Vizita.si
Že ena cigareta na dan močno poveča tveganje za bolezen srca in kap.

Zdravje

Ne boste verjeli, kako na srce vpliva že ena sama cigareta na dan

L. E.
07. 02. 2018 14.50
11

Pokadite na dan eno samo cigareto in mislite, da ni to nič takega? Študija je pokazala, da v primerjavi s tistimi, ki na dan pokadijo več, sploh nimate toliko manjšega tveganja za bolezen srca in ožilja ter kap, kot si mislite. Ne obstaja število cigaret, ki bi bilo varno ali za zdravje zanemarljivo.

Že ena cigareta na dan močno poveča tveganje za bolezen srca in kap.
Že ena cigareta na dan močno poveča tveganje za bolezen srca in kap.FOTO: iStock

Raziskovalci so analizirali podatke 141 manjših študij, ki so raziskovale, kakšno je tveganje za bolezen srca in ožilja ter kap pri ljudeh, ki pokadijo eno ali več cigaret na dan.

Moški, ki so pokadili eno cigareto na dan, so imeli za 74 odstotkov večje tveganje za bolezen srca in 30 odstotkov večje tveganje za kap v primerjavi s tistimi, ki niso nikoli kadili.

Ženske, ki so pokadile eno cigareto na dan so imele dvakrat večje tveganje, da razvijejo bolezen srca in za 46 odstotkov večje tveganje za kap v primerjavi z ženskami, ki niso kadile.

"Ljudje, ki nikoli niso pokadili veliko cigaret, imajo večje tveganje za kardiovaskularno bolezen, kot si večina od njih predstavlja," pove avtor študije Allan Hackshaw z inštituta za rakava obolenja na univerzi v Londonu. "Četudi je njihovo tveganje še vedno manjše kot pri tistih, ki na dan pokadijo več, mislim, da bodo rezultati te študije motivacija za tiste, ki ne pokadijo veliko, da res nehajo."

"Ljudje, ki nikoli niso pokadili veliko cigaret, imajo večje tveganje za kardiovaskularno bolezen, kot si večina od njih predstavlja," pove avtor študije Allan Hackshaw z inštituta za rakava obolenja na univerzi v Londonu.
"Ljudje, ki nikoli niso pokadili veliko cigaret, imajo večje tveganje za kardiovaskularno bolezen, kot si večina od njih predstavlja," pove avtor študije Allan Hackshaw z inštituta za rakava obolenja na univerzi v Londonu. FOTO: iStock

Dodal je, da se tudi tistim, ki veliko kadijo, izplača, da število pokajenih cigaret zmanjšajo. "Kajti to bo zmanjšalo njihovo tveganje za raka in tudi druge bolezni. Pomembno se mi zdi, da poskušajo ljudje vsaj zmanjšati število pokajenih cigaret, če ne morejo povsem prenehati."

Seveda lahko tveganje za bolezen srca in kap povečajo tudi drugi dejavniki – denimo prekomerna teža in sladkorna bolezen.

A tveganje poveča tudi kajenje, ki lahko pripomore k pojavu povišanega krvnega tlaka, nepravilnosti srčnega utripa, nastanku krvnih strdkov, odebelitvi in otrditvi arterij.

Seveda lahko dodamo, da kajenje žal škoduje tudi tistim, ki sami ne kadijo, a so izpostavljeni cigaretnemu dimu.

Preberite si tudi, katero operacijo kadilci potrebujejo kar za 50 odstotkov pogosteje.

Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre v Sloveniji vsako leto 3.600 prebivalcev, vsak mesec 300, vsak dan 10.

Na našem Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je opustitev kajenja koristna v kateremkoli starostnem obdobju, še posebej pa pred 40. letom starosti.

Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za zdravje pravi: "Posledice kajenja tobaka v Sloveniji so obsežne. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, umre v Sloveniji vsako leto 3.600 prebivalcev, vsak mesec 300, vsak dan 10. Številne smrti, pripisljive kajenju tobaka, so prezgodnje. Umirajo namreč ljudje v aktivnih dobi - med 30. in 44. letom starosti vsako sedmo smrt pripisujemo kajenju, med 45. in 59. letom starosti pa celo vsako tretjo."

"Dlje kot posameznik kadi, hujše so posledice. Prej ko opusti kajenje, boljše zdravje si lahko povrne – nekatere koristi za zdravje se pojavijo zelo kmalu. V 12 urah se nivo ogljikovega monoksida zniža na normalnega, v enem do devetih mesecev se zmanjšata kašljanje in pomanjkanje sape," pa pove dr. Darina Sedlakova, vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije za Slovenijo.

Kajenje pušča na telesu hude posledice. Bolje je prenehati kaditi prej kot kasneje, a nikoli ni prepozno.
Kajenje pušča na telesu hude posledice. Bolje je prenehati kaditi prej kot kasneje, a nikoli ni prepozno.FOTO: iStock

V Sloveniji imamo v zdravstvenih domovih zaposlene strokovnjake, ki lahko nudijo podporo pri opuščanju kajenja. Pomembno je, da ima kadilec motivacijo, a strokovnjak mu lahko pomaga najti strategije, ki mu lahko pomagajo premagati skušnjavo v različnih situacijah, kjer je navajen poseči po cigareti. "Ti (strokovnjaki) pomoč nudijo v obliki tako imenovanih ukrepov za spremembo vedenja, lahko v obliki skupinskih delavnic ali individualnega svetovanja (seznam ZVC-jev je dostopen tukaj.)" Podporo lahko poiščete tudi na brezplačni anonimni številki 080 2777.  

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662