Obstajata dva tipa nabiranja maščobe: androidno in ginoidno. Kot piše PositiveMed, androidna porazdelitev maščobe pomeni, da imate telo bolj v obliki jabolka. Se pravi, da se maščoba nabira predvsem na trebuhu in na bokih. Pogosteje se pojavlja pri moških kot pri ženskah. Ginoidno nabiranje maščobe pa je pogostejše pri ženskah. Telo pridobi obliko hruške, saj se maščoba nabira bolj na bokih, nogah, zadnjici. Nabiranje maščobe lahko razdelimo še na:
1. Debelost v zgornjem delu telesa (androidna)
To običajno pomeni, da posameznik je preveč in ne telovadi dovolj. Skušajte zaužiti manj slaščic in poskušajte biti telesno aktivni vsaj 30 minut na dan. Če to ne pomaga, se posvetujte z zdravnikom ali nutricistom.
2. Trebušna debelost (androidna)
Nalaganje maščob na trebuhu je lahko posledica stresa, tesnobe in depresije. Kombiniranje telovadbe in tehnik sprostitve bo najboljša kombinacija za reševanje tega problema. Poleg tega tudi uravnotežena zdrava prehrana, ki vključuje pet manjših obrokov na dan. Zaužijte več sveže pripravljene hrane, zdravih žitaric, stročnic, sadja in zelenjave in manj predelane hrane (salame, klobase) ter sladkarij.
3. Debelost spodnjega dela telesa (ginoidna)
Običajno se pojavlja pri ženskah. Poleg zdrave prehrane vključite še telovadbo, ki se bo osredotočila na krepitev spodnjega dela telesa. Pomembno je tudi, da izberete aktivno vadbo, pri kateri je srčni utrip dovolj visok, da boste kurili maščobe. Na tem delu jih je včasih namreč težko pokuriti. A s temi ukrepi vam bo zagotovo uspelo.
4. Pivski trebušček (androidna)
Maščoba, ki se nabira na področju trebuha in pri moških povzroča vse večji trebuh, je običajno posledica prekomerno zaužitega alkohola. Ta vrsta debelosti lahko povzroči tudi težave z dihanjem. Skušajte zmanjšati količino popitega alkohola in začnite delati dihalne vaje, kot je pranajama.
5. Debelost spodnjega dela telesa, vključno z spodnjim delom nog (ginoidna)
Običajno se pojavi pri nosečnicah. Zadebeljenost nog je navadno posledica otekanja nog. Poskusite z vodno aerobiko, ki bo zmanjšala pritisk na noge, stopala in sklepe ali sedite z vzdignjenimi nogami.
6. Maščoba na vrhu trebuha in na zgornjem delu hrbta (androidna)
To je podobno kot pri tipu 1, povzroča pa jo telesna neaktivnost. Ključno je, da v svoj vsakdan vnesete telovadbo in da imate nadzor tudi nad krvnim sladkorjem. Imejte več obrokov na dan in poskrbite, da niste predolgo brez hrane. Raje zaužijte več majhnih obrokov na dan, ki naj bodo zdravi in polnovredni. Na ta način boste imeli bolj stabilen krvni sladkor.
Razumevanje, kaj povzroča debelost, je najboljši način, da se te znebite. Vzrok so lahko tudi hormonsko neravnovesje, bolezni ščitnice ali določene druge bolezni. Prav zato obiščite zdravnika in ga prosite za nekaj krvnih testov, ki bodo pokazali, ali je vzrok za pridobivanje kilogramov kaj bolj resnega. Poleg tega vam bo lahko svetoval, kako se prehranjevati bolj zdravo in kakšna telovadba bi bila najbolj primerna za vas.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV