Osebna higiena je pojem, ki obsega širše področje. Pod ta izraz namreč štejemo nego in skrb za telo, higieno spanja in počitka ter higieno gibanja in prehrane. Ti dejavniki so namreč izjemno pomembni za kakovost življenja posameznika in vplivajo na njegovo krepitev zdravja, estetiko in počutje, na preprečevanje širjenja bolezni pa tudi na zmogljivost opravljanja vsakodnevnega dela. Včasih pa lahko nezavedno ponavljamo tudi napake, s katerimi škodimo naštetemu. Kaj torej delamo narobe?
Predolgo ali prepogosto tuširanje
Ekipa strokovnjakov z Univerze Columbia je objavila študijo na strani brightside.me, v kateri navaja, da je prepogosto tuširanje enako škodljivo, kot če se ne bi tuširali. To namreč lahko izzove suhost kože in ta začne posledično pokati. Razpoke na koži pa omogočajo mikrobom, virusom in bakterijam lažji vstop v telo. Iz tega razloga strokovnjaki priporočajo, da je dovolj, če se tuširate enkrat na dan, manj kot deset minut. Pri tem bodite pozorni, da ne uporabljate prevroče vode, ki tudi izsušuje vašo kožo in lasišče, zato raje izberite mlačen tok vode in uporabljajte nežne šampone ter mila. Po tuširanju uporabite čisto brisačo in se temeljito obrišite ter na kožo nanesite vlažilno kremo ali losjon, s čimer boste koži omogočili zadostno hidracijo v vseh letnih časih.
Pred uporabo stranišča si ne umijete rok
Vsi se dobro zavedamo, kako pomembno si je umivati roke, še posebej po uporabi stranišča. Kaj pa preden se odpravimo na stranišče? Bakterije so namreč ne zgolj v kopalnici in stranišču, temveč so prisotne v vseh prostorih, kar pomeni, da jih že prinesemo s seboj v stranišče, in so prisotne med dotikanjem intimnih predelov, zato je priporočljivo, da si roke umivamo pred uporabo toaletnih prostorov in po njej.
Dalj časa spite z isto posteljnino
Vzglavniki so odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so britanski raziskovalci našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil. Pomagate si namreč lahko tako, da vsake tri mesece operete vzglavnik na 60 stopinj C ali ga položite v hladilnik za 24 ur, saj to ni ugodno okolje za mikrobe, in jih boste na ta način uničili. Na topel poletni dan vzglavnik posušite zunaj na soncu, oblečete pa ga lahko tudi v antibakterijske zaščitne prevleke, ki vas bodo bolje ščitile pred alergeni kot navadne prevleke.
Obraz umivate z milom
Mnogo ljudi svoje jutro začne tako, da si obraz umije z milom. S preveč agresivnim milom pa lahko odstranimo tudi maščobno-kislinski plašč kože, ki služi kot zaščita pred izsušitvijo in deluje kot pregrada pred vdorom mikroorganizmov ter škodljivih snovi iz okolice v kožo. Nekatere vrste mila so za občutljivo kožo preveč alkalne in odišavljene, posledično lahko dražijo vašo kožo. Ravno tako je treba milo dobro izprati, sicer lahko kožo močno izsuši, dodatne sestavine v milu pa lahko povzročajo alergije. Za umivanje obraza zato namesto mila raje uporabljajte čistilno mleko ali kremo.
Na odplakovalec vode straniščne školjke pritisnete s prsti
Raziskave so razkrile, da se kapljice, ki vsebujejo škodljive mikrobe in so na straniščni školjki, obdržijo tudi do 90 minut po odplakovanju straniščne školjke z vodo, še posebej če je pri tem pokrov straniščne školjke dvignjen. Zato nikdar ne pritiskajte na stikalo za odplakovanje vode s prsti, temveč uporabite zunanjo stran dlani ali še bolje, toaletni papir. To namreč lahko pripomore k preprečevanju širjenja bakterij dalje v druge prostore in na ostale predmete, če se jih pred umivanjem rok dotaknete.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV