Vizita.si
Skok v vodo

Zdravje

6 načinov, kako lahko poskrbimo za zdravo poletje

N.R.A.
16. 06. 2022 05.00
0

Seveda vsi obožujemo poletje in vse aktivnosti, povezane z njim, a ta letni čas prinaša tudi nekatere nevarnosti, ki predstavljajo veliko tveganje za naše zdravje. Posledično je dobro, da poskrbimo za preventivo.

Košnja trave
Košnja trave FOTO: Shutterstock

Dr. Ryan Stanton, ki je zaposlen na urgenci, je za portal webmd delil najpogostejše 'grožnje', ki poleti pretijo na nas. Delil je svoje izkušnje in povedal, da je pomembno, da skrbimo za svoje zdravje, še preden je to ogroženo. Predvsem zato, da lahko še naprej brezskrbno uživamo v poletju. 

Poškodbe pri košnji trave 

Vsak ponosen lastnik hiše si želi, da bi bila njegova trava pred hišo videti brezhibno urejena. Toda v silnem navdušenju nekateri lastniki včasih pozabijo na potrebne previdnostne ukrepe pri košnji. Tako se v toplejših mesecih število poškodovanih med košnjo trave poveča. Nepazljivi ljudje, ugotavlja dr. Stanton, pridejo v ambulanto z ranjenimi prsti na nogah in poškodbami rok in pesti. In niso le rezila kosilnice tista, ki povzročajo te poškodbe, temveč tudi kamni, pobrani s trave, ki padejo pod kosilnico. In kot da to ne bi bilo dovolj, se ljudje brezskrbno dotaknejo mehanizma kosilnice in pozabijo, kako nevarna so njena rezila. Poškodbe, ki so lahko posledica tega, nikakor niso neškodljive.

Poletje
PoletjeFOTO: Dreamstime

Če se želite zaščititi pred poškodbami pri uporabi kosilnice, naredite naslednje:

- nosite zaprto zaščitno obutev, očala in rokavice ter dolge hlače, ki vas bodo zaščitile pred letečimi vejicami, travo in kamni,

- med košnjo trave naj bodo otroci odmaknjeni od kosilnice, razložite jim, da kosilnica ni igrača, in jim ne dovolite, da se z njo igrajo, tudi ko je kosilnica izključena,

- kosilnico naj redno servisira pooblaščeni strokovnjak. Po košnji kosilnico izključite iz električnega omrežja in se izogibajte ročnemu obračanju nožev, saj lahko pri nekaterih modelih kosilnico istočasno zaženete.

Morje
Morje FOTO: Profimedia

Nesreče s čolni

"Najpogostejša napaka ljudi je, da se v alkoholnem stanju vozijo s čolnom. Ljudje se odpeljejo s čolnom, se zabavajo ob pitju alkohola na soncu, nato pa končajo v nesreči, kot da bi vozili avto. V takem stanju se poveča možnost, da padete s čolna, končate med lopaticami propelerja ali se utopite," pravi dr. Ryan Stanton. Verjetno ni treba dodatno poudarjati, da kakršnokoli prevozno sredstvo in alkohol ne gresta skupaj, kajne? 

Nevarna dehidracija

Na potepu z otroki, na izletu ali pa ob kateri koli aktivnosti poleti poskrbite, da imate s sabo plastenko vode. Ko naše telo 'sporoči', da je žejno, je navadno dehidracija že prisotna. Toplotni udar je najresnejša oblika dehidracije. Ko se pojavi, se telesna temperatura dramatično dvigne, nehate se tudi potiti. Toplotni udar lahko povzroči omedlevico in tudi halucinacije.

Pijte zadostne količine vode, manjše požirke ves čas! Več si lahko preberete v spodnjem članku:

Tega nikar ne delajte, ko je vroče
Preberi še
Tega nikar ne delajte, ko je vroče

Preventiva ne more biti enostavnejša. Pijte veliko tekočine, zlasti vode, počivajte v senci in svoje dejavnosti razporejajte v času dneva, ko sonce ni močno – zgodaj zjutraj ali pozno popoldne.

Sončne opekline

Čeprav strokovnjaki na vse načine opozarjajo na tveganje za nastanek kožnega raka, marsikdo na sonce sploh ni pozoren, zato dobi tudi zelo škodljive opekline. Samo, da vas spomnimo: vsakič, ko dobimo opekline, se tveganje za razvoj melanoma podvoji. "Sončne opekline bi morali doživeti kot opekline prve stopnje, tako kot vsako drugo toplotno opeklino," opozarja dr. Stanton.

Sončne opekline
Sončne opekline FOTO: Dreamstime

Če želite brez težav uživati v poletju, sprejmite vse ukrepe za zaščito pred soncem, kot so zaščitna krema, oblačila z dolgimi rokavi in kape ter izogibanje sončenju sredi dneva.

Zastrupitev s hrano

Poletni meseci prinašajo tudi največ primerov zastrupitve s hrano. "Vse, kar vsebuje majonezo, mleko ali jajca, pa tudi mesne izdelke, je lahko primerno za vzrejo nevarnih bakterij," pravi Stanton. 

Poletni piki žuželk

Da se zaščitite pred čebelami, osami in celo komarji, se izogibajte močnim vonjem (parfumov in dezodorantov), nosite oblačila nevtralnih barv, hrano in sladke pijače pa hranite izven dosega žuželk. K zdravniku bi ob piku žuželke, posebej, če ne veste, katera vrsta vas je pičila, morali, če imate izpuščaj ali pride do srbenja in otekanja na večjem delu telesa, čutite stiskanje v prsih ali imate težave z dihanjem, imate otekanje v predelu jezika ali obraza in ste omotični.

Povzeto po Adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662