Raziskovalci z univerz Oxford in London so 30 let spremljali in preučevali možgane 550 ljudi srednjih let. Med njimi so bili tisti, ki so alkohol uživali zmerno, tisti, ki ga sploh niso, in tisti, ki so ga uživali preveč. Ugotovili so, da več alkohola kot užijejo ljudje, večje je njihovo tveganje za določene poškodbe možganov, ki nato vplivajo na spomin in zaznavanje prostora.
Tisti, ki so popili v povprečju več kot 30 meric alkohola na teden, so imeli največje tveganje za pojav poškodb možganov. A tudi tisti, ki so pili zmerno – med 14 in 21 enot na teden – so imeli občutno večje tveganje za pojav teh poškodb v primerjavi s tistimi, ki alkohola sploh niso uživali.
Merica ali enota alkohola je sicer 10 mililitrov čistega alkohola. V velikem pivu sta približno dve enoti alkohola, v steklenici vina jih je devet in ena je v 25 mililitrov žganja.
Raziskovalci so udeležence študije spremljali med leti 1985 in 2015. Ob začetku so bili vsi zdravi in v povprečju stari 43 let. Upoštevali so tudi druge dejavnike, ki bi lahko vplivali na možgane, in še vedno ugotovili, da več kot uživamo alkohola, bolj povečujemo svoje tveganje za poškodbe možganov in njihovo slabše delovanje. Morda se bo moralo zato to, kar danes kot družba pojmujemo za zmerno uživanje alkohola, spremeniti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV