli tisti, ki niso zajtrkovali, bolj nezdrav življenjski slog – slabše so se prehranjevali, večkrat kadili in uživali alkohol. |
Mnogi pravijo, da zjutraj nimajo želje po hrani, a to je tudi nekaj, na kar so se navadili. Poskusite torej začeti z manjšimi obroki in telo spet navadite na uživanje energije zgodaj zjutraj, saj jo potrebuje.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV